Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NKBV ziet meer bergongelukken vanwege onervaren wandelaars

NKBV ziet meer bergongelukken vanwege onervaren wandelaars

WOERDEN (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Klim- en Bergsport Vereniging (NKBV) ziet deze zomer meer ongelukken onder wandelaars in de Europese bergen dan de jaren ervoor. NKBV-directeur Robin Baks merkt dat een nieuwe groep wandelaars steeds vaker onervaren de berg op klimt, wat leidt tot ongelukken.

"In coronatijd is wandelen in Nederland enorm populair geworden, vooral onder jongeren tussen 21 en 30 jaar", aldus Baks. "Deze relatief onervaren wandelaars merken nu dat het terrein in de bergen een stuk minder vergevingsgezind is dan als je in Nederland over een boomwortel struikelt." Exacte aantallen van de ongelukken heeft de vereniging nog niet, die balans wordt eind van de zomer opgemaakt, in samenwerking met Duitse, Zwitserse en Oostenrijkse wandelclubs.

In het Oostenrijkse Tirol overleed maandag een 51-jarige Nederlander na een val van 80 meter van een berg. Een 41-jarige Nederlander overleed een paar dagen eerder door een val tijdens een bergwandeling in Zwitserland. Een Nederlandse echtpaar overleed zaterdag tijdens een wandeling in een rotsachtig gebied in de Franse regio Ardèche. De vrouw (66 jaar) zou onwel zijn geworden door de hitte en een hersenbloeding hebben gehad. Haar man (72 jaar) wilde hulp halen, maar kwam ten val en kreeg een hartstilstand.

Minder zuurstof

Een derde van de dodelijke ongevallen in de bergen overkomt senioren, aldus Baks. "Dat zijn vaak mensen met hart- en vaatziekten en zij hebben een slechtere conditie. Bovenop een berg is door de hoogte minder zuurstof en is het vaak ook warmer, waardoor mensen onwel kunnen worden. Al die omstandigheden leiden ook tot een verminderde concentratie, waardoor een misstap op de berg zo gemaakt is."

Onder de jongere wandelaars is het aantal dodelijk ongelukken beperkt, maar zij moeten wel vaker gered worden, ziet Baks. "Ze gaan zonder de juiste uitrusting naar boven of onderschatten de duur van de klim. Ook verdwalen jongeren vaker of worden ze overvallen door het weer. Op warme dagen kan het weer in de bergen zomaar omslaan naar onweer."

Op haar website heeft NKBV de belangrijkste tips staan waarmee wandelaars rekening moeten houden als ze een berg op gaan, zoals het dragen van goede wandelschoenen, het meenemen van voldoende eten en drinken en het nemen van voldoende pauze.

Meer uit Binnenland

Recordaantal zachte dagen gemeten in Nederland

HOUTEN (ANP) - Het aantal zachte dagen in Nederland, waarop de temperatuur 15 graden of hoger is, is dit jaar opgelopen tot 207. Daarmee is een nieuw record gevestigd, meldt Weeronline. Het vorige record stond op 206 dagen en werd gehaald in 2022 en 2014. De meetreeks loopt sinds 1901.

1 uur geleden
Schadelijke software voor cybercriminelen ontmanteld

DRIEBERGEN (ANP) - Drie schadelijke programma's waarmee cybercriminelen inbraken en gegevens stalen, zijn deze week uit de lucht gehaald. Volgens de politie "is het hele businessmodel van veel cybercriminelen tegelijkertijd verstoord".

1 uur geleden
MRI-screening bij dicht borstweefsel pas vanaf 2030

DEN HAAG (ANP) - Pas vanaf 2030 krijgen vrouwen met zeer dicht borstweefsel niet alleen een röntgenfoto voor de screening van borstkanker, maar ook een MRI-scan. In het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA) was al afgesproken dat hier geld voor komt, maar volgens demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid) duurt het "nog enkele jaren voordat noodzakelijke stappen en goede voorbereiding afgerond zijn".

1 uur geleden
Nederland heeft minder gas op voorraad dan afgesproken met EU

DEN HAAG (ANP) - De gasopslagen in Nederland zaten begin deze maand minder vol dan volgens Europese afspraken zou moeten. Dat meldt demissionair klimaat- en energieminister Sophie Hermans aan de Tweede Kamer. De VVD-bewindsvrouw ziet geen reden tot zorg. De aanvoer van gas is al langere tijd stabiel, net als de prijzen, schrijft zij.

1 uur geleden
Direct wielklem bij parkeerbon voor Fransen en Polen in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Automobilisten uit een aantal Europese landen krijgen vanaf 1 juli in Amsterdam direct een wielklem als ze niet hebben betaald voor parkeren. Het gaat om kentekens uit Frankrijk, Polen, Hongarije en Luxemburg. Met die landen zijn geen afspraken gemaakt over het versturen van parkeerbonnen per post.

1 uur geleden
Onderzoek: gezonde werklunch levert de maatschappij miljarden op

DEN HAAG (ANP) - Als alle werknemers in Nederland dagelijks een gezonde lunch eten, levert dit de maatschappij jaarlijks tussen de 9 en 11,5 miljard euro op. Het ziekteverzuim daalt, zorgkosten nemen af en werknemers zijn productiever, concludeert adviesbureau Gibbs na een maatschappelijke kosten-batenanalyse. Experts van de Erasmus Universiteit Rotterdam, het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en De Haagse Hogeschool werkten hieraan mee.

1 uur geleden
Hof legt Belg 25 jaar cel en tbs op voor moord ex-vriendin Delft

DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft donderdag de 34-jarige Vlaming Juanito V. in hoger beroep veroordeeld tot een gevangenisstraf van 25 jaar en tbs met dwangverpleging voor de moord op zijn ex-vriendin in Delft. Het 33-jarige slachtoffer werd op 5 februari 2023 op klaarlichte dag gedood. Haar moeder en stiefvader raakten zwaargewond.

2 uur geleden