Nieuwe ExxonMobil-bestuurder vindt zichzelf geen klimaatactivist
HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Een van de nieuwe gezichten in het bestuur van de Amerikaanse olie- en gasproducent ExxonMobil bestempelt zichzelf niet als een radicale klimaatactivist. Kaisa Hietala verkreeg een zetel in het bestuur door de campagne van de activistische investeerder Engine No.1, die van het bedrijf eiste om een duurzamere koers te varen. Het leverde uiteindelijk drie bestuurszetels op.
Hietala zegt in een interview met persbureau Bloomberg eerder een realist dan een activist te zijn. Ze begrijpt dat het belangrijk is om oog te houden voor het belang van de "traditionele en bestaande activiteiten" van ExxonMobil. "Ik ben realistisch. Je kunt niet van de ene op de andere dag overgaan op fossielvrij", zegt ze. Wel benadrukt Hietala dat bedrijven daarvoor een strategie moeten hebben. "De energie-industrie laten afstappen van fossiele brandstoffen is een geleidelijke verschuiving. Bedrijven moeten daarbij ook nadenken over hun rol over 20 of 30 jaar."
Tot vorige maand was Hietala nog onbekend in het bedrijfsleven. Met de steun van grote investeerders als BlackRock en Vanguard neemt ze nu zitting in het bestuur van een van de grootste olie- en gasconcerns ter wereld. De wijzigingen in de raad van bestuur van de ExxonMobil beteken een keerpunt voor het bedrijf, die de kandidaat-bestuurders van Engine No.1 eerder als "ongekwalificeerd" had weggezet. De overwinning van de activistische investeerder wordt ook als een waarschuwing gezien voor de rest van de olie-industrie.
Het hedgefonds wil dat ExxonMobil zijn strategie herziet, kosten omlaag brengt en met een plan komt om klimaatverandering aan te pakken. In tegenstelling tot Europese sectorgenoten als BP en Shell heeft Exxon geen doelstelling voor netto nul uitstoot. In plaats daarvan heeft ExxonMobil altijd ingezet op technologie om CO2 op te vangen en op te slaan.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn vorig jaar gedaald, mede omdat in 2024 werd geprofiteerd van het EK voetbal en de Olympische Zomerspelen. Volgens tv-marketingorganisatie Screenforce bedroegen de bestedingen op de Nederlandse tv-reclamemarkt in 2025 in totaal 850 miljoen euro. Dat is ruim 5 procent minder dan een jaar eerder.
19 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag omlaag gegaan door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israƫl tegen Iran. De dreiging van Teheran om elk schip aan te vallen dat de Straat van Hormuz probeert te passeren, in combinatie met de productiestops van verschillende olie- en gasproducenten in het Midden-Oosten, heeft de wereldwijde scheepvaarttarieven opgedreven en de prijzen van ruwe olie en aardgas flink doen stijgen.
2 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Meer dan 12.300 vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten zijn tot nu toe al geannuleerd als gevolg van de oorlog in Iran en de onrust in de regio, meldt Bloomberg op basis van luchtvaartwebsite Flightradar24.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n drieduizend rijksambtenaren hebben dinsdag in Den Haag gedemonstreerd tegen het uitblijven van loonsverhogingen en inflatiecorrectie in de nieuwe cao. Vakbond FNV kondigde daar een volgende, grotere actie aan. Samen met de andere vakbonden organiseert de FNV op 14 april een nieuwe landelijke staking tegen de zogeheten nullijn.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse reisorganisaties hebben vooralsnog weinig kunnen doen om gestrande reizigers in het Midden-Oosten terug te halen naar huis. Door aanvallen van Iran op omliggende landen die Amerikaanse bases huisvesten, is amper vliegverkeer mogelijk.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) staat klaar om de wereldwijde oliemarkt te stabiliseren in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens documenten die zijn ingezien door persbureau Bloomberg hebben de leden van het IEA meer dan 1 miljard vaten olie aan noodreserves beschikbaar.
3 uur geledenABU DHABI (ANP) - Etihad Airways schort zijn vluchten vanuit en naar Abu Dhabi voor langere tijd op door de oorlog in Iran. Tot zeker donderdagmiddag vliegt de Emiraatse luchtvaartmaatschappij in principe niet, meldt het bedrijf op X. Eerder werd bekend dat Etihad zijn reguliere vluchten van en naar Abu Dhabi tot zeker woensdagmiddag niet uitvoert.
4 uur geleden