Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe Deense koning Frederik geëmotioneerd en roemt zijn moeder

Nieuwe Deense koning Frederik geëmotioneerd en roemt zijn moeder

KOPENHAGEN (ANP) - De Deense koning Frederik heeft voor het eerst het Deense volk toegesproken in zijn nieuwe rol. Hij roemde zijn moeder Margrethe, die eerder op zondag aftrad. "Ze zal altijd herinnerd worden als een buitengewone koningin." Frederik raakte zichtbaar geëmotioneerd tijdens de balkonscène.

Frederik sprak vanaf het paleis Christiansborg in de Deense hoofdstad Kopenhagen. Hij werd daar met een luid applaus onthaald door de duizenden aanwezigen op het plein voor het paleis. Premier Mette Frederiksen riep Frederik daar officieel uit tot koning van Denemarken. De nieuwe vorst zwaaide langdurig naar het publiek en moest meerdere malen een traan wegpinken.

In zijn speech sprak Frederik de hoop uit dat hij een koning wordt die kan verbinden. "Het is een taak die ik met trots, respect en vreugde op mij heb genomen."

Handtekening

Zondagmiddag zette koningin Margrethe haar handtekening onder een abdicatieverklaring. Daarmee werd Frederik koning van Denemarken. Zijn vrouw Mary is nu koningin. Christian, het oudste kind van Frederik en Mary, is nu kroonprins. Hoewel Margrethe is afgetreden, blijft zij wel de titel van koningin voeren.

Koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Beatrix prezen in een bericht op Instagram de afgetreden Deense koningin Margrethe voor de inzet voor haar land. Ook kijken ze ernaar uit om koning Frederik en koningin Mary in hun nieuwe rol te ontmoeten, schrijven ze. "Na 52 jaar krijgt Denemarken vandaag een nieuw staatshoofd. Met warmte en genegenheid eren wij Koningin Margrethe voor haar onvoorwaardelijke en markante inzet voor Denemarken", melden het koningspaar en de prinses.

Denemarken is een constitutionele monarchie. Het koningshuis vervult een symbolische en ceremoniële rol en heeft geen wetgevende bevoegdheden.

Meer uit Buitenland

ABC News: zondag mogelijk overleg tussen VS en Iran in Islamabad

ISLAMABAD (ANP) - Amerikaanse en Iraanse delegaties treffen elkaar "mogelijk" zondag in Islamabad, aldus een Pakistaanse vertegenwoordiger tegen de Amerikaanse zender ABC News. De Iraniërs en de Amerikanen zouden zaterdag eerst afzonderlijk met Pakistaanse onderhandelaars praten, en als dat goed gaat houden ze de dag erna directe gesprekken, aldus de zender.

11 minuten geleden
Amerikaanse gezanten zaterdag naar Pakistan volgens Witte Huis

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump stuurt zijn gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner zaterdag naar Pakistan voor overleg met Iran. Dat heeft het Witte Huis gemeld. Iran zou hier volgens het Witte Huis om hebben gevraagd. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi is vrijdagavond op bezoek in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad.

1 uur geleden
Trump stuurt onderhandelaars naar overleg met Iran, zeggen media

ATLANTA/WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump stuurt zijn gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan voor overleg met de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. Dat meldt nieuwszender CNN. Vicepresident JD Vance zou volgens Amerikaanse media niet meegaan. Hij was eerder wel in Pakistan bij overleg met de Iraniërs. Pakistan bemiddelt in het conflict.

1 uur geleden
Israël: Hezbollah-strijders gedood bij aanval op Zuid-Libanon

BINT JBEIL (ANP) - Het Israëlische leger (IDF) heeft zes "terroristen" van Hezbollah gedood, meldt het op X. Het leger zegt door te gaan met operaties in het zuiden van Libanon, ondanks een bestand tussen Israël en Libanon dat donderdag werd verlengd met drie weken.

1 uur geleden
Merz wil beginnen met EU-lidmaatschap 'light' voor Oekraïne

NICOSIA (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil dat Oekraïne een soort EU-lidmaatschap 'light' krijgt, als tussenstap op weg naar volledig lidmaatschap. Oekraïne zou om te beginnen aan vergaderingen van de EU-lidstaten, het Europees Parlement en de Europese Commissie kunnen deelnemen, maar zonder stemrecht. Merz heeft dit voorgesteld aan de EU-leiders, zei hij na afloop van de tweedaagse informele top in Cyprus.

1 uur geleden
Brussel gaat invulling EU-variant NAVO-artikel 5 verder uitwerken

NICOSIA (ANP) - De Europese Commissie gaat verder uitwerken wat precies de inhoud is van artikel 42.7 van het Europees Verdrag, vergelijkbaar met NAVO-artikel 5. Dat zeiden voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en de Cypriotische president Nikos Christodoulides na afloop van de informele EU-top, die werd voorgezeten door Cyprus.

1 uur geleden
Nederland vangt vluchtelingen op bij echte nood, zegt Jetten

NICOSIA (ANP) - Als er echt noodzaak is voor mensen om te vluchten door de oorlog in het Midden-Oosten, "dan is er natuurlijk opvang" mogelijk in Nederland, zei premier Rob Jetten na afloop van een EU-top op Cyprus. Maar volgens hem is de hele EU het ermee eens dat zij niet meer de "ongecontroleerde migratie van de afgelopen jaren" aankan.

5 uur geleden