Noord-Holland haalt zoals aangekondigd opgave spreidingswet niet
HAARLEM (ANP) - Noord-Holland heeft niet genoeg opvangplekken voor asielzoekers gevonden om te kunnen voldoen aan de opgave in de spreidingswet. De provincie liet eerder al weten dat de opgave niet voor de deadline van donderdag gehaald zou worden.
Noord-Hollandse gemeenten kunnen op dit moment 10.672 opvangplekken garanderen, wat neerkomt op twee derde van de 16.290 plekken in de opgave. Maar de provincie meldt dat achttien gemeenten hebben toegezegd nog eens 3620 plekken te zullen realiseren. Daarmee zou de provincie op ongeveer 88 procent van de opgave komen. Maar voor die plekken moet nog wel een besluit over de definitieve locaties worden genomen.
Desondanks is commissaris van de Koning Arthur van Dijk positief over de inspanningen van zijn gemeenten. "Helemaal gezien de enorme opgave voor een dichtbevolkt gebied als Noord-Holland en alle onduidelijkheid vanuit Den Haag", zegt hij. "Noord-Holland is op de goede weg, maar we zijn er nog niet", aldus Van Dijk.
'Onduidelijkheid en verwarring'
De provincies moesten hun plannen donderdag indienen bij minister Marjolein Faber (Asiel), die de spreidingswet wil intrekken. Maar zolang dat niet gebeurt, moeten provincies voor 1 juli 2025 de opvangplekken gerealiseerd hebben.
Van Dijk doet een beroep op Faber om de spreidingswet "in volle breedte" te blijven uitvoeren, totdat er in Nederland voldoende capaciteit voor asielopvang is gerealiseerd. Hij zegt dat het voornemen van het kabinet om de spreidingswet in te trekken tot "onduidelijkheid en verwarring" heeft geleid. Het maakte het voor lokale bestuurders moeilijker om plannen voor opvangplekken uit te leggen aan omwonenden, zegt Van Dijk.
Meer uit Binnenland
WOERDEN (ANP) - In de buurt van Woerden is een trein ontruimd nadat er brand was geconstateerd. Volgens NS staan zo'n 120 gestrande reizigers in een weiland naast het traject tussen Utrecht en Rotterdam. De brandweer is ter plaatse en het vuur in de trein is uit. Niemand raakte gewond.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het onderzoek van de politie naar de explosie in de Utrechtse Visscherssteeg van donderdag 15 januari is afgerond. Dat schrijft het Utrechtse college in een brief aan de gemeenteraad. De resultaten van het onderzoek liggen nu bij het Openbaar Ministerie, dat ze beoordeelt.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is "niet eenvoudig" om landen buiten de Europese Unie vluchtelingen of afgewezen asielzoekers te laten opvangen, stelt denktank Clingendael in een rapport dat is opgesteld voor het ministerie van Asiel en Migratie. Onderzoekers schrijven dat zulke samenwerkingen weliswaar juridisch haalbaar worden als het Europese migratiepact deze zomer van kracht wordt, maar dat er nog veel problemen in de weg zitten.
8 uur geledenNICE (ANP/BELGA) - Tom van der Bruggen, die in de jaren tachtig de beroemde speelgoedblokken van het merk Kapla uitvond, is op 80-jarige leeftijd overleden, meldt zijn echtgenote. Hij overleed afgelopen weekend in zijn woonplaats, de Franse stad Nice.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken om Gaza te verlaten en naar Nederland te reizen. Hun verzoek om bijstand van Nederland af te dwingen werd afgewezen door de rechter.
11 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel was het dit weekend weer druk. Ondanks de afspraak niet meer dan 2000 mensen op het terrein te hebben, waren er alle dagen 2100 mensen of meer. De dagen ervoor waren er zo'n veertig tot honderd mensen minder. De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) hiervoor moet overmaken aan de gemeente Westerwolde is opgelopen naar 3,7 miljoen euro.
13 uur geledenHOEK VAN HOLLAND (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft zaterdagavond zeventien mensen aangetroffen in een koeltrailer in Hoek van Holland. Onder hen bevonden zich zes minderjarigen. Twee verdachten zijn aangehouden op verdenking van mensensmokkel, meldt de marechaussee maandag.
13 uur geleden