
Noors staatsfonds stapt uit machinebouwer Caterpillar om Israël
OSLO (ANP/AFP/RTR) - Het Noorse staatsinvesteringsfonds heeft zijn belang in de Amerikaanse machinebouwer Caterpillar verkocht, omdat de graafmachines en bulldozers van het bedrijf gebruikt zouden worden door het Israëlische leger voor sloopwerkzaamheden in de Palestijnse gebieden. Volgens het fonds draagt Caterpillar daardoor bij aan mensenrechtenschendingen. Ook worden vijf Israëlische banken in de ban gedaan.
Het fonds heeft nu een aandelenbelang van bijna 1,2 procent in Caterpillar verkocht. Dat belang had eind juni een waarde van ongeveer 2,1 miljard dollar. De verkoop volgt op een advies van de ethische commissie van het grootste staatsfonds ter wereld, dat een beheerd vermogen van in totaal bijna 2 biljoen dollar heeft.
Volgens het fonds worden de machines van Caterpillar door de Israëlische autoriteiten gebruikt voor "omvangrijke en onwettige vernietiging" van Palestijnse bezittingen in de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever. Caterpillar zou ook geen maatregelen hebben genomen om dit tegen te gaan. Daarom zijn er onaanvaardbare risico's op het gebied van mensenrechtenschendingen rond het bedrijf, aldus het fonds.
Israëlische nederzettingen
Bij de Israëlische banken Hapoalim, Bank Leumi, Mizrahi Tefahot Bank, First International Bank of Israel en FIBI Holdings ging het om een gecombineerd belang ter waarde van 661 miljoen dollar per eind juni. Zij zouden volgens het fonds betrokken zijn bij het financieren van woningbouw in Israëlische nederzettingen in Palestijns gebied.
Eerder verkocht ook het grootste pensioenfonds van Noorwegen zijn belangen in Caterpillar en verschillende defensiebedrijven vanwege verkopen van apparatuur aan Israël.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag omlaag in afwachting van de kwartaalresultaten van grote Amerikaanse banken als JPMorgan Chase, Citigroup en Wells Fargo. Beleggers deden het verder rustig aan na het koersherstel een dag eerder die volgde op de mildere toon van president Donald Trump tegenover China.
24 minuten geledenNEW DELHI (ANP/AFP/BLOOMBERG/RTR) - Google wil miljarden investeren in infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI) in India. Het Amerikaanse bedrijf heeft plannen om de komende vijf jaar 15 miljard dollar (bijna 13 miljard euro) te steken in het zuiden van het Aziatische land, in de vorm van een groot datacenter en een AI-hub. Het gaat om de grootste investering van Google ooit in India.
49 minuten geledenBEIJING (ANP) - Nederland moet niet onderschatten welke tegenmaatregelen China kan nemen na de ingreep van het kabinet bij de Nijmeegse chipmaker Nexperia, die in handen is van het Chinese Wingtech. Dat schrijft een Chinese staatskrant. Nederland gebruikte onlangs een oude wet om beslissingen bij Nexperia te kunnen tegenhouden of terugdraaien. De door de Chinese Communistische Partij geleide krant Global Times noemt dat "buitengewoon schandelijk".
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk heeft te maken met een sterke stijging van zware cyberaanvallen, waarvan onder meer grote bedrijven als autobouwer Jaguar Land Rover en warenhuisketen Marks & Spencer doelwit werden. Volgens de Britse cyberautoriteiten moeten bedrijven en organisaties beter voorbereid zijn door bijvoorbeeld zaken op papier te zetten of informatie offline op te slaan.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Navigatiedienstverlener TomTom heeft weer winst gemaakt in het derde kwartaal. De nettowinst over de maanden juli tot en met september bedroeg ruim 9 miljoen euro, tegen een verlies van ruim 4 miljoen euro een jaar eerder. In vergelijking met vorig jaar gaf TomTom minder uit aan onderzoek en ontwikkeling en verkoop en marketing, waardoor de kosten dit jaar lager uitvielen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De helft van de volwassenen in Nederland is ontevreden over het woningaanbod in hun regio. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van het meest recente onderzoek Belevingen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Goud- en zilverwisselaars hebben het veel drukker dan anders nu de prijzen van edelmetalen in rap tempo stijgen. In de winkels van OudGoud.nl is het aantal afspraken verdubbeld ten opzichte van begin dit jaar. Goudwisselkantoor spreekt van een kwart meer inkopen dan een jaar geleden.
9 uur geleden