Nieuwe ExxonMobil-bestuurder vindt zichzelf geen klimaatactivist
HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Een van de nieuwe gezichten in het bestuur van de Amerikaanse olie- en gasproducent ExxonMobil bestempelt zichzelf niet als een radicale klimaatactivist. Kaisa Hietala verkreeg een zetel in het bestuur door de campagne van de activistische investeerder Engine No.1, die van het bedrijf eiste om een duurzamere koers te varen. Het leverde uiteindelijk drie bestuurszetels op.
Hietala zegt in een interview met persbureau Bloomberg eerder een realist dan een activist te zijn. Ze begrijpt dat het belangrijk is om oog te houden voor het belang van de "traditionele en bestaande activiteiten" van ExxonMobil. "Ik ben realistisch. Je kunt niet van de ene op de andere dag overgaan op fossielvrij", zegt ze. Wel benadrukt Hietala dat bedrijven daarvoor een strategie moeten hebben. "De energie-industrie laten afstappen van fossiele brandstoffen is een geleidelijke verschuiving. Bedrijven moeten daarbij ook nadenken over hun rol over 20 of 30 jaar."
Tot vorige maand was Hietala nog onbekend in het bedrijfsleven. Met de steun van grote investeerders als BlackRock en Vanguard neemt ze nu zitting in het bestuur van een van de grootste olie- en gasconcerns ter wereld. De wijzigingen in de raad van bestuur van de ExxonMobil beteken een keerpunt voor het bedrijf, die de kandidaat-bestuurders van Engine No.1 eerder als "ongekwalificeerd" had weggezet. De overwinning van de activistische investeerder wordt ook als een waarschuwing gezien voor de rest van de olie-industrie.
Het hedgefonds wil dat ExxonMobil zijn strategie herziet, kosten omlaag brengt en met een plan komt om klimaatverandering aan te pakken. In tegenstelling tot Europese sectorgenoten als BP en Shell heeft Exxon geen doelstelling voor netto nul uitstoot. In plaats daarvan heeft ExxonMobil altijd ingezet op technologie om CO2 op te vangen en op te slaan.
Meer uit Financieel
ABU DHABI (ANP/DPA) - De Emiraatse luchtvaartmaatschappij Etihad Airways pakt een deel van zijn vluchten naar Europa vanaf vrijdag weer op. Dat kondigde de maatschappij aan op haar website.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Wall Street is donderdag met verliezen gesloten. Amerikaanse beleggers maakten zich vooral zorgen over een fikse toename van de olieprijzen. Die stijging werd aangewakkerd door onzekerheid over de duur van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze kende zijn zesde dag en er is geen uitzicht op een einde van het conflict. De vrees is juist dat de strijd zich ook nog naar andere landen kan uitbreiden.
8 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Shell heeft zijn intentie om nieuwe kansen in Venezuela te benutten formeel laten vastleggen. Donderdag sloot het olie- en gasconcern daarvoor verschillende deals met de regering van interim-president Delcy Rodríguez.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van 24 Amerikaanse staten spant een rechtszaak aan tegen de recent door president Donald Trump opgelegde importheffingen van 10 procent. Volgens de staten mag Trump de streep die het Amerikaanse hooggerechtshof onlangs zette door veel van zijn eerdere heffingen, niet omzeilen door zich op een andere wet te beroepen.
10 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Bouwconcern VolkerWessels verzet zich tegen twee boetes van samen 480.000 euro die twee dochterbedrijven onlangs kregen voor de omkoping van een politicus in Sint Maarten. Ook een voormalige directeur, die een geldstraf kreeg van 30.000 euro voor zijn rol bij de corruptie, heeft hoger beroep aangetekend.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europees Parlement en de lidstaten hebben donderdag overeenstemming bereikt over een verbod op bepaalde vleestermen voor plantaardige producten. Een omschrijving als vegetarische kip mag straks niet meer worden gebruikt. Dat geldt ook voor combinaties met bijvoorbeeld steak of bacon. Aanduidingen als veggieburger of vegaworst blijven wel toegestaan.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) schort zijn plannen voor een beursgang in de Verenigde Staten op. Volgens het platenbedrijf achter popsterren als Billie Eilish, Taylor Swift en Harry Styles is er momenteel te veel onzekerheid op de markt. Dat zorgt volgens de onderneming, met hoofdkantoor in Hilversum, voor een aanzienlijke verstoring in de eigen waardering.
12 uur geleden