Nieuwe Deense koning Frederik geëmotioneerd en roemt zijn moeder
KOPENHAGEN (ANP) - De Deense koning Frederik heeft voor het eerst het Deense volk toegesproken in zijn nieuwe rol. Hij roemde zijn moeder Margrethe, die eerder op zondag aftrad. "Ze zal altijd herinnerd worden als een buitengewone koningin." Frederik raakte zichtbaar geëmotioneerd tijdens de balkonscène.
Frederik sprak vanaf het paleis Christiansborg in de Deense hoofdstad Kopenhagen. Hij werd daar met een luid applaus onthaald door de duizenden aanwezigen op het plein voor het paleis. Premier Mette Frederiksen riep Frederik daar officieel uit tot koning van Denemarken. De nieuwe vorst zwaaide langdurig naar het publiek en moest meerdere malen een traan wegpinken.
In zijn speech sprak Frederik de hoop uit dat hij een koning wordt die kan verbinden. "Het is een taak die ik met trots, respect en vreugde op mij heb genomen."
Handtekening
Zondagmiddag zette koningin Margrethe haar handtekening onder een abdicatieverklaring. Daarmee werd Frederik koning van Denemarken. Zijn vrouw Mary is nu koningin. Christian, het oudste kind van Frederik en Mary, is nu kroonprins. Hoewel Margrethe is afgetreden, blijft zij wel de titel van koningin voeren.
Koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Beatrix prezen in een bericht op Instagram de afgetreden Deense koningin Margrethe voor de inzet voor haar land. Ook kijken ze ernaar uit om koning Frederik en koningin Mary in hun nieuwe rol te ontmoeten, schrijven ze. "Na 52 jaar krijgt Denemarken vandaag een nieuw staatshoofd. Met warmte en genegenheid eren wij Koningin Margrethe voor haar onvoorwaardelijke en markante inzet voor Denemarken", melden het koningspaar en de prinses.
Denemarken is een constitutionele monarchie. Het koningshuis vervult een symbolische en ceremoniële rol en heeft geen wetgevende bevoegdheden.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse koning Charles heeft in een videoboodschap "goed nieuws" gedeeld over zijn kanker. De vorst zei in een persoonlijk bericht dat zijn behandeling in het nieuwe jaar kan worden afgebouwd.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikanen organiseren op 16 december in Doha, de hoofdstad van Qatar, een conferentie met partnerlanden over de geplande internationale stabilisatiemacht voor de Palestijnse Gazastrook. Dat hebben twee Amerikaanse functionarissen gemeld.
12 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Europese landen en Oekraïne willen dat de VS eerst veiligheidsgaranties bieden voordat Oekraïne eventueel gebied kan opgeven aan Rusland. De Franse president Emmanuel Macron heeft dat vrijdag laten weten, drie dagen voordat Oekraïne, de Europese bondgenoten van Oekraïne en de top van de EU en van de NAVO bijeenkomen in Berlijn.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben besloten hun opgelaaide strijd over omstreden grensgebied te stoppen. Volgens de bemiddelende Amerikaanse president Trump zijn de Aziatische buurlanden overeengekomen een einde te maken aan de gevechten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten zijn akkoord met het voorstel de Russische financiële tegoeden in de unie voor onbepaalde tijd te bevriezen. Tot nu toe moest daar elk halfjaar met unanimiteit een nieuw besluit over worden genomen. Op voorstel van de Europese Commissie is een noodbevoegdheid ingezet, waarvoor een gekwalificeerde meerderheid voldoende is. Daarmee wordt een mogelijk veto van Hongarije of andere Poetin-gezinde lidstaten omzeild.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse erfgoedorganisatie wil de bouw van een balzaal aan het Witte Huis voorkomen. National Trust for Historic Preservation heeft een rechtszaak aangespannen om het prestigeproject van de Amerikaanse president Trump te stoppen. De organisatie, die door het parlement is belast met het behoud van historische gebouwen, nam een voormalige advocaat van ex-president Obama in de arm, meldt de krant The Washington Post.
3 uur geledenBERLIJN/KYIV (ANP/DPA/RTR) - De Duitse regering heeft bevestigd dat maandagavond "talrijke" Europese leiders en de top van de NAVO en de EU overleggen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Ook demissionair premier Dick Schoof is erbij. Het spant erom in de onderhandelingen nu de onderhandelaars steeds meer kleur moeten bekennen en tegelijkertijd het ongeduld in Washington groeit.
4 uur geleden