Nikkei onderuit door zware verliezen techbedrijven
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Tokio ging dinsdag hard onderuit. Vooral de grote Japanse technologiebedrijven werden van de hand gedaan door de uitverkoop onder Amerikaanse branchegenoten. De zorgen over een stijgende inflatie in de Verenigde Staten staken de kop weer op en wakkerden de vrees aan dat de Federal Reserve (Fed) de rente sneller dan verwacht zal moeten verhogen om de economie en het prijspeil af te remmen. Een hogere rente is slecht nieuws voor de aandelenkoersen, vooral voor die in de sterk gestegen techsector.
De toonaangevende Nikkei in Tokio kelderde 3,1 procent en eindigde op 28.608,59 punten. Investeerder SoftBank, die veel belangen heeft in technologiebedrijven, was de grootste daler met een verlies van 6,5 procent. Ook andere grote Japanse techbedrijven als Tokyo Electron, Advantest en TDK raakten uit de gratie en zakten tot ruim 5 procent. Sony verloor 3,5 procent. Het Japanse technologiebedrijf kan de grote vraag naar de PlayStation 5-spelcomputer (PS5) niet bijbenen. De onderneming waarschuwde een groep analisten dat tot en met volgend jaar sprake zal zijn van krapte bij de leveringen.
Ook de andere beurzen in de Aziatische regio lieten flinke verliezen zien door de verkoopgolf in de techsector. De Hang Seng-index in Hongkong leverde 1,7 procent in. De Chinese techbedrijven Alibaba en Tencent zakten tot 2,6 procent in Hongkong. Het Zuid-Koreaanse techconcern Samsung verloor dik 2 procent en zette de Kospi in Seoul 1,3 procent lager. De beurs in Taiwan ging bijna 4 procent onderuit, mede door een flink koersverlies voor chipmaker TSMC.
De hoofdindex in Shanghai stond wel in de plus en noteerde tussentijds een winst van 0,4 procent. Uit cijfers van de Chinese overheid bleek dat de producentenprijzen in het land in april met 6,8 procent zijn gestegen. De stijging van de prijzen die fabrikanten rekenen voor hun producten nam daarmee sterker dan verwacht toe. De consumentenprijzen namen met 0,9 procent toe. Dat was iets minder sterk dan voorzien.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten raakt de economische groei van landen in de regio, onder meer doordat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olie- en gastankers. Bovendien zijn energiefaciliteiten beschadigd door aanvallen en het vliegverkeer rond de Perzische Golf is ernstig ontregeld. Dat meldt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Vooral Qatar, Irak en Iran worden hard geraakt.
52 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt een terugkeer naar kernenergie geen oplossing voor de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei Merz donderdag in een persconferentie. Het was volgens Merz wel een fout van Duitsland om volledig te stoppen met kernenergie toen drie jaar geleden de laatste operationele reactoren werden stilgelegd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML stond wel opnieuw bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak na de kwartaalcijfers die woensdag werden gepubliceerd. Olie- en gasconcern Shell profiteerde juist van de gestegen olieprijzen en werd hoger gezet.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Belron, het moederbedrijf van Carglass, werkt aan een beursgang in Amsterdam, waarbij de waardering van het bedrijf meer dan 30 miljard euro bedraagt. Dat meldt de Financial Times. De zakenkrant had eerder dit jaar al gemeld dat Belron voorbereidingen treft voor een beursgang in Amsterdam of New York. Nu is dus gekozen voor het Damrak, aldus bronnen tegen de Financial Times.
3 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Oekraïne gaat in de VDL-fabriek in het Limburgse Born langeafstandsdrones bouwen. Het gaat om een aanvalsdrone en een verkenningsdrone, de K4 Deepstrike en de Midstrike Plane Baton.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse regering verlaagt de groeiverwachtingen voor de economie voor dit jaar en volgend jaar. Dat melden bronnen in Berlijn aan persbureau Reuters. De inflatieverwachtingen worden juist naar boven bijgesteld als gevolg van de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM schrapt de komende maand 160 vluchten van en naar Schiphol. Vanwege de stijgende kosten voor kerosine kunnen een aantal vluchten binnen Europa volgens de luchtvaartmaatschappij niet rendabel uitgevoerd worden. Het zou gaan om minder dan 1 procent van de vluchten van KLM in Europa. De maatregel gaat volgens een woordvoerster vanaf 27 april gelden.
5 uur geleden