Nog veel opties op tafel bij Catshuisoverleg over corona
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet bespreekt vrijdag in het Catshuis wat er gedaan moet worden aan de oplopende coronacijfers. Verantwoordelijke bewindspersonen en deskundigen praten over de huidige virussituatie en het advies vanuit het Outbreak Management Team (OMT), dat donderdag al bijeenkwam. Bij het Catshuisoverleg worden meestal de grote lijnen voor het coronabeleid uitgezet.
Bij de laatste coronapersconferentie, half september, kondigden demissionair premier Mark Rutte en zorgminister Hugo de Jonge nog versoepelingen aan. Sindsdien is het aantal coronapatiënten in de ziekenhuizen weer sterk toegenomen, net als het aantal mensen dat op de intensive cares terechtkomt. Het coronabeleid is er momenteel op gericht om kwetsbaren te beschermen, maar ook om de druk op de zorg binnen de perken te houden, heeft het kabinet steeds gezegd. Die cijfers zien er slechter uit dan voorzien, erkende De Jonge eerder deze week nog. Aanscherping van de maatregelen ligt dan ook voor de hand.
Bronnen melden dat het kabinet openstaat voor een breed scala aan stappen. Zo wil De Jonge niet uitsluiten dat er maatregelen komen die alleen gericht zijn op ongevaccineerden. Ook de mogelijkheid om regionaal in te grijpen, ligt weer op tafel. Daar werd tot nu toe van afgezien, onder meer omdat dat zou kunnen leiden tot problemen in de handhaving en omdat in een klein land als Nederland mensen makkelijk tussen regio's reizen. Het OMT-advies over maatregelen zal een centrale rol spelen in de keuzes uiteindelijk gemaakt worden.
Een definitief besluit over de maatregelen wordt genomen tijdens een apart overleg dat voor dinsdag op de agenda staat. In de tussentijd wordt met de burgemeesters in het Veiligheidsberaad gesproken over onder meer de handhaafbaarheid van de voorgenomen maatregelen. De plannen worden bekendgemaakt op een nieuwe coronapersconferentie, dinsdagavond. Toch zijn tot nu toe meestal al na het Catshuisberaad voorgenomen plannen uitgelekt, tot grote ergernis van de Tweede Kamer.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) start naar aanleiding van de explosie in de binnenstad van Utrecht in januari een onderzoek naar de risico's van aardgasexplosies. De raad zegt niet te weten of de explosie in Utrecht ook een gasexplosie was. "Het onderzoek van het Openbaar Ministerie loopt nog", laat een woordvoerder van de OVV weten.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten in de grensregio's hebben bovengemiddeld vaak last van problemen rond drugs- en wapenhandel en uitbuiting. Dat meldt RTL Nieuws op basis van eigen onderzoek naar ondermijnende criminaliteit in 336 Nederlandse gemeenten. De problemen zijn het grootst in het Limburgse Heerlen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoe groter het scharrelgebied van hobbykippen, hoe meer PFAS er waarschijnlijk in de eieren van de dieren zit. Dat is een van de conclusies uit een onderzoek van burgerinitiatief PFASinKaart en een onderzoeker van de universiteit van Wageningen naar PFAS in de eieren van hobbykippen.
4 uur geledenPEEST (ANP) - De Nederlandse hulpverlener Pieter Wittenberg is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt de hulporganisatie Human Power zondag na een bericht van RTV Drenthe. Wittenberg was op het Griekse eiland Lesbos aangeklaagd voor onder meer mensensmokkel, omdat hij bootvluchtelingen had geholpen. In januari werd hij vrijgesproken, net als 23 andere hulpverleners.
14 uur geledenASSEN (ANP) - Na een dubbele aardbeving in de buurt van Assen heeft het Instituut Mijnbouwschade Groningen meer dan driehonderd meldingen van schade gekregen. Dat instituut is eigenlijk verantwoordelijk voor het afhandelen van schade door gaswinning uit het Groningenveld. De aardbeving bij Assen gebeurde in een ander gasveld. Die schade wordt afgehandeld door de Commissie Mijnbouwschade, die 132 meldingen heeft gekregen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een reisadvies opgesteld voor Nederlanders die weg willen uit de Westelijke Jordaanoever. Zij kunnen reizen via Jordanië, waar het luchtruim nog open is. Een andere optie is vliegen vanuit Israël. Daar is het luchtruim beperkt open.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Olympisch Stadion in Amsterdam is zondagmiddag een driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart. Het einddoel is de Tweede Kamer, waar de lopers dinsdag een petitie willen aanbieden.
18 uur geleden