Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nobelprijswinnares Mohammadi om medische redenen tijdelijk vrij

Nobelprijswinnares Mohammadi om medische redenen tijdelijk vrij

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft Nobelprijswinnares Narges Mohammadi om medische redenen voor drie weken vrijgelaten uit de gevangenis, meldt haar advocaat. De Iraanse mensenrechtenactiviste zit sinds november 2021 vast.

Advocaat Mostafa Nili schrijft op X dat de openbaar aanklager op advies van Mohammadi's arts heeft besloten de celstraffen tijdelijk op te schorten. De activiste onderging vorige maand een operatie. Er werd een goedaardige tumor verwijderd en een bottransplantatie uitgevoerd.

Haar familie en aanhangers stellen dat een opschorting van 21 dagen "ontoereikend" is. "We eisen de onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating van Narges Mohammadi of op zijn minst een verlenging van haar verlof tot drie maanden", schrijven ze in een verklaring.

Hongerstaking

Mohammadi heeft ook andere gezondheidsklachten. Haar gezondheid zou in gevangenschap achteruit zijn gegaan. Ze ging de afgelopen jaren meermaals in hongerstaking, onder meer omdat haar toegang tot medische zorg zou zijn geweigerd.

Mohammadi kreeg vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede voor haar strijd tegen de onderdrukking van vrouwen in Iran en haar inzet voor de bevordering van de mensenrechten voor iedereen. De prijs werd in Noorwegen aan haar kinderen uitgereikt, omdat ze zelf opgesloten zat. Mohammadi kreeg dit jaar extra celstraffen opgelegd.

Meer uit Buitenland

Hoofdaanklager ICC geschorst om vermeend seksueel wangedrag

DEN HAAG (ANP) - De hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof (ICC), Karim Khan, is officieel geschorst vanwege beschuldigingen van seksueel wangedrag. Een toezichthoudend orgaan van het ICC, bestaande uit 21 leden, heeft maandag laten weten dat de schorsing per direct ingaat.

21 minuten geleden
VN-rapport: gezondheid van oceanen is ernstig in gevaar

NEW YORK (ANP/AFP) - De gezondheid van de oceanen is ernstig in gevaar, staat in de World Ocean Assessment van de Verenigde Naties. "Klimaatverandering, vervuiling, overbevissing en een verlies aan biodiversiteit" zetten de oceanische systemen zwaar onder druk, terwijl ze cruciaal zijn voor de planeet.

4 uur geleden
Italië onderzoekt Israëlische minister om omgang met flotilla

ROME (ANP/RTR) - In Italië is een onderzoek ingesteld naar de Israëlische minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben-Gvir om diens behandeling van opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De opvarenden van die actievloot die op weg was naar Gaza werden nabij Kreta onderschept door Israël, waarna de activisten werden gearresteerd.

4 uur geleden
Demonstraties in heel Frankrijk om dood Lyhanna

PARIJS (ANP) - In heel Frankrijk worden demonstraties gehouden vanwege de moord op het 11-jarige meisje Lyhanna en het vermeende falen van het Franse justitiesysteem. Na haar dood werd bekend dat er tegen de verdachte al eerder meerdere aangiften waren gedaan van misbruik van minderjarigen. De zaak heeft voor veel opspraak gezorgd.

5 uur geleden
Paus spreekt met misbruikslachtoffers over voorkomen verder leed

MADRID (ANP) - Paus Leo heeft tijdens zijn ontmoeting met misbruikslachtoffers in Spanje hun voorstellen om verder misbruik binnen de katholieke kerk tegen te gaan ter harte genomen. Dat meldt het persbureau van het Vaticaan. Allen werden misbruikt door geestelijken.

5 uur geleden
Israël heropent grensovergangen Gaza

JERUZALEM (ANP) - Israël heropent twee belangrijke grensovergangen naar Gaza, meldt de Israëlische overheidsdienst COGAT. De grensovergangen werden gesloten als "veiligheidsmaatregel" nadat Iran zondagavond nieuwe aanvallen uitvoerde op Israël.

6 uur geleden
VN-chef Türk: sancties VS tegen Cuba brengen levens in gevaar

GENÈVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk dringt er bij de Verenigde Staten op aan dat het land de sancties tegen Cuba moet opheffen. Volgens Türk raken de sancties vooral de meest kwetsbare Cubanen en brengen ze levens in gevaar.

7 uur geleden