Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Niger nationaliseert enige goudmijn van het Afrikaanse land

Niger nationaliseert enige goudmijn van het Afrikaanse land

NIAMEY (ANP/AFP) - De militaire regering van Niger heeft aangekondigd dat de enige industriële goudmijn van het land wordt genationaliseerd. De in 2023 na een staatsgreep aan de macht gekomen junta beschuldigt de Australische exploitant van "ernstige overtredingen", terwijl ze streeft naar meer controle over grondstoffen.

McKinel Resources Limited kreeg de Société des mines du Liptako-goudmijn, gelegen aan de oever van de rivier de Niger, in 2019 in handen nadat het een meerderheidsbelang had gekocht van een overheidsbedrijf. De junta van het Afrikaanse land stelt dat de mijn na de overname door het bedrijf in een "alarmerende economische situatie" is beland.

Zo zou het Australische bedrijf een investeringsplan van 10 miljoen dollar maar niet uitvoeren. Dat heeft volgens de junta geleid tot belasting- en loonachterstanden, ontslagen van werknemers en "aanzienlijk toegenomen schulden", evenals productieonderbrekingen.

Onrust

"Deze maatregel past in de visie van de president van de republiek, die gericht is op het bevorderen van de volledige toe-eigening van de natuurlijke hulpbronnen door het Nigerese volk", staat verder in het bevel tot nationalisatie van juntaleider Abdourahamane Tchiani, dat op de staatstelevisie werd voorgelezen.

De ingreep staat niet op zichzelf. Regeringen in het naburige Burkina Faso en Mali hebben de afgelopen jaren de druk op buitenlandse mijnbouwbedrijven eveneens opgevoerd. In juni nationaliseerde Niger zelf nog de lokale tak van de Franse uraniumgigant Orano.

Rond de mijn is het ook al langer onrustig. In mei kwamen door een bomaanslag minstens acht arbeiders bij de mijn om het leven. Het leger heeft meer dan 2000 soldaten ingezet om te vechten tegen jihadistische groeperingen in de regio.

Meer uit Financieel

Gemiddelde invoertarief VS op niveau van meer dan eeuw geleden

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het gemiddelde Amerikaanse invoertarief is nu 20,1 procent. Dat is het hoogste niveau sinds het begin van de jaren 1910, met uitzondering van een korte piek eerder dit jaar, volgt uit berekeningen van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) en het Internationaal Monetair Fonds (IMF).

5 uur geleden
Robotmaker: grootschalige inzet mensachtige robots kan nog niet

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Kunstmatige intelligentie (AI) ontwikkelt zich in rap tempo, maar voor het mainstream maken van humanoïde robots zijn nog meer inspanningen vereist. Volgens Wang Xingxing, topman van het Chinese robotbedrijf Unitree, zou het vereiste expertiseniveau wel binnen één tot drie jaar bereikt kunnen worden.

6 uur geleden
Bloomberg: meerdere bedrijven overwegen beursgang in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Meerdere bedrijven overwegen een beursgang in Amsterdam, heeft persbureau Bloomberg vernomen van ingewijden. Zo zou Ahlstrom, een Fins bedrijf in vezelgebaseerde materialen, mogelijk naar het Damrak komen. Ook de uit Praag afkomstige Czechoslovak Group, een producent van gepantserde voertuigen en munitie, overweegt naar verluidt een beursgang in Nederland.

7 uur geleden
Mexico klaagt over Adidas-sandaal die is vernoemd naar deelstaat

MEXICO-STAD (ANP/RTR) - Mexico klaagt dat het Duitse sportmerk Adidas met een sandaal is gekomen die naar een Mexicaanse deelstaat is vernoemd, zonder dat Mexicanen daar in enige vorm van profiteren. Het gaat om de Oaxaca Slip On van een Mexicaans-Amerikaanse ontwerper die voor het bedrijf werkt, Willy Chavarria. Zijn ontwerp is ook nog eens geïnspireerd op een traditionele inheemse sandaal.

8 uur geleden
Tesla slaat toonaangevende autoshow in Duitsland over na kritiek

MÜNCHEN (ANP/DPA) - Tesla neemt dit jaar niet deel aan de IAA Mobility-beurs in München. Dat heeft de organisator van het evenement, Verband der Automobilindustrie (VDA), een maand voor de opening van de toonaangevende Duitse autoshow laten weten.

9 uur geleden
Zwitserse maker zakenjets schort levering aan VS op om heffingen

STANS (ANP/RTR) - De Zwitserse vliegtuigfabrikant Pilatus heeft de leveringen van zijn zakenjets PC-12 en PC-24 aan de Verenigde Staten opgeschort. Volgens het bedrijf zorgen de forse nieuwe Amerikaanse importheffingen, die voor Zwitserland wel 39 procent bedragen, voor een "aanzienlijk concurrentienadeel".

10 uur geleden
Trump breidt lijst mogelijke opvolgers Powell uit, meldt WSJ

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het team van de Amerikaanse president Donald Trump wil meer kandidaten toevoegen aan de lijst van mogelijke opvolgers van de huidige voorzitter van de Federal Reserve, Jerome Powell. Daarmee zouden er nu zo'n tien mensen op de lijst staan. Dit melden ambtenaren aan The Wall Street Journal (WSJ).

20 uur geleden