Nog in 2021 investeringen nodig om doelen Klimaatakkoord te halen
DEN HAAG (ANP) - Er moet op korte termijn in het Nederlandse stroomnet geïnvesteerd worden, omdat sommige doelen van het Klimaatakkoord anders niet gehaald worden. Zo dient nog dit jaar te worden begonnen met elektrificatietrajecten. Dat is de conclusie van een onderzoek van CE Delft in opdracht van de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE), Netbeheer Nederland en Energie-Nederland.
Volgens het onderzoek zijn de doorlooptijden om investeringen te realiseren in Nederland vaak lang. Het gaat hierbij om aanpassingen in de industrie en bebouwde omgeving, de versterking van het elektriciteitsnet en de extra opwekking van schone stroom. De nieuwe regering zou daarom onmiddellijk moeten beginnen met elektrificatie en groene waterstof, om te voorkomen dat achter de feiten aangelopen wordt.
"Elektrificatietrajecten moeten nu, maar uiterlijk binnen de komende 0,5 tot 2,5 jaar starten om operationeel te zijn in 2030", staat in het onderzoek. "Parijs lijkt nog ver, maar voor je het weet is het 2030", concluderen de NVDE, Energie-Nederland en Netbeheer Nederland. "Er zijn voor de zomer beslissingen nodig aan de formatietafel. Het gaat om complexe en samenhangende investeringen die nu gecoördineerd in gang moeten worden gezet. Bovendien is het van belang om meteen verder vooruit te denken, voorbij 2030."
Om productie door de industrie schoner te maken, is uitbreiding van het stroomnet noodzakelijk. "Snelle ruimtelijke besluitvorming is daarom doorslaggevend om het net tijdig te kunnen aanpassen. Ook is het belangrijk te kijken hoe vergunningsprocedures kunnen worden ingekort", aldus de opdrachtgevers.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag lager geopend. Het mislukken van de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend in Islamabad heeft de vrees aangewakkerd dat de oorlog langer gaat duren dan gedacht. De olieprijzen schoten daardoor weer omhoog, na de daling vorige week die volgde op het voorlopige staakt-het-vuren in het Midden-Oosten. Beleggers vrezen dat de hogere energieprijzen de economieën wereldwijd verder onder druk zullen zetten.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse cementfabrikant Lafarge is door een rechtbank in Parijs schuldig bevonden aan het financieren van terrorisme en het schenden van Europese sancties. Het bedrijf hield in het noorden van Syrië een fabriek draaiende tijdens de burgeroorlog. Volgens de rechtbank betaalde Lafarge daarvoor geld aan jihadistische groepen, waaronder IS.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil volgende week woensdag een serie maatregelen presenteren om de hoge energieprijzen tegen te gaan. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na overleg met alle Eurocommissarissen. De maatregelen worden donderdag besproken door de EU-leiders, die dan bij elkaar zijn voor een informeel overleg op Cyprus.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er moeten duidelijke regels over verantwoording komen voordat AI-hulpmiddelen op grotere schaal worden ingezet bij de handel op kapitaalmarkten. Dat zegt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek naar AI op de kapitaalmarkten.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De huizen van bijna een half miljoen woningeigenaren hebben een hoog risico op funderingsproblemen of een mogelijke kwetsbare fundering. Daarvoor waarschuwt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek. De hoogste risico's spelen bij de bijna 220.000 huizen van meer dan 120.000 eigenaren. Hun funderingsproblemen moeten volgens de toezichthouder worden hersteld.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er moeten duidelijke regels over verantwoording komen voordat AI-hulpmiddelen op grotere schaal worden ingezet bij de handel op kapitaalmarkten. Dat zegt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek naar AI op de kapitaalmarkten.
5 uur geledenSINGAPORE (ANP) - Ralph Hamers wordt de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van Banking Circle Group, een in Singapore gevestigd financieel technologieplatform. Hij start op 20 april.
6 uur geleden