Noord-Korea kan nog volop kernwapens produceren, zegt Zuid-Korea
SEOUL (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Noord-Korea beschikt volgens de Zuid-Koreaanse inlichtingendienst over genoeg plutonium en hoogverrijkt uranium voor het produceren van zeker tien kernwapens, maar mogelijk veel meer. Dat bevestigen leden van de inlichtingencommissie van het Zuid-Koreaanse parlement, bericht persbureau Yonhap.
Volgens een parlementslid wordt er rekening mee gehouden dat een nieuwe kernproef door Noord-Korea na de Amerikaanse verkiezingen van 5 november plaatsvindt. Dat zou dan de zevende kernproef zijn van het land, dat in de vorige eeuw aan zijn kernwapenprogramma begon. In 2006 voerde het zijn eerste kernproef uit, de laatste was in 2017.
De meeste kernproeven vonden plaats na het aantreden in 2011 van de huidige leider, Kim Jong-un. Een nieuwe kernproef zou na de Amerikaanse verkiezingen het signaal afgeven dat de dictatuur vasthoudt aan haar nucleaire ambities. Het is onduidelijk over hoeveel kernwapens het regime van Kim nu beschikt. Schattingen van experts liepen de afgelopen jaren uiteen, maar het zijn er vermoedelijk tientallen. Mogelijk tachtig tot negentig. Noord-Korea werkt ook aan ballistische raketten die gebruikt kunnen worden om doelen op grote afstand te bestoken.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Oekraïne is klaar voor onderhandelingen met Rusland op staatshoofdniveau. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky in een lang bericht op X. Volgens Zelensky kan dergelijk overleg "de doorslag" geven aan de onderhandeltafel. Ook schrijft hij dat nog afspraken gemaakt moeten worden over "humanitaire onderwerpen" en dat het uitwisselen van (krijgs)gevangenen moet blijven doorgaan. Een gevangenenruil tussen de twee landen acht hij "zeer snel mogelijk".
12 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk staat toe dat zo'n 200 wolven in het land worden afgeschoten. Dat zei minister van Landbouw Annie Genevard in een radio-interview bij FranceInter. Maandag werd al aangekondigd dat de regels rond het afschieten van de dieren worden versoepeld. 21 procent van de populatie mag nu worden afgeschoten, naar Europese maatstaven veel.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Experts van de Verenigde Naties hebben Iran gevraagd om transparant te zijn over wat er is gebeurd met de mensen die tijdens de grootschalige protesten zijn opgepakt of verdwenen. Ook roepen ze op tot het stoppen van het uitvoeren van executies. Amnesty International deelt die oproep en zegt dat tot nu toe acht mensen ter dood zijn veroordeeld voor hun rol bij de protesten in januari. Nog 22 anderen riskeren diezelfde straf.
1 uur geledenMADRID/CARACAS (ANP/AFP) - De uit Venezuela gevluchte oppositieleider Edmundo González Urrutia heeft gewaarschuwd dat er "geen duurzame verzoening komt zonder geheugen en verantwoordelijkheid". Hij reageerde zo met bedenkingen op een donderdag in Caracas aangenomen algemene amnestiewet, waarmee mogelijk veel politieke gevangenen vrij kunnen komen. "Een legitieme amnestie" moet gepaard gaan met "waarheidsvinding, erkenning en genoegdoening".
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Zo'n 80.000 moslims zijn bij de Al-Aqsamoskee in Jeruzalem geweest voor het eerste vrijdaggebed van de ramadan. Dat schat de Jordaanse stichting Waqf, die het dagelijks bestuur van het gebedshuis voert.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben Iran tijdens de onderhandelingen van dinsdag niet gevraagd volledig te stoppen met het verrijken van uranium. Dat zegt buitenlandminister Abbas Aragchi in een interview met MSNBC.
2 uur geledenKRAKAU (ANP) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Europese inlichtingendiensten mogelijk beter zouden kunnen gaan samenwerken. Hij opperde een Europese variant van de zogenoemde Five Eyes, de inlichtingenalliantie tussen de Verenigde Staten, Canada, het Verenigd Koninkrijk, Australië en Nieuw-Zeeland.
2 uur geleden