Nigeriaanse oppositie ziet fraude en verwerpt 'schijnverkiezing'
LAGOS (ANP/AFP) - De twee grootste Nigeriaanse oppositiepartijen vinden dat de presidentsverkiezing van afgelopen weekend niet eerlijk is verlopen. De definitieve uitslag is nog niet binnen, maar de oppositie zegt al het vertrouwen in het proces verloren te hebben en eist dat "deze schijnverkiezing" onmiddellijk wordt afgelast.
Na een nek-aan-nekrace tussen de drie belangrijkste kandidaten wijzen de voorlopige uitslagen op een voorsprong voor Bola Tinubu, de kandidaat van de huidige regeringspartij. De partijen van de andere twee kandidaten, Labour en de PDP, zeggen nu samen dat de uitslag gemanipuleerd is. Het proces is in hun ogen niet vrij en transparant verlopen.
De zittende president Muahmmadu Buhari is 80 jaar en niet verkiesbaar. Normaal gesproken neemt zijn regeringspartij APC het in een tweestrijd op tegen de PDP en levert een van die twee de president, maar dit jaar mengde ook Peter Obi van Labour zich in de strijd. Hij krijgt met name veel stemmen van jongere Nigerianen en won verrassend in Lagos, de stad met de meeste inwoners van heel Afrika.
Geknoeid
Van tevoren waren al veel zorgen over de veiligheid en de betrouwbaarheid van de verkiezing. Maandag claimden officials van de oppositiepartijen al dat er in verschillende stembureau's met het aantal stemmen werd geknoeid. De stemmen worden met de hand geteld en vervolgens worden foto's van de resultaatpapieren naar de centrale kiesautoriteit gestuurd. Sommige van die foto's zijn onleesbaar en daarom ongeldig. Waarnemers uit onder andere de Europese Unie zeggen dat het systeem logistieke problemen oplevert en niet transparant is.
Als geen van de presidentskandidaten een meerderheid behaalt volgt over drie weken een twee ronde. De Nigerianen stemden dit weekend ook voor de Nationale Vergadering, die bestaat uit de Senaat en het Huis van Afgevaardigden.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische minister Anneleen Van Bossuyt (N-VA, Asiel en Migratie) heeft de moed nog niet opgegeven dat België in Estland cellen kan huren voor het opsluiten van veroordeelde mensen zonder papieren. De huidige regering in Estland is niet van plan daar concrete afspraken over te maken, zei de Estse minister van Justitie Liisa Pakosta donderdag. Van Bossuyt richt haar hoop op een nieuwe regering. Begin volgend jaar zijn er verkiezingen in Estland.
17 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP) - De nieuwe amnestiewet die de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez vrijdag voorstelde, zal niet gelden voor mensen die bepaalde misdrijven hebben gepleegd, blijkt uit de tekst van het wetsvoorstel waar persbureau AFP donderdag over schrijft. Het gaat onder andere om "ernstige schendingen van mensenrechten, oorlogsmisdaden, moord, corruptie en drugshandel". De aangekondigde wet zou gratie mogelijk maken voor honderden politieke gevangenen in het land.
20 minuten geledenMILAAN (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance is in Milaan aangekomen voor de Olympische Winterspelen. Hij is een van de eerste staatsgasten die in de Italiaanse stad arriveert.
30 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft ongeveer de helft van de gezichtsmaskers die waren ingekocht tijdens de coronacrisis verbrand. Er zijn zo'n 3 miljard maskers de oven in verdwenen, heeft het ministerie van Volksgezondheid gezegd op vragen van een onderzoekscommissie van het parlement.
36 minuten geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Polen wil niets meer te maken hebben met de parlementsvoorzitter in het land, nadat die kritiek had geuit op Donald Trump. De voorzitter had onder meer gezegd dat de Amerikaanse president de Nobelprijs voor de Vrede "niet verdient".
38 minuten geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - De vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne zijn "zeker niet makkelijk", stelt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. De afgelopen twee dagen spraken delegaties uit beide landen met elkaar in Abu Dhabi en volgens Zelensky worden de gesprekken "in de nabije toekomst" hervat.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Russische kapitein die met het schip Solong betrokken was bij een dodelijk ongeluk op de Noordzee, is in Engeland veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Vladimir Motin was maandag al schuldig bevonden aan grove nalatigheid.
4 uur geleden