Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nigeriaanse oppositie ziet fraude en verwerpt 'schijnverkiezing'

Nigeriaanse oppositie ziet fraude en verwerpt 'schijnverkiezing'

LAGOS (ANP/AFP) - De twee grootste Nigeriaanse oppositiepartijen vinden dat de presidentsverkiezing van afgelopen weekend niet eerlijk is verlopen. De definitieve uitslag is nog niet binnen, maar de oppositie zegt al het vertrouwen in het proces verloren te hebben en eist dat "deze schijnverkiezing" onmiddellijk wordt afgelast.

Na een nek-aan-nekrace tussen de drie belangrijkste kandidaten wijzen de voorlopige uitslagen op een voorsprong voor Bola Tinubu, de kandidaat van de huidige regeringspartij. De partijen van de andere twee kandidaten, Labour en de PDP, zeggen nu samen dat de uitslag gemanipuleerd is. Het proces is in hun ogen niet vrij en transparant verlopen.

De zittende president Muahmmadu Buhari is 80 jaar en niet verkiesbaar. Normaal gesproken neemt zijn regeringspartij APC het in een tweestrijd op tegen de PDP en levert een van die twee de president, maar dit jaar mengde ook Peter Obi van Labour zich in de strijd. Hij krijgt met name veel stemmen van jongere Nigerianen en won verrassend in Lagos, de stad met de meeste inwoners van heel Afrika.

Geknoeid

Van tevoren waren al veel zorgen over de veiligheid en de betrouwbaarheid van de verkiezing. Maandag claimden officials van de oppositiepartijen al dat er in verschillende stembureau's met het aantal stemmen werd geknoeid. De stemmen worden met de hand geteld en vervolgens worden foto's van de resultaatpapieren naar de centrale kiesautoriteit gestuurd. Sommige van die foto's zijn onleesbaar en daarom ongeldig. Waarnemers uit onder andere de Europese Unie zeggen dat het systeem logistieke problemen oplevert en niet transparant is.

Als geen van de presidentskandidaten een meerderheid behaalt volgt over drie weken een twee ronde. De Nigerianen stemden dit weekend ook voor de Nationale Vergadering, die bestaat uit de Senaat en het Huis van Afgevaardigden.

Meer uit Buitenland

Zeker tien doden door ontploffing in Zwitserse bar

CRANS-MONTANA (ANP) - Bij een explosie in een bar in het Zwitserse wintersportoord Crans-Montana zijn zeker tien doden gevallen, meldt Sky News op basis van de Zwitserse politie. Ook zijn er tien gewonden. Media in Zwitserland schrijven dat er mogelijk tientallen doden zijn gevallen.

47 minuten geleden
Taiwanese president Lai belooft bescherming van soevereiniteit

TAIPEI (ANP/AFP) - De Taiwanese president Lai Ching-te heeft in zijn nieuwjaarstoespraak beloofd de soevereiniteit van Taiwan te beschermen, kort na de grote militaire oefeningen van China rondom het eiland. Vanuit Beijing werd daarna verklaard dat de speech leugens en vijandigheid bevatte.

1 uur geleden
Mamdani beëdigd als burgemeester van New York

NEW YORK (ANP) - Zohran Mamdani is donderdagochtend vlak na middernacht (plaatselijke tijd) beëdigd als de nieuwe burgemeester van New York. De 34-jarige Democraat, een rijzende ster op de linkerflank van zijn partij, is de eerste moslim die de leiding krijgt over de grootste stad van de Verenigde Staten.

2 uur geleden
Kim Jong-un prijst Noord-Koreaanse troepen in 'vreemd land'

PYONGYANG (ANP/AFP) - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft in zijn nieuwjaarstoespraak de troepen geprezen die momenteel strijden in een "vreemd land" - hoogstwaarschijnlijk Oekraïne. In de boodschap, die donderdag door staatspersagentschap KCNA werd verspreid, onderstreepte hij de onverwoestbare alliantie met Rusland.

7 uur geleden
Trump haalt hard uit naar George Clooney om Franse naturalisatie

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft fel uitgehaald naar acteur George Clooney, nadat bekend was geworden dat de Hollywoodster de Franse nationaliteit heeft gekregen. Trump greep het nieuws aan om zowel de acteur als de Franse regering te bekritiseren.

9 uur geleden
Trump trekt Nationale Garde terug uit Chicago, LA en Portland

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump trekt de Nationale Garde terug uit Chicago, Los Angeles en Portland, meldt hij op Truth Social. De Amerikaanse reservetroepen waren naar die steden gestuurd omdat de gewelddadige criminaliteit er uit de hand zou zijn gelopen. De Democratische bestuurders van de steden wezen erop dat de criminaliteit juist dalende was.

11 uur geleden
Nieuwe VS-sancties tegen Venezolaanse oliesector

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben strafmaatregelen opgelegd aan vier bedrijven die actief zijn in de Venezolaanse oliesector, evenals aan bijbehorende olietankers. De regering van president Donald Trump voert zo de druk op de Venezolaanse president Nicolás Maduro verder op.

11 uur geleden