Noord-Korea kan nog volop kernwapens produceren, zegt Zuid-Korea
SEOUL (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Noord-Korea beschikt volgens de Zuid-Koreaanse inlichtingendienst over genoeg plutonium en hoogverrijkt uranium voor het produceren van zeker tien kernwapens, maar mogelijk veel meer. Dat bevestigen leden van de inlichtingencommissie van het Zuid-Koreaanse parlement, bericht persbureau Yonhap.
Volgens een parlementslid wordt er rekening mee gehouden dat een nieuwe kernproef door Noord-Korea na de Amerikaanse verkiezingen van 5 november plaatsvindt. Dat zou dan de zevende kernproef zijn van het land, dat in de vorige eeuw aan zijn kernwapenprogramma begon. In 2006 voerde het zijn eerste kernproef uit, de laatste was in 2017.
De meeste kernproeven vonden plaats na het aantreden in 2011 van de huidige leider, Kim Jong-un. Een nieuwe kernproef zou na de Amerikaanse verkiezingen het signaal afgeven dat de dictatuur vasthoudt aan haar nucleaire ambities. Het is onduidelijk over hoeveel kernwapens het regime van Kim nu beschikt. Schattingen van experts liepen de afgelopen jaren uiteen, maar het zijn er vermoedelijk tientallen. Mogelijk tachtig tot negentig. Noord-Korea werkt ook aan ballistische raketten die gebruikt kunnen worden om doelen op grote afstand te bestoken.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.
2 uur geledenTOPEKA (ANP/RTR) - De Amerikaanse staat Kansas heeft de rijbewijzen en geboorteakten van transgender personen ongeldig verklaard, omdat zij hun gender op deze documenten hebben laten wijzigen. Volgens een wet die donderdag is ingegaan, is het in de staat verboden om je gender te wijzigen na je geboorte. De maatregel treft meer dan duizend mensen.
3 uur geledenTAMPA (ANP/AFP) - Een van de mannen die woensdag op een speedboot werd doodgeschoten door de Cubaanse kustwacht, was van plan om een opstand te ontketenen op het eiland. Dat zegt een politieke bondgenoot van de man tegen persbureau AFP.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - De onderhandelingen tussen de VS en Iran in Genève zijn afgelopen. Dat meldt de bemiddelaar namens Oman, minister van Buitenlandse Zaken Badr bin Hamad al-Busaidi, op X. Volgens al-Busaidi is er "significante vooruitgang" gemaakt en worden de gesprekken komende week voortgezet in Wenen.
3 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - Afghanistan zegt vergeldingsaanvallen te hebben uitgevoerd tegen Pakistan. Daarbij zouden meerdere uitvalsbases in het grensgebied in dat land zijn ingenomen, aldus Afghaanse overheidsfunctionarissen. Pakistan zegt op zijn beurt "zonder aanleiding" te zijn aangevallen en stelt dat zijn leger "onmiddellijk" heeft teruggeslagen.
4 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - De nieuwe Tsjechische regering neemt afstand van de verhoging van de defensie-uitgaven die de NAVO-landen hebben afgesproken. Tsjechië bezuinigt juist op defensie en is "zeker niet" op weg om de NAVO-norm te halen, zegt premier Andrej Babis.
4 uur geleden