Noord-Holland haalt zoals aangekondigd opgave spreidingswet niet
HAARLEM (ANP) - Noord-Holland heeft niet genoeg opvangplekken voor asielzoekers gevonden om te kunnen voldoen aan de opgave in de spreidingswet. De provincie liet eerder al weten dat de opgave niet voor de deadline van donderdag gehaald zou worden.
Noord-Hollandse gemeenten kunnen op dit moment 10.672 opvangplekken garanderen, wat neerkomt op twee derde van de 16.290 plekken in de opgave. Maar de provincie meldt dat achttien gemeenten hebben toegezegd nog eens 3620 plekken te zullen realiseren. Daarmee zou de provincie op ongeveer 88 procent van de opgave komen. Maar voor die plekken moet nog wel een besluit over de definitieve locaties worden genomen.
Desondanks is commissaris van de Koning Arthur van Dijk positief over de inspanningen van zijn gemeenten. "Helemaal gezien de enorme opgave voor een dichtbevolkt gebied als Noord-Holland en alle onduidelijkheid vanuit Den Haag", zegt hij. "Noord-Holland is op de goede weg, maar we zijn er nog niet", aldus Van Dijk.
'Onduidelijkheid en verwarring'
De provincies moesten hun plannen donderdag indienen bij minister Marjolein Faber (Asiel), die de spreidingswet wil intrekken. Maar zolang dat niet gebeurt, moeten provincies voor 1 juli 2025 de opvangplekken gerealiseerd hebben.
Van Dijk doet een beroep op Faber om de spreidingswet "in volle breedte" te blijven uitvoeren, totdat er in Nederland voldoende capaciteit voor asielopvang is gerealiseerd. Hij zegt dat het voornemen van het kabinet om de spreidingswet in te trekken tot "onduidelijkheid en verwarring" heeft geleid. Het maakte het voor lokale bestuurders moeilijker om plannen voor opvangplekken uit te leggen aan omwonenden, zegt Van Dijk.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar waren er 168.960 incidenten van personen met verward gedrag. Dat is een stijging van 12 procent vergeleken met 2024 en daarmee een nieuw record. Dit blijkt uit politiecijfers over 2025, meldt de politie dinsdag.
1 uur geledenBREDA (ANP) - De systeemstoring die zorgt voor uitval van treinen bij Breda, duurt ten minste tot 10.45 uur. Dat meldt de NS. Eerder verwachtte het spoorbedrijf dat de storing rond 08.15 uur voorbij zou zijn.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Er is dinsdagochtend geen treinverkeer mogelijk van en naar Breda. Dat komt door een systeemstoring en duurt naar verwachting van de NS tot 08.15 uur. Volgens een woordvoerder van de NS heeft de storing te maken met wissels en is ProRail daarvoor verantwoordelijk. Een woordvoerder van ProRail bevestigt dat het gaat om een sein- en wisselstoring, maar zegt ook dat de monteur nog niet ter plekke is en dat de verwachte eindtijd van de NS een schatting is. "Dit kan nog wel eens langer duren," zei hij. "We weten nog niet precies wat er aan de hand is."
3 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De brandweer heeft de situatie in de Grote Hoogstraat in de historische binnenstad van Leeuwarden grotendeels onder controle. Er is geen kans meer op uitbreiding van de brand en er is geen asbest bij betrokken, meldt de Veiligheidsregio Fryslân dinsdag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna 12.000 mensen die een huis huren van een woningcorporatie zijn ook eigenaar van één of meerdere woningen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). Hoewel het maar een klein aantal (0,5 procent) van alle corporatiehuurders betreft, roept het volgens het CPB vragen op over "passend gebruik van schaarse sociale huurwoningen".
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als Nederlanders hun alcoholgebruik de komende jaren met twee glazen per week verminderen, kan dat tot 2050 ruim 11.500 kankerdiagnoses voorkomen. Dat heeft het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) berekend. Per jaar komt dat neer op gemiddeld 427 gevallen die kunnen worden afgewend.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Alle problemen op het spoor door het winterweer zorgden ervoor dat de NS-app vorige week maandag 28 miljoen keer werd geraadpleegd. Nooit eerder waren er zoveel bezoekers in de app, wat voor technische problemen zorgde, zei NS-directeur Wouter Koolmees maandagavond aan tafel bij Pauw & De Wit. "De vorige piek was bij de stakingen vorige zomer, toen 12 miljoen reizigers de app raadpleegden", aldus Koolmees.
5 uur geleden