Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NLInvesteert merkt toename financiële problemen bij mkb-bedrijven

NLInvesteert merkt toename financiële problemen bij mkb-bedrijven

AMERSFOORT (ANP) - Nederlandse midden- en kleinbedrijven beginnen het steeds moeilijker te krijgen nu het slechter gaat met de economie. Dat merkt NLInvesteert, dat mkb-ondernemers helpt met financiering voor hun bedrijf en sinds de oprichting in 2015 al voor honderden miljoenen euro's heeft geïnvesteerd. Volgens het financieringsplatform "springen er steeds meer seinen op rood", al is er nog wel goede hoop dat veel van de gefinancierde bedrijven niet zullen omvallen.

Bij NLInvesteert vraagt inmiddels 6,5 procent van de gefinancierde ondernemers om wat directeur Dirkjan Takke noemt "een verhoogde dijkbewaking". Dat was vorig jaar 5 procent. De getroffen ondernemers zien bijvoorbeeld hun kosten nu hard oplopen of kampen met belastingschulden die terugbetaald moeten worden.

"We zien helaas dat banken een primaire neiging hebben om hun krediet terug te brengen in moeilijke tijden. Dan gaat het voor een ondernemer van kwaad naar erger", zegt Takke, die aangeeft dat banken sinds de schuldencrisis in 2011 niet meer zo streng zijn geweest bij kredietverstrekking. De rentes zijn afgelopen jaar flink opgelopen en ondernemers moeten ook vaker en meer onderpand aandragen.

Meer in het nauw

Toch blijft Takke positief. "Het grootste deel van de ondernemers op onze ‘watch list’ gaat uit deze moeilijke fase komen. Vaak gaat het om liquiditeitsproblemen die tijd vragen. Die tijd willen we dan ook voor ze regelen, liever dan ze nog verder in de problemen brengen." Dat kan bijvoorbeeld betekenen dat een lening wordt verlengd. "We verwachten natuurlijk wel van de getroffen ondernemers dat zij zelf ook commitment tonen en hard aan een oplossing werken."

Er zijn de laatste tijd meer deskundigenpartijen die waarschuwen dat ondernemers meer in het nauw komen. Zo waarschuwde Allianz Trade onlangs nog voor een faillissementsgolf in de Europese retail. Daarbij wees de kredietverzekeraar ook op grote namen die recent in de problemen zijn gekomen zoals modemerken Scotch & Soda, de Score Groep en fietsenfabrikant VanMoof.

Voorzitter Jacco Vonhof van MKB-Nederland was in juni op een congres van zijn ondernemersorganisatie ook al niet gerust op de toekomst van het Nederlandse mkb. En Robert Jan Blom van faillissementsdossier.nl legde vorige maand nog eens uit dat de coronasteun lange tijd veel bedrijven overeind hield. "De steun bood hen een vangnet. Nu moeten ze alsnog terugbetalen en dat komt extra hard aan", stelde de expert.

Meer uit Financieel

OpenAI ziet af van lancering nieuwste AI-model om veiligheid

SAN FRANCISCO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het nieuwste model van ontwikkelaar OpenAI zal niet begin oktober worden gelanceerd, zoals gepland was. The Wall Street Journal meldde in de nacht van maandag op dinsdag dat er veiligheidszorgen zijn over het model GPT-6.1 Astra. Het wordt voorlopig niet beschikbaar gesteld aan gebruikers na interne testen, bevestigde het bedrijf achter ChatGPT.

2 uur geleden
Hogere staatsrente drukt Wall Street in het rood

NEW YORK (ANP) - Wall Street is maandag lager gesloten, onder druk van een sterk opgelopen rente op Amerikaanse staatsobligaties. De beurshandel kreeg geen steun van de olieprijzen, die in de laatste handelsuren flink terugzakten vanaf hun hoogste niveau eerder op de dag. Dat gebeurde na mediaberichten dat president Donald Trump openstaat voor het versoepelen van sancties tegen Iran in verband met het nucleaire programma.

7 uur geleden
Trump: handelsakkoord met Canada komt er omdat Canada dat wil

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht dat er een handelsakkoord met Canada komt, omdat Canada een akkoord wil. Dat zei hij maandag tegen verslaggevers in het Oval Office.

8 uur geleden
Trump kondigt bouw grootste staalfabriek ooit in VS aan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigde maandag plannen aan voor de bouw van een staalfabriek van 15 miljard dollar, die de grootste in zijn soort moet worden in de geschiedenis van de Verenigde Staten. De fabriek wordt gebouwd door het Amerikaanse staal- en mijnbouwbedrijf Mesabi Metallics in de staat Iowa, zo werd eerder op de dag bekend.

9 uur geleden
Logistieke Alliantie: niets doen aan infrastructuur is geen optie

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe rapport van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) laat volgens de Logistieke Alliantie zien dat "niets doen geen optie meer is". Het EIB becijferde dat achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen voor 20 miljard euro aan economische schade. Het rapport "bevestigt dat achterblijvende investeringen in infrastructuur niet langer een I&W probleem zijn, maar een vraagstuk van nationaal belang", aldus de alliantie waarin verschillende organisaties uit de logistieke sector verenigd zijn.

12 uur geleden
EIB: 20 miljard euro schade door achterstanden bruggen en sluizen

AMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.

12 uur geleden
Damrak omhoog, Shell en SBM Offshore profiteren van duurdere olie

AMSTERDAM (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters op het Damrak zijn maandag hoger gesloten, ondanks een stijging van de olieprijzen en een lagere start van de beurshandel in New York. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de winnaars bij de hoofdfondsen in Amsterdam door de opgelopen olieprijzen. Zo werd Shell 1,6 procent meer waard en klom SBM Offshore 2,9 procent, goed voor de eerste plek in de AEX.

12 uur geleden