Nobelprijswinnares Mohammadi om medische redenen tijdelijk vrij
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft Nobelprijswinnares Narges Mohammadi om medische redenen voor drie weken vrijgelaten uit de gevangenis, meldt haar advocaat. De Iraanse mensenrechtenactiviste zit sinds november 2021 vast.
Advocaat Mostafa Nili schrijft op X dat de openbaar aanklager op advies van Mohammadi's arts heeft besloten de celstraffen tijdelijk op te schorten. De activiste onderging vorige maand een operatie. Er werd een goedaardige tumor verwijderd en een bottransplantatie uitgevoerd.
Haar familie en aanhangers stellen dat een opschorting van 21 dagen "ontoereikend" is. "We eisen de onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating van Narges Mohammadi of op zijn minst een verlenging van haar verlof tot drie maanden", schrijven ze in een verklaring.
Hongerstaking
Mohammadi heeft ook andere gezondheidsklachten. Haar gezondheid zou in gevangenschap achteruit zijn gegaan. Ze ging de afgelopen jaren meermaals in hongerstaking, onder meer omdat haar toegang tot medische zorg zou zijn geweigerd.
Mohammadi kreeg vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede voor haar strijd tegen de onderdrukking van vrouwen in Iran en haar inzet voor de bevordering van de mensenrechten voor iedereen. De prijs werd in Noorwegen aan haar kinderen uitgereikt, omdat ze zelf opgesloten zat. Mohammadi kreeg dit jaar extra celstraffen opgelegd.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese premier Nawaf Salam heeft "de gevaarlijke en ongekende escalatie" door Israël veroordeeld in een televisietoespraak. Het "beleid van de verschroeide aarde" gaat Israël geen veiligheid brengen, aldus de premier.
37 minuten geledenEBBA (ANP) - Bij een "gerichte" Israëlische droneaanval zijn twee Libanese militairen ernstig gewond geraakt, meldt het Libanese leger. De drone zou een auto hebben geraakt op een openbare weg bij de plaats Ebba in het zuiden van Libanon. De militairen zijn overgebracht naar een ziekenhuis.
3 uur geledenBUNIA (ANP/RTR) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, is aangekomen in de Congolese regio Ituri, het epicentrum van de huidige ebola-uitbraak. Hij zegt te zijn gekomen om met lokale bewoners te overleggen over de aanpak. "De gemeenschappen begrijpen het probleem beter en kennen ook de oplossing", aldus Tedros.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Mohsen Rezaei, een adviseur van de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei, zegt dat de Amerikaanse president Donald Trump "de diplomatie voor de derde keer heeft verraden". Trump stelt volgens hem onder meer te vergaande eisen tijdens onderhandelingen. Hij zegt ook niet blij te zijn met het feit dat de Verenigde Staten nog altijd Iraanse havens blokkeren.
6 uur geledenSINGAPORE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Australië gaan samen onbemande onderzeeërs ontwikkelen. Dat project is deel van het AUKUS-pact, dat de drie landen vijf jaar geleden sloten.
7 uur geledenVIENTIANE (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben in Laos vier goudzoekers bevrijd uit een grot die grotendeels was overstroomd. Vrijdag werd ook al iemand gered, waardoor in totaal nu vijf mensen uit de grot zijn gehaald. Twee personen worden nog vermist.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zijn ambassadeur uit Armenië teruggeroepen omdat dat land steeds meer toenadering zoekt tot de Europese Unie. Vrijdag dreigde de Russische president Vladimir Poetin al met grote economische gevolgen als Armenië de banden met de EU verder zou aanhalen.
8 uur geleden