Nieuwe Deense koning Frederik geëmotioneerd en roemt zijn moeder
KOPENHAGEN (ANP) - De Deense koning Frederik heeft voor het eerst het Deense volk toegesproken in zijn nieuwe rol. Hij roemde zijn moeder Margrethe, die eerder op zondag aftrad. "Ze zal altijd herinnerd worden als een buitengewone koningin." Frederik raakte zichtbaar geëmotioneerd tijdens de balkonscène.
Frederik sprak vanaf het paleis Christiansborg in de Deense hoofdstad Kopenhagen. Hij werd daar met een luid applaus onthaald door de duizenden aanwezigen op het plein voor het paleis. Premier Mette Frederiksen riep Frederik daar officieel uit tot koning van Denemarken. De nieuwe vorst zwaaide langdurig naar het publiek en moest meerdere malen een traan wegpinken.
In zijn speech sprak Frederik de hoop uit dat hij een koning wordt die kan verbinden. "Het is een taak die ik met trots, respect en vreugde op mij heb genomen."
Handtekening
Zondagmiddag zette koningin Margrethe haar handtekening onder een abdicatieverklaring. Daarmee werd Frederik koning van Denemarken. Zijn vrouw Mary is nu koningin. Christian, het oudste kind van Frederik en Mary, is nu kroonprins. Hoewel Margrethe is afgetreden, blijft zij wel de titel van koningin voeren.
Koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Beatrix prezen in een bericht op Instagram de afgetreden Deense koningin Margrethe voor de inzet voor haar land. Ook kijken ze ernaar uit om koning Frederik en koningin Mary in hun nieuwe rol te ontmoeten, schrijven ze. "Na 52 jaar krijgt Denemarken vandaag een nieuw staatshoofd. Met warmte en genegenheid eren wij Koningin Margrethe voor haar onvoorwaardelijke en markante inzet voor Denemarken", melden het koningspaar en de prinses.
Denemarken is een constitutionele monarchie. Het koningshuis vervult een symbolische en ceremoniële rol en heeft geen wetgevende bevoegdheden.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Justitie in Frankrijk heeft een onderzoek ingesteld naar de voormalige directeur van het Europese grensagentschap Frontex, meldt een bron bij de rechtspraak aan persbureau AFP. De mensenrechtenorganisatie Ligue des droits de l'homme (LDH) had daarom gevraagd. De organisatie beschuldigt de Fransman Fabrice Leggeri van misdaden tegen de menselijkheid en marteling door de manier waarop migranten werden geweerd op zee.
43 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - In Iran zijn meer dan vierhonderd arrestaties verricht voor het ondermijnen van de nationale veiligheid, melden Iraanse staatsmedia. Het zou gaan om de grootste actie sinds het uitbreken van de oorlog met de VS en Israël. De 466 arrestanten zouden illegale uitingen hebben gedaan op internet, met als doel het veroorzaken van instabiliteit in het land.
51 minuten geledenCHISINAU (ANP) - Nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne hebben de belangrijkste hoogspanningslijn tussen Moldavië en Europa verbroken. Dat schrijft de Moldavische president Maia Sandu op X.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft maandag laten weten dat journalisten niet langer mogen werken in het Pentagon. Er zal op het terrein een aparte werkplaats voor media worden ingericht en medewerkers van de pers zijn alleen nog "onder begeleiding van geautoriseerd personeel" welkom in het hoofdkwartier van Defensie.
7 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw aanvallen. Zo meldde de Iraanse staatstelevisie dat er een "nieuwe reeks raketten is afgevuurd op Israël". Israël trof volgens Al Jazeera doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet. Journalisten van The New York Times meldden zeker zeven explosies in de stad.
7 uur geledenCANBERRA (ANP/AFP/RTR) - De Europese Unie en Australië hebben een akkoord bereikt over meer vrijhandel en defensiesamenwerking, melden de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en de Australische premier Anthony Albanese in de nacht van maandag op dinsdag.
8 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.
10 uur geleden