Nieuwe gaspijplijn maakt Servië minder afhankelijk van Rusland
BELGRADO (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Een nieuwe gaspijplijn die zondag is geopend maakt Servië minder afhankelijk van Russisch aardgas. De pijplijn van 170 kilometer loopt van de Servische stad Niš naar de rand van de Bulgaarse hoofdstad Sofia en heeft een jaarlijkse capaciteit van 1,8 miljard kubieke meter. Dat is goed voor 60 procent van de Servische gasbehoefte.
Dankzij de nieuwe verbinding kan Servië gas importeren uit Griekenland en Azerbeidzjan. Bulgarije kan dankzij de leiding op zijn beurt gas importeren uit West-Europa of via de Adriatische Zee. De Europese Commissie heeft subsidie verstrekt voor het project. De bouw van de pijplijn begon in februari.
De openingsceremonie in Niš werd zondag bijgewoond door de presidenten van Servië, Bulgarije en Azerbeidzjan. Servië tekende in november een overeenkomst om vanaf 2024 jaarlijks 400 miljoen kubieke meter gas van Azerbeidzjan te kopen. Vanwege de oorlog in Oekraïne zijn landen in de Balkan naar hun energieveiligheid aan het kijken.
Onvrede EU
Servië was voor zijn gas eerder juist grotendeels afhankelijk van Rusland en tekende vorig jaar nog een contract voor de lange termijn om Russisch gas te blijven importeren. Dat heeft geleid tot onvrede in Brussel. De Europese Unie heeft de afhankelijkheid van Russisch gas inmiddels grotendeels afgebouwd.
Servië wil lid worden van de EU en heeft de Russische invasie van Oekraïne veroordeeld. Het land heeft echter geweigerd om mee te doen aan de westerse sancties tegen Rusland vanwege de oorlog.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York eindigden maandag gemengd. De Nasdaq sloot de handelsdag hoger af, nadat de techgraadmeter voor het weekend nog ruim 4 procent was gekelderd door een verkoopgolf in de Amerikaanse chipsector. Dat was de grootste verliesbeurt van de Nasdaq in ruim een jaar tijd.
2 uur geledenBOSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een federale rechter in de Amerikaanse stad Boston heeft een tarief van 100.000 dollar voor een bepaald werkvisum maandag ongeldig verklaard. President Donald Trump kwam in september met dat tarief voor bedrijven die hoogopgeleide, gespecialiseerde arbeidsmigranten naar de VS willen trekken, om Amerikaanse werknemers zo meer kans te geven.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Leden van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) kunnen een vergoeding tegemoetzien voor koersverlies op aandelen van SNS Reaal toen het bedrijf in 2013 werd genationaliseerd. De VEB heeft daarover een schikking getroffen met de bankverzekeraar en de toenmalige accountant KPMG.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het samenwerkingsverband van KPN en pensioenuitvoerder APG mag een deel van de glasvezelnetwerken van Delta Fiber Nederland niet overnemen. Dat heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) bepaald. De waakhond vreest dat de concurrentie door de overname afneemt en dat internet daardoor duurder kan worden voor consumenten en bedrijven, terwijl de kwaliteit van de dienstverlening mogelijk lager wordt.
6 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Boodschappen worden volgend jaar tot wel 10 procent duurder. Daarvoor waarschuwt supermarktkoepel CBL in een brandbrief aan het kabinet. De prijsstijgingen zijn volgens de branchevereniging deels te wijten aan maatregelen van de overheid.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ASN Bank is nog niet klaar voor een besluit over eventuele privatisering. Dat schrijft minister Eelco Heinen (Financiën) aan de Tweede Kamer. Hij baseert zich op een rapport van NLFI, de stichting die de aandelenbelangen van de overheid in financiële instellingen beheert. De VVD-bewindsman wil de bank graag verkopen of naar de beurs brengen, maar daarvoor is het onder meer nodig dat eerst de kosten verder omlaaggaan.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag hoger geëindigd. Beleggers leken opgelucht dat de spanningen in het Midden-Oosten in de loop van de dag afnamen. De grootste stijgers bij de hoofdfondsen waren de chipbedrijven.
7 uur geleden