Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nog geen begrotingsakkoord, coalitie praat later door

Nog geen begrotingsakkoord, coalitie praat later door

DEN HAAG (ANP) - Een overleg tot na middernacht op het ministerie van Financiën heeft nog niet geleid tot een begrotingsakkoord. Eigenlijk hadden de coalitiepartijen dat wel willen bereiken, maar ze moeten verder onderhandelen over de miljardenverdeling van volgend jaar. Heikele punten zijn vooral de langetermijnmaatregelen om de koopkrachtdaling wat te dempen en de vraag of er dit jaar nog iets extra's kan worden gedaan.

"We hebben nog iets meer tijd nodig", zei premier Mark Rutte na afloop van het vijf uur durende overleg. "Het was mooi geweest als we er vandaag waren uitgekomen, maar bij dit soort onderhandelingen weet je dat het iets langer kan duren."

Over de inhoud wilde Rutte niets kwijt. "Pas als we klaar zijn kunnen we iets zeggen en dat is met Prinsjesdag."

Ook minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) liet niets los over eventuele maatregelen. Hij heeft er alle vertrouwen in dat de coalitie eruit gaat komen, benadrukt hij. "Het was een vruchtbare avond." Ook volgens Rutte was de sfeer heel goed.

"Het is wel zo dat de problemen met én het winkelmandje én de energierekening enorm zijn. Tegen deze prijzen en tegen deze energierekening, daar is bijna niet tegenop te werken", zei Hoekstra.

Beiden temperen wel de verwachtingen van de maatregelen waarover wordt onderhandeld. "Het zal een heel stevig pakket zijn, maar het kan niet alle problemen wegnemen. Dat gaat niet. Het zijn hele forse problemen", zei Rutte. "Ik wil niet de illusie wekken dat zo alle problemen verdwenen zijn", waarschuwde ook Hoekstra.

Structurele maatregelen om de koopkrachtdaling te dempen zijn duur. Om de miljarden te vinden moeten politieke keuzes worden gemaakt, bijvoorbeeld over de vraag of dit geld bij vermogenden vandaan gehaald moet worden. VVD en CDA voelen daar niet zoveel voor, terwijl ChristenUnie en D66 juist graag meer belasting willen heffen op vermogen.

Het is niet duidelijk wanneer het overleg tussen de top van het kabinet en de fractievoorzitters van VVD, D66, CDA en ChristenUnie wordt voortgezet. Dat kan dit weekeinde zijn of begin komende week. Na een akkoord tussen de vier partijen moeten de afspraken in een extra ministerraad worden bekrachtigd. Dat gebeurt dinsdag of woensdag. Het kabinet moet op 31 augustus de Miljoenennota naar de Raad van State sturen.

Meer uit Binnenland

Hof doet op 6 november uitspraak in zaak tegen Staat om Gaza

DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof doet op 6 november uitspraak in de zaak tegen de Nederlandse Staat, waarin organisaties eisen dat Nederland meer moet doen om een genocide in de Gazastrook te voorkomen. Eerder had het hof nog gezegd dat er 8 oktober een uitspraak zou komen.

43 minuten geleden
Schoof verhoord in strafzaak van lekken verdachte ex-NCTV'er

ROTTERDAM (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof is als getuige gehoord in een strafzaak tegen een voormalig medewerker van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) die wordt verdacht van het doorspelen van staatsgeheimen aan Marokkaanse inlichtingendiensten. Schoof was voorheen hoofd van de NCTV.

1 uur geleden
Explosie van ruimterots boven Frankrijk was in Nederland te horen

DE BILT (ANP) - Toen begin 2023 een asteroïde uiteenviel in de lucht boven Frankrijk, was dat in Nederland te horen. Niet door mensen, maar wel door gevoelige detectoren. Die hebben het onhoorbare geluid opgepikt. Volgens het KNMI is het de eerste keer dat de ondergang van een asteroïde zo uitgebreid is gevolgd, van de ontdekking in de ruimte tot het bergen van brokstukken achteraf.

1 uur geleden
Meer zij-instromers in mbo, inspectie wil betere scholing

DEN HAAG (ANP) - Steeds meer mensen stappen vanuit andere beroepen over naar een baan als docent in het middelbaar beroepsonderwijs (mbo). Het aantal zij-instromers is in tien jaar tijd verdubbeld tot ruim achthonderd per jaar, meldt de Inspectie van het Onderwijs. Die is positief over de toename, maar oordeelt ook dat de scholing en begeleiding van mensen die vanuit ander werk in het mbo aan de slag gaan beter moeten.

2 uur geleden
Opnieuw ruim 2000 mensen in Ter Apel, vierde dwangsom voor COA

TER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in het Groningse Ter Apel hebben afgelopen nacht 2015 asielzoekers geslapen. Dat is boven de 2000 mensen, de grens van een dwangsom.

3 uur geleden
Amsterdam: geld vrij voor onder meer jeugdzorg en tegen armoede

AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam maakt voor 2026 "forse bedragen vrij" voor onder meer jeugdzorg, de aanpak van armoede en dakloosheid, opvang en een goede verbinding over het IJ, het water tussen de binnenstad en stadsdeel Noord. Om dat te kunnen betalen, is onder meer een besparing voorzien op de eigen "ambtelijke organisatie". Dat maakte wethouder Hester van Buren (Financiën) donderdag bekend bij de presentatie van de Amsterdamse begroting van volgend jaar.

3 uur geleden
Rode Kruis ziet steeds meer Oekraïners in schrijnende situaties

DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis ziet dat het tekort aan opvangplekken voor Oekraïners tot steeds meer schrijnende situaties leidt. Steeds meer Oekraïners melden dat ze op straat of in een auto hebben geslapen. De hulporganisatie roept de overheid op om te zorgen voor genoeg opvangplekken. "Wat moet er nog gebeuren voordat de overheid in actie komt?", vraagt Suzanne Segaar, hoofd Nationale Hulp van het Rode Kruis, zich af.

6 uur geleden