NN Group en Prosus aan kop in AEX, BAM hard onderuit
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging maandag licht vooruit onder aanvoering van verzekeraar NN Group en techinvesteerder Prosus. Bij de kleinere bedrijven moest BAM het ontgelden. De bouwer zag bijna 13 procent aan beurswaarde verdampen. Beleggers schrokken van het nieuws dat de FIOD en het Openbaar Ministerie een onderzoek zijn gestart naar mogelijke onregelmatigheden bij enkele reeds opgeleverde projecten van BAM International.
Waar BAM precies van verdacht wordt wilde een woordvoerder van het bouwbedrijf niet zeggen. Een woordvoerster van de FIOD, de recherche van de Belastingdienst, laat weten dat er een strafrechtelijk onderzoek loopt. De instanties bezochten afgelopen vrijdag al een kantoor van BAM in Gouda. De bouwer stelt volledig mee te werken aan het onderzoek.
Ook bleef de aandacht uitgaan naar de politieke en financiële onrust in het Verenigd Koninkrijk. De Britse premier Liz Truss ontsloeg vrijdag haar minister van Financiën Kwasi Kwarteng vanwege de ophef over de omstreden belastingplannen. De nieuwe Britse minister van Financiën Jeremy Hunt staat nu voor de belangrijke taak om het vertrouwen op de financiële markten te herstellen en zal maandag zijn nieuwe begrotingsplannen presenteren.
NN Group
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,6 procent in de plus op 634,22 punten. De MidKap klom 0,7 procent tot 868,97 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,7 procent.
Verzekeraar NN Group profiteerde van het vooruitzicht van verdere renteverhogingen door de centrale banken en steeg 2,1 procent. Prosus won 1,6 procent. De techinvesteerder heeft zijn Russische advertentiesite Avito verkocht voor zo'n 2,5 miljard euro. De chipbedrijven Besi en ASML stonden onderaan in de AEX, met verliezen tot 1 procent. Supermarktconcern Ahold Delhaize en verffabrikant AkzoNobel volgden met minnen tot 0,6 procent.
OCI
In de MidKap gingen kunstmestproducent OCI en laadpalenmaker Alfen aan kop, met plussen van ruim 2 procent. Apothekersbedrijf Fagron en flitshandelaar Flow Traders sloten de rij, met minnen van dik 2 procent.
Fastned kreeg er meer dan 11 procent bij. Beleggers reageerden verheugd op het bericht dat het snellaadbedrijf via de verkoop van aandelen 75 miljoen euro heeft opgehaald bij investeerder Schroders Capital. Het geld zal onder meer worden gebruikt voor een verdere uitbreiding van het Europese netwerk van Fastned.
De euro was 0,9749 dollar waard, tegen 0,9736 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent meer op 85,68 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent duurder, op 91,76 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De Federal Reserve, de centrale bank van de Verenigde Staten, is vrijdag gedagvaard door het Amerikaanse ministerie van Justitie, meldt Fed-voorzitter Jerome Powell zondagavond in een videoboodschap. De regering-Trump dreigt met een strafrechtelijk onderzoek naar Powells verklaring in de Senaat van vorig jaar juni, aldus Powell. Die verklaring ging over de renovatie van het hoofdkantoor van de centrale bank in Washington.
49 seconden geledenDEN HAAG (ANP) - Bestaande koopwoningen zijn in het derde kwartaal 7,8 procent duurder geworden in vergelijking met een jaar daarvoor. Dat melden het Kadaster en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in nieuwe cijfers. De stijging is iets afgezwakt ten opzichte van het voorgaande kwartaal.
16 minuten geledenCANBERRA (ANP/AFP) - Meta, het bedrijf achter sociale media als Facebook en Instagram, zegt begin december meer dan 540.000 Australische sociale media-accounts te hebben afgesloten. Op 10 december ging in het land een verbod in op sociale media voor kinderen en tieners onder de 16 jaar.
51 minuten geledenEDE (ANP) - Nederlanders gaven vorig jaar in totaal 23 miljard euro uit aan eten en drinken buiten de deur. Dat is 3,9 procent meer dan een jaar eerder, blijkt uit jaarcijfers van kennisplatform FoodService Instituut Nederland (FSIN). Voor 2026 verwacht FSIN een verdere groei van 3,2 procent.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht dat ook de komende nacht geen door het winterse weer gestrande passagiers op de luchthaven zullen overnachten. De veldbedden die voor hen waren neergezet, zijn opgeruimd. Voor maandag zijn geen vluchten uit voorzorg geannuleerd. Dit meldt een woordvoerder van Schiphol.
14 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Ook Maleisië heeft maatregelen genomen tegen Grok vanwege het genereren van seksuele beelden. De Maleisische internettoezichthouder meldde zondag dat de toegang tot de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI in het land wordt beperkt totdat effectieve veiligheidsmaatregelen zijn ingevoerd.
15 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil wil meer internationale samenwerking op het gebied van zeldzame grondstoffen. Hiervoor pleitte hij in aanloop naar het overleg over dit onderwerp maandag met de ministers van Financiën van de G7-landen in Washington.
15 uur geleden