Nieuw Wetboek van Strafvordering moet 2029 ingaan
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe Wetboek van Strafvordering moet april 2029 in werking treden. Dat heeft het ministerie van Justitie woensdag bekendgemaakt. De bedoeling is dat het parlement in 2026 met de wetswijziging instemt, zodat uitvoeringsorganisaties als de politie en het Openbaar Ministerie drie jaar hebben om zich erop voor te bereiden.
In het Wetboek van Strafvordering staat hoe organisaties in de 'strafrechtketen' te werk moeten gaan bij opsporing, vervolging en berechting. Het huidige wetboek is verouderd: het ministerie wijst er steeds op dat het uit 1926 stamt en door alle aanpassingen onoverzichtelijk is geworden. Daarnaast werkt de wet niet goed bij nieuwe vormen van criminaliteit, zoals cybercrime.
De vernieuwing is een juridische mega-operatie met meerdere wetboeken die in tranches naar de Tweede Kamer worden gestuurd. Een 'innovatiewet' waarmee organisaties ervaring kunnen opdoen, is al sinds eind 2022 van kracht. De kosten van de overstap zijn geraamd op 450 miljoen euro.
Digitale systemen
"Je moet denken in de orde van grootte van de Omgevingswet", zegt een woordvoerder, doelend op de wet over ruimtelijke ordening die meermaals vertraging opliep en dit jaar in werking is getreden. Tien jaar geleden zei de toenmalige justitieminister Ivo Opstelten nog dat hij de vernieuwing van het Wetboek van Strafvordering in zijn kabinetsperiode wilde afronden.
Tot vorig jaar stond de inwerkingtreding nog gepland voor 2026. Maar inmiddels demissionair minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) zag daarvan af nadat de uitvoerders hun zorgen hadden geuit over de digitale systemen die ze moeten aanpassen. "We hebben geen reden om te denken dat het niet zou kunnen", zegt de justitiewoordvoerder nu over 2029. "Deze datum is nadrukkelijk in overleg met uitvoeringspartijen vastgesteld."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De controles op de export van gevoelige technologie zijn "ontzettend robuust", zei handelsminister Sjoerd Sjoerdsma voor aanvang van de wekelijkse ministerraad. Vanuit de Verenigde Staten klinken beschuldigingen dat een geavanceerde chipmachine van ASML in strijd met eerder opgelegde beperkingen in China zou zijn beland.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) vindt het "jammer" dat de Verenigde Staten en Iran nog niet verder praten over een definitief vredesakkoord. De CDA-bewindsman vindt het "op zich positief" dat er een voorlopig akkoord ligt. "Maar er is wel een verdere onderhandeling nodig." Nu blijft de situatie volgens Berendsen onduidelijk, en dat "gaat ten koste van de stabiliteit in de regio".
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten herhaalt dat hij een moderne EU-meerjarenbegroting (2028-2034) wil, die focust op concurrentiekracht en veiligheid. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan een EU-top waar de leiders het over de begroting gaan hebben. "Als we een economie willen opbouwen voor het komende decennium, dan kunnen we dat niet doen met de begroting uit de jaren negentig", aldus de premier.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven die dieren mishandelen, kunnen volgend jaar een fors hogere boete verwachten dan voorheen. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) verhoogt de boetes die de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) kan opleggen met 40 procent, schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Op overtredingen rond het doden van dieren in slachthuizen gaat de boete bijvoorbeeld van 2500 naar 3500 euro.
21 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Dat de Verenigde Staten minder versterkingen reserveren voor de verdediging van Europa, maakt Europa volgens defensieminister Dilan Yeşilgöz nog niet onveiliger. "Ik denk niet dat het zo'n vaart zal lopen", zei ze na overleg met NAVO-collega's.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een uitzondering die de drempel verlaagt voor boskap in Natura 2000-gebieden, verdwijnt. Wie in deze beschermde gebieden bos weghaalt, moet ook weer ergens bomen terugplanten, staat in een voorstel dat landbouw- en natuurminister Jaimi van Essen (D66) heeft gepubliceerd voor reacties.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs en Emancipatie, VVD) gaat extra nadruk leggen op taalonderwijs. Dat meldt de bewindsvrouw in een Kamerbrief. Sinds 2022 wordt ingezet op taal en rekenen, omdat het niveau van leerlingen op basisvaardigheden daalt. "Maar na vier jaar hadden de resultaten echt beter moeten zijn", aldus Tielen, die benadrukt dat in onderzoeken naar voren komt dat het vooral met het taalniveau van leerlingen slecht gesteld is.
1 dag geleden