Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Noors staatsfonds uit Franse mijnbouwer door omstreden nikkelmijn

Noors staatsfonds uit Franse mijnbouwer door omstreden nikkelmijn

OSLO (ANP/AFP/RTR) - Het Noorse staatsinvesteringsfonds heeft zijn belang in de Franse mijnbouwer Eramet verkocht vanwege zorgen over mensenrechtenschendingen en milieuschade door een omstreden nikkelmijn van het bedrijf in Indonesië. Zo zou die mijn zorgen voor ontbossing van regenwoud en schade aan de inheemse bevolking.

Volgens het grootste staatsinvesteringsfonds ter wereld zijn er "onacceptabele risico's" dat Eramet met die mijn bijdraagt aan ernstige milieuschade en schendingen van de mensenrechten van de inheemse Hongana Manyawa-bevolking. Die mensen wonen op het geïsoleerde Halmahera-eiland en hebben geen contact met de buitenwereld. Mensenrechtenactivisten voeren al langere tijd campagne tegen het project.

Eramet is exploitant van de Weda Bay Nickel-mijn op Halmahera. Het Noorse staatsfonds heeft nu op advies van zijn ethische commissie het aandelenbelang ter waarde van 6,8 miljoen euro in het bedrijf van de hand gedaan.

Aandeelhouders

Mensenrechtenorganisatie Survival International verwelkomt de stap van het staatsfonds en roept andere aandeelhouders van Eramet hetzelfde te doen. Het bedrijf zelf ontkent de beschuldigingen van mensenrechtenschendingen en milieuschade en zegt toegewijd te zijn aan bescherming van het milieu en verantwoorde mijnbouw.

Eerder op vrijdag werd bekend dat Indonesische autoriteiten een stuk land in beslag hebben genomen dat bij de mijnconcessie hoort. Volgens het ministerie van Mijnbouw ontbrak een vergunning om het bosgebied te mogen gebruiken.

Meer uit Financieel

Senator VS wil instemmen met benoeming beoogde Fed-voorzitter

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Republikeinse senator Thom Tillis zal stemmen voor de benoeming van Kevin Warsh als de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Dat heeft hij zondag gezegd tijdens een interview met NBC News. Daarmee lijkt de beëdiging van de door Donald Trump voorgedragen kandidaat als opvolger van de huidige Fed-voorzitter Jerome Powell zekerder te worden. Powells termijn loopt in mei af.

59 minuten geleden
Oman ondertekent investeringsdeals van 200 miljoen voor industrie

MUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft investeringsovereenkomsten ondertekend met meerdere organisaties voor nieuwe industrieprojecten ter waarde van meer dan 200 miljoen Omaanse rial. Dat is omgerekend zo'n 444 miljoen euro.

2 uur geleden
Minister Hongkong: beursgangen leveren dit jaar al miljarden op

HONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Beursintroducties in Hongkong hebben dit jaar al meer dan 140 miljard Hongkongse dollar (ongeveer 15,2 miljard euro) opgebracht. Dat meldt minister van Financiën Paul Chan van de speciale administratieve regio van de Volksrepubliek China in zijn blog. Daarmee behoudt Hongkong volgens hem zijn positie als belangrijkste bestemming ter wereld voor een beursgang.

7 uur geleden
Magyar: 'oligarchen' van Orbán sluizen bezittingen weg

BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".

18 uur geleden
VS slaan alarm over vermeende diefstal AI-kennis door China

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.

1 dag geleden
VS leggen Chinese raffinaderij sancties op om inkoop Iraanse olie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.

1 dag geleden
Analisten: beleggers zien oorlog Midden-Oosten als koopkans

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.

1 dag geleden