Noord-Holland haalt zoals aangekondigd opgave spreidingswet niet
HAARLEM (ANP) - Noord-Holland heeft niet genoeg opvangplekken voor asielzoekers gevonden om te kunnen voldoen aan de opgave in de spreidingswet. De provincie liet eerder al weten dat de opgave niet voor de deadline van donderdag gehaald zou worden.
Noord-Hollandse gemeenten kunnen op dit moment 10.672 opvangplekken garanderen, wat neerkomt op twee derde van de 16.290 plekken in de opgave. Maar de provincie meldt dat achttien gemeenten hebben toegezegd nog eens 3620 plekken te zullen realiseren. Daarmee zou de provincie op ongeveer 88 procent van de opgave komen. Maar voor die plekken moet nog wel een besluit over de definitieve locaties worden genomen.
Desondanks is commissaris van de Koning Arthur van Dijk positief over de inspanningen van zijn gemeenten. "Helemaal gezien de enorme opgave voor een dichtbevolkt gebied als Noord-Holland en alle onduidelijkheid vanuit Den Haag", zegt hij. "Noord-Holland is op de goede weg, maar we zijn er nog niet", aldus Van Dijk.
'Onduidelijkheid en verwarring'
De provincies moesten hun plannen donderdag indienen bij minister Marjolein Faber (Asiel), die de spreidingswet wil intrekken. Maar zolang dat niet gebeurt, moeten provincies voor 1 juli 2025 de opvangplekken gerealiseerd hebben.
Van Dijk doet een beroep op Faber om de spreidingswet "in volle breedte" te blijven uitvoeren, totdat er in Nederland voldoende capaciteit voor asielopvang is gerealiseerd. Hij zegt dat het voornemen van het kabinet om de spreidingswet in te trekken tot "onduidelijkheid en verwarring" heeft geleid. Het maakte het voor lokale bestuurders moeilijker om plannen voor opvangplekken uit te leggen aan omwonenden, zegt Van Dijk.
Meer uit Binnenland
NIEUWEGEIN (ANP) - Premier Rob Jetten roept alle partijen op tot terughoudendheid nadat zaterdag een aanval van Israël en de Verenigde Staten op Iran is begonnen. Hij deed die oproep in Nieuwegein, waar D66 zaterdag een partijcongres houdt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gevoelens van Iraniërs in Nederland over de aanvallen vanuit Israël en de VS zijn gemengd, zegt voorzitter van het Persian Dutch Network Pejman Akbarzadeh. "Sommige mensen zien dit als een manier om het land te bevrijden, andere mensen vinden dat Iran de problemen van binnenuit moet oplossen en dat er geen buitenlandse bemoeienis moet zijn."
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NOS zendt zaterdag op NPO 1 een ingelast journaal uit in verband met de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op Iran. Ook op SBS6 is in de ochtendeditie van Hart van Nederland veel aandacht voor de gebeurtenissen in het Midden-Oosten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Iraanse ambassade in Den Haag schrijft op X dat Amerika "voor de tweede keer in minder dan een jaar heeft laten zien dat zijn diplomatie nep is". Volgens de ambassade vallen Israël en Amerika Iran aan "vlak na het aanbieden van een deal".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na de aanval op Iran roept "Nederland alle partijen op om terughoudendheid te betrachten en verdere escalatie te voorkomen", laat minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in een reactie aan het ANP weten. "Stabiliteit in de regio is essentieel."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken roept Nederlanders in Iran op om weg te blijven bij "mogelijke doelwitten". Israël heeft aanvallen uitgevoerd en in meerdere plaatsen zijn explosies gehoord.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vanwege de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken de reisadviezen voor Israël aangescherpt. Het land heeft nu grotendeels de kleurcode oranje, wat betekent dat het advies is om er alleen naartoe te gaan als het noodzakelijk is. De Palestijnse gebieden waren voor een groot deel al oranje.
18 uur geleden