Nobelprijswinnares Mohammadi om medische redenen tijdelijk vrij
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft Nobelprijswinnares Narges Mohammadi om medische redenen voor drie weken vrijgelaten uit de gevangenis, meldt haar advocaat. De Iraanse mensenrechtenactiviste zit sinds november 2021 vast.
Advocaat Mostafa Nili schrijft op X dat de openbaar aanklager op advies van Mohammadi's arts heeft besloten de celstraffen tijdelijk op te schorten. De activiste onderging vorige maand een operatie. Er werd een goedaardige tumor verwijderd en een bottransplantatie uitgevoerd.
Haar familie en aanhangers stellen dat een opschorting van 21 dagen "ontoereikend" is. "We eisen de onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating van Narges Mohammadi of op zijn minst een verlenging van haar verlof tot drie maanden", schrijven ze in een verklaring.
Hongerstaking
Mohammadi heeft ook andere gezondheidsklachten. Haar gezondheid zou in gevangenschap achteruit zijn gegaan. Ze ging de afgelopen jaren meermaals in hongerstaking, onder meer omdat haar toegang tot medische zorg zou zijn geweigerd.
Mohammadi kreeg vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede voor haar strijd tegen de onderdrukking van vrouwen in Iran en haar inzet voor de bevordering van de mensenrechten voor iedereen. De prijs werd in Noorwegen aan haar kinderen uitgereikt, omdat ze zelf opgesloten zat. Mohammadi kreeg dit jaar extra celstraffen opgelegd.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres waarschuwt dat de wereld "op de rand van een bredere oorlog staat" die grote gevolgen zal hebben voor de hele wereld. De "spiraal van dood en vernietiging" moet stoppen, zei de secretaris-generaal donderdag tegen journalisten in New York.
5 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Meer dan 7 miljoen Iraniërs hebben zich aangemeld om te vechten in het geval van een eventuele Amerikaanse invasie. Dat schrijft de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf op X. Het land met meer dan 90 miljoen inwoners is bezig met een campagne om vrijwilligers te werven. Dinsdag meldden Iraanse staatsmedia dat zeker 5 miljoen mensen zich hadden aangemeld.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse advocaat en mensenrechtenactivist Nasrin Sotoudeh is gearresteerd in Iran. Dat meldt de dochter van de 62-jarige Sotoudeh. Gedurende haar carrière stond de advocaat meerdere prominente dissidenten bij, onder wie Nobelprijswinnaar en mensenrechtenactivist Shirin Ebadi.
1 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De vondst van de Roemeense kunstobjecten die werden gestolen uit het Drents Museum is "ongelofelijk nieuws", vindt de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken Oana Toiu. "Het was cruciaal dat de Nederlandse autoriteiten begrepen dat het voor ons absoluut noodzakelijk was dat de schatten werden teruggevonden, ook al was het verzekeringsgeld al overgemaakt aan de Roemeense staat."
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Frankrijk verscherpt de veiligheidsmaatregelen in Parijs na de verijdelde aanslag op een kantoor van Bank of America in de Franse hoofdstad vorige week, meldt de Parijse politie in een verklaring aan persbureau Reuters. Autoriteiten vermoeden dat er banden zijn tussen het incident en de pro-Iraanse groep HAYI.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Ook India, Somalië en Griekenland hebben zich aangesloten bij de groep landen die wil helpen bij het beëindigen van de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz. De Indiase buitenlandminister Subrahmanyam Jaishankar nam donderdagmiddag deel aan de eerste officiële videovergadering van de 'Hormuz-coalitie' in wording, zei zijn ministerie.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens zijn bezoek aan Zuid-Korea de opmerkingen van Donald Trump over zijn vermeende huwelijksproblemen afgedaan als noch elegant noch passend bij Trumps rol als president. De Amerikaanse leider had tijdens een besloten lunch opgemerkt dat Brigitte Macron de Franse president "extreem slecht" zou behandelen en dat Macron nog aan het bijkomen zou zijn van een "rechtse hoek". Ook zette Trump een Frans accent op en hekelde hij het gebrek aan bereidwilligheid bij de Fransen om de VS te helpen in de Straat van Hormuz.
3 uur geleden