Nigeriaanse oppositie ziet fraude en verwerpt 'schijnverkiezing'
LAGOS (ANP/AFP) - De twee grootste Nigeriaanse oppositiepartijen vinden dat de presidentsverkiezing van afgelopen weekend niet eerlijk is verlopen. De definitieve uitslag is nog niet binnen, maar de oppositie zegt al het vertrouwen in het proces verloren te hebben en eist dat "deze schijnverkiezing" onmiddellijk wordt afgelast.
Na een nek-aan-nekrace tussen de drie belangrijkste kandidaten wijzen de voorlopige uitslagen op een voorsprong voor Bola Tinubu, de kandidaat van de huidige regeringspartij. De partijen van de andere twee kandidaten, Labour en de PDP, zeggen nu samen dat de uitslag gemanipuleerd is. Het proces is in hun ogen niet vrij en transparant verlopen.
De zittende president Muahmmadu Buhari is 80 jaar en niet verkiesbaar. Normaal gesproken neemt zijn regeringspartij APC het in een tweestrijd op tegen de PDP en levert een van die twee de president, maar dit jaar mengde ook Peter Obi van Labour zich in de strijd. Hij krijgt met name veel stemmen van jongere Nigerianen en won verrassend in Lagos, de stad met de meeste inwoners van heel Afrika.
Geknoeid
Van tevoren waren al veel zorgen over de veiligheid en de betrouwbaarheid van de verkiezing. Maandag claimden officials van de oppositiepartijen al dat er in verschillende stembureau's met het aantal stemmen werd geknoeid. De stemmen worden met de hand geteld en vervolgens worden foto's van de resultaatpapieren naar de centrale kiesautoriteit gestuurd. Sommige van die foto's zijn onleesbaar en daarom ongeldig. Waarnemers uit onder andere de Europese Unie zeggen dat het systeem logistieke problemen oplevert en niet transparant is.
Als geen van de presidentskandidaten een meerderheid behaalt volgt over drie weken een twee ronde. De Nigerianen stemden dit weekend ook voor de Nationale Vergadering, die bestaat uit de Senaat en het Huis van Afgevaardigden.
Meer uit Buitenland
NAYPYIDAW (ANP/AFP) - De Verenigde Naties zeggen dat Myanmar verkiezingen nodig heeft die onder meer "vrij" en "geloofwaardig" zijn. In het land worden nu voor het eerst parlementsverkiezingen gehouden sinds de militaire coup in 2021. Critici spreken van schijnverkiezingen.
20 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Europese troepen in Oekraïne zouden een legitiem doelwit zijn om aan te vallen. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov in een interview met het Russische persbureau TASS.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Zeker veertig mensen zijn in Parijs aangehouden nadat ze illegaal vuurwerk en rookbommen hadden afgestoken. Dat melden onder andere televisiestation BFMTV en de krant Le Parisien.
7 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft huisarrest opgelegd aan tien personen die oud-president Jair Bolsonaro zouden hebben geholpen bij zijn poging om een staatsgreep te plegen. Ze werden al eerder veroordeeld, maar waren tot nu toe nog op vrije voeten in afwachting van hun hoger beroep.
11 uur geledenNIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".
11 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.
13 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.
13 uur geleden