Nieuwe gaspijplijn maakt Servië minder afhankelijk van Rusland
BELGRADO (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Een nieuwe gaspijplijn die zondag is geopend maakt Servië minder afhankelijk van Russisch aardgas. De pijplijn van 170 kilometer loopt van de Servische stad Niš naar de rand van de Bulgaarse hoofdstad Sofia en heeft een jaarlijkse capaciteit van 1,8 miljard kubieke meter. Dat is goed voor 60 procent van de Servische gasbehoefte.
Dankzij de nieuwe verbinding kan Servië gas importeren uit Griekenland en Azerbeidzjan. Bulgarije kan dankzij de leiding op zijn beurt gas importeren uit West-Europa of via de Adriatische Zee. De Europese Commissie heeft subsidie verstrekt voor het project. De bouw van de pijplijn begon in februari.
De openingsceremonie in Niš werd zondag bijgewoond door de presidenten van Servië, Bulgarije en Azerbeidzjan. Servië tekende in november een overeenkomst om vanaf 2024 jaarlijks 400 miljoen kubieke meter gas van Azerbeidzjan te kopen. Vanwege de oorlog in Oekraïne zijn landen in de Balkan naar hun energieveiligheid aan het kijken.
Onvrede EU
Servië was voor zijn gas eerder juist grotendeels afhankelijk van Rusland en tekende vorig jaar nog een contract voor de lange termijn om Russisch gas te blijven importeren. Dat heeft geleid tot onvrede in Brussel. De Europese Unie heeft de afhankelijkheid van Russisch gas inmiddels grotendeels afgebouwd.
Servië wil lid worden van de EU en heeft de Russische invasie van Oekraïne veroordeeld. Het land heeft echter geweigerd om mee te doen aan de westerse sancties tegen Rusland vanwege de oorlog.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Voormalig topman van investeringsmaatschappij HAL Martijn van der Vorm is op 67-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het bedrijf dinsdag bekendgemaakt. Van der Vorm was 21 jaar voorzitter van de raad van bestuur en tot mei 2025 voorzitter van de raad van commissarissen.
57 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors, met een beursnotering in New York, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de opbrengsten zien stijgen. Ook de winst nam toe, werd dinsdag bekend.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers in New York verzilverden dinsdag een deel van hun winsten, na de recordstanden op de koersenborden vorige week. Het sentiment werd gedrukt door stijgende olieprijzen en een zorgwekkend bericht over AI-bedrijf OpenAI.
2 uur geledenXIAN (ANP/BLOOMBERG) - De verliezen bij het Chinese Longi Green Energy Technology, de grootste producent van zonnepanelen ter wereld, zijn afgelopen kwartaal flink opgelopen. Dat komt vooral doordat fabrikanten meer produceren dan er vraag is.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft vorige week meerdere chipapparatuurbedrijven opgedragen om bepaalde leveringen aan de grote Chinese chipmaker Hua Hong stop te zetten. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De winst van de Europese vliegtuigbouwer Airbus is in het eerste kwartaal van dit jaar gehalveerd. Dat komt doordat de levering van vliegtuigen in die periode daalde tot het laagste niveau sinds 2009, zo werd dinsdag bekendgemaakt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het besluit van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) om uit oliekartel OPEC te stappen en de olieproductie op te voeren, leidt voorlopig niet tot lagere olieprijzen, verwacht energiedeskundige Hans van Cleef. "De VAE kunnen wel meer gaan produceren, maar de exportcapaciteit is natuurlijk erg beperkt. Op de korte termijn zullen de effecten minimaal zijn", zegt Van Cleef van onderzoeksbureau EqoLibrium.
6 uur geleden