Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe Franse regering maandag onthuld

Nieuwe Franse regering maandag onthuld

LE HAVRE (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron zal maandag een nieuw kabinet onthullen, zeiden twee bronnen in het Élysée zondag. Eerder deze week had Macron zijn premier vervangen om zijn presidentschap een nieuwe impuls te geven.

Macron en zijn nieuwe premier, Jean Castex, zouden elkaar zondag ontmoeten in het presidentiële Élysée-paleis om de contouren van de nieuwe regering te bespreken, aldus de bronnen.

"In dit stadium wordt een regering met ongeveer twintig ministers overwogen. Staatssecretarissen zullen in een tweede fase worden genoemd", zei een van de bronnen aan persbureau Reuters.

Burgemeester

De vrijdag door Macron ontslagen premier Edouard Philippe is in zijn woonplaats Le Havre door de gemeenteraad weer als burgemeester geïnstalleerd. Hij kreeg een grote meerderheid van stemmen in de raad. Philippe was tussen 2010 en 2017 ook al burgervader van de grote stad aan de monding van de rivier de Seine.

Franse media meldden dat Philippe door de president aan de kant is geschoven, omdat de premier steeds populairder werd en in de coronacrisis steeds vaker op de voorgrond is getreden ten koste van Macron. De nieuwe premier is de weinig bekende centrumrechtse politicus Jean Castex, die naar verwachting de president niet zal overschaduwen.

Goede relatie

Philippe is drie jaar premier geweest en heeft voor zover bekend zowel persoonlijk als politiek een goede relatie met Macron gehad. Zijn regering overleefde ernstige crises zoals die rond de spontane protestbeweging van de 'gele hesjes', de omstreden pensioenhervormingen en de uitbraak van het nieuwe coronavirus.

De premier in Frankrijk is niet zoals in veel andere democratische landen een regeringsleider die politiek zijn eigen koers kiest, maar meer een uitvoerder van het beleid van de president. Volgens opiniepeilers stond bijna 60 procent van de ondervraagden afgelopen week nog achter de premier en dat was veel meer dan de steun die Macron volgens de peilers kreeg.

Meer uit Buitenland

VN-rapport: gezondheid van oceanen is ernstig in gevaar

NEW YORK (ANP/AFP) - De gezondheid van de oceanen is ernstig in gevaar, staat in de World Ocean Assessment van de Verenigde Naties. "Klimaatverandering, vervuiling, overbevissing en een verlies aan biodiversiteit" zetten de oceanische systemen zwaar onder druk, terwijl ze cruciaal zijn voor de planeet.

1 uur geleden
Italië onderzoekt Israëlische minister om omgang met flotilla

ROME (ANP/RTR) - In Italië is een onderzoek ingesteld naar de Israëlische minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben-Gvir om diens behandeling van opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De opvarenden van die actievloot die op weg was naar Gaza werden nabij Kreta onderschept door Israël, waarna de activisten werden gearresteerd.

1 uur geleden
Demonstraties in heel Frankrijk om dood Lyhanna

PARIJS (ANP) - In heel Frankrijk worden demonstraties gehouden vanwege de moord op het 11-jarige meisje Lyhanna en het vermeende falen van het Franse justitiesysteem. Na haar dood werd bekend dat er tegen de verdachte al eerder meerdere aangiften waren gedaan van misbruik van minderjarigen. De zaak heeft voor veel opspraak gezorgd.

2 uur geleden
Paus spreekt met misbruikslachtoffers over voorkomen verder leed

MADRID (ANP) - Paus Leo heeft tijdens zijn ontmoeting met misbruikslachtoffers in Spanje hun voorstellen om verder misbruik binnen de katholieke kerk tegen te gaan ter harte genomen. Dat meldt het persbureau van het Vaticaan. Allen werden misbruikt door geestelijken.

2 uur geleden
Israël heropent grensovergangen Gaza

JERUZALEM (ANP) - Israël heropent twee belangrijke grensovergangen naar Gaza, meldt de Israëlische overheidsdienst COGAT. De grensovergangen werden gesloten als "veiligheidsmaatregel" nadat Iran zondagavond nieuwe aanvallen uitvoerde op Israël.

3 uur geleden
VN-chef Türk: sancties VS tegen Cuba brengen levens in gevaar

GENÈVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk dringt er bij de Verenigde Staten op aan dat het land de sancties tegen Cuba moet opheffen. Volgens Türk raken de sancties vooral de meest kwetsbare Cubanen en brengen ze levens in gevaar.

4 uur geleden
VS: olietanker in Straat van Hormuz 'uitgeschakeld'

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zitten achter een aanval op een olietanker die onder de vlag van Palau in de Straat van Hormuz voer. Op X schrijft het regionaal commando van de Amerikaanse strijdmacht dat een F-18 de mv Marivex heeft "uitgeschakeld" door met precisiemunitie de machinekamer te raken.

4 uur geleden