Nigeriaanse oppositie ziet fraude en verwerpt 'schijnverkiezing'
LAGOS (ANP/AFP) - De twee grootste Nigeriaanse oppositiepartijen vinden dat de presidentsverkiezing van afgelopen weekend niet eerlijk is verlopen. De definitieve uitslag is nog niet binnen, maar de oppositie zegt al het vertrouwen in het proces verloren te hebben en eist dat "deze schijnverkiezing" onmiddellijk wordt afgelast.
Na een nek-aan-nekrace tussen de drie belangrijkste kandidaten wijzen de voorlopige uitslagen op een voorsprong voor Bola Tinubu, de kandidaat van de huidige regeringspartij. De partijen van de andere twee kandidaten, Labour en de PDP, zeggen nu samen dat de uitslag gemanipuleerd is. Het proces is in hun ogen niet vrij en transparant verlopen.
De zittende president Muahmmadu Buhari is 80 jaar en niet verkiesbaar. Normaal gesproken neemt zijn regeringspartij APC het in een tweestrijd op tegen de PDP en levert een van die twee de president, maar dit jaar mengde ook Peter Obi van Labour zich in de strijd. Hij krijgt met name veel stemmen van jongere Nigerianen en won verrassend in Lagos, de stad met de meeste inwoners van heel Afrika.
Geknoeid
Van tevoren waren al veel zorgen over de veiligheid en de betrouwbaarheid van de verkiezing. Maandag claimden officials van de oppositiepartijen al dat er in verschillende stembureau's met het aantal stemmen werd geknoeid. De stemmen worden met de hand geteld en vervolgens worden foto's van de resultaatpapieren naar de centrale kiesautoriteit gestuurd. Sommige van die foto's zijn onleesbaar en daarom ongeldig. Waarnemers uit onder andere de Europese Unie zeggen dat het systeem logistieke problemen oplevert en niet transparant is.
Als geen van de presidentskandidaten een meerderheid behaalt volgt over drie weken een twee ronde. De Nigerianen stemden dit weekend ook voor de Nationale Vergadering, die bestaat uit de Senaat en het Huis van Afgevaardigden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw bondgenoten opgeroepen zich te melden voor de bescherming van de Straat van Hormuz. De aan Iran grenzende zeestraat is door dat land grotendeels afgesloten, wat al leidde tot aanvallen op containerschepen. Dat heeft grote gevolgen voor de wereldwijde oliemarkt, de Straat van Hormuz is goed voor circa een vijfde van het wereldwijde olietransport.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De BBC wil de zaak die de Amerikaanse president Donald Trump tegen de Britse omroep heeft aangespannen laten verwerpen. Trump klaagde de BBC eind vorig jaar aan vanwege de montage van een van zijn toespraken in een documentaire en eiste 10 miljard dollar.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben maandag nog eens zestien Iraniërs en drie Iraanse bedrijven op de EU-sanctielijst gezet. Zij speelden een sleutelrol in de onderdrukking van de straatprotesten in januari 2026, aldus de EU. Daarbij vielen duizenden burgerslachtoffers. Het gaat onder meer om de Iraanse viceminister van Binnenlandse Zaken.
2 uur geledenMINAB (ANP) - Amnesty International wil dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de luchtaanval op een school in Iran ter verantwoording worden geroepen. De mensenrechtenorganisatie zegt uitgebreid onderzoek te hebben gedaan en stelt dat het Amerikaanse leger waarschijnlijk niet genoeg voorzorgsmaatregelen heeft genomen om burgerslachtoffers te voorkomen. In de school werden zeker 168 mensen gedood, onder wie meer dan honderd kinderen.
3 uur geledenMADRID (ANP) - Spanje doet niet mee aan een militaire missie in de Straat van Hormuz, zegt defensieminister Margarita Robles. Spanje noemt de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran al langer illegaal. Het peinst er volgens haar niet over om mee te gaan in pogingen om die oorlog te ondersteunen.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft met Kenia afgesproken dat er geen Kenianen meer zullen worden ingezet in de oorlog met Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken Musalia Mudavadi zei die toezegging te hebben gekregen in een gesprek met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov in Moskou.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt dit jaar 458 miljoen euro vrij van het humanitaire budget voor hulp in het Midden-Oosten. Het grootste deel van het budget gaat naar Syrië (210 miljoen) en naar de Palestijnen (124 miljoen). Ook gaat er geld voor humanitaire hulp naar Libanon (100 miljoen), Jordanië (15,5 miljoen) en Egypte (8 miljoen).
5 uur geleden