Nieuwe ExxonMobil-bestuurder vindt zichzelf geen klimaatactivist
HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Een van de nieuwe gezichten in het bestuur van de Amerikaanse olie- en gasproducent ExxonMobil bestempelt zichzelf niet als een radicale klimaatactivist. Kaisa Hietala verkreeg een zetel in het bestuur door de campagne van de activistische investeerder Engine No.1, die van het bedrijf eiste om een duurzamere koers te varen. Het leverde uiteindelijk drie bestuurszetels op.
Hietala zegt in een interview met persbureau Bloomberg eerder een realist dan een activist te zijn. Ze begrijpt dat het belangrijk is om oog te houden voor het belang van de "traditionele en bestaande activiteiten" van ExxonMobil. "Ik ben realistisch. Je kunt niet van de ene op de andere dag overgaan op fossielvrij", zegt ze. Wel benadrukt Hietala dat bedrijven daarvoor een strategie moeten hebben. "De energie-industrie laten afstappen van fossiele brandstoffen is een geleidelijke verschuiving. Bedrijven moeten daarbij ook nadenken over hun rol over 20 of 30 jaar."
Tot vorige maand was Hietala nog onbekend in het bedrijfsleven. Met de steun van grote investeerders als BlackRock en Vanguard neemt ze nu zitting in het bestuur van een van de grootste olie- en gasconcerns ter wereld. De wijzigingen in de raad van bestuur van de ExxonMobil beteken een keerpunt voor het bedrijf, die de kandidaat-bestuurders van Engine No.1 eerder als "ongekwalificeerd" had weggezet. De overwinning van de activistische investeerder wordt ook als een waarschuwing gezien voor de rest van de olie-industrie.
Het hedgefonds wil dat ExxonMobil zijn strategie herziet, kosten omlaag brengt en met een plan komt om klimaatverandering aan te pakken. In tegenstelling tot Europese sectorgenoten als BP en Shell heeft Exxon geen doelstelling voor netto nul uitstoot. In plaats daarvan heeft ExxonMobil altijd ingezet op technologie om CO2 op te vangen en op te slaan.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel was woensdag de grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel 19,5 procent hoger nadat bekend was geworden dat AkzoNobel begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams had afgewezen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) grijpt in bij energieleverancier Kikker Energie. Uit onderzoek van de toezichthouder komt naar voren dat het bedrijf zich niet houdt aan de vergunningsvoorwaarden. Kikker krijgt de tijd om verbeteringen door te voeren. Als het bedrijf dat niet doet, kan de ACM in het uiterste geval de vergunning intrekken.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend hoger aan de nieuwe handelsdag begonnen. Optimisme over investeringen in AI zorgde opnieuw voor winsten bij fabrikanten van halfgeleiders, waarbij vooral gekeken wordt naar de grote behoefte aan geheugenchips. Beleggers bleven ook hoopvol over vorderingen in vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran.
3 uur geledenSHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - Het moederbedrijf van de Chinese webwinkel Temu heeft in het eerste kwartaal meer omzet geboekt. Wel viel de groei tegen vergeleken met de verwachtingen van analisten. Het bedrijf, PDD Holdings, heeft nog altijd last van hevige concurrentie in China.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Banken in de eurozone moeten meer investeren in cyberveiligheid als ze grip willen krijgen op nieuwe AI-modellen die zwakke plekken in software kunnen vinden. Dat heeft vicepresident Luis de Guindos van de Europese Centrale Bank (ECB) woensdag gezegd.
7 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Toeleveringsketens in de chemie zullen maanden nodig hebben om te herstellen van de oorlog in het Midden-Oosten, ook als de Straat van Hormuz weer opengaat. Dat zegt een Duitse chemiemanager werkzaam bij het staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten tegen de Duitse krant Handelsblatt. "Het herstel van toeleveringsketens gebeurt niet van de ene op de andere dag, maar zal maanden duren", verwacht Rainer Seele.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verfproducent AkzoNobel, bekend van merken als Flexa, Sikkens en Dulux, heeft begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams afgewezen. AkzoNobel is bezig met een fusie met de Amerikaanse branchegenoot Axalta Coating Systems en gaat daarmee door.
9 uur geleden