Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nibud: lage inkomens zijn te afhankelijk van tijdelijke toeslagen

Nibud: lage inkomens zijn te afhankelijk van tijdelijke toeslagen

UTRECHT (ANP) - Nederlanders met lage inkomens zijn te afhankelijk van tijdelijke toeslagen. Daarvoor waarschuwt het Nibud na nieuwe koopkrachtberekeningen op basis van de miljoenennota. "Een alleenstaande in de bijstand kon dit jaar met alle tijdelijke maatregelen en zonder tegenslagen rondkomen, maar als je volgend jaar 72 euro minder kunt besteden, kom je elke maand te kort", zegt directeur Arjan Vliegenthart.

Het Nibud, voluit het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting, heeft becijferd dat de meeste Nederlandse huishoudens volgend jaar meer te besteden hebben dan dit jaar, dankzij loonstijgingen en verhoging van de bijstand en het minimumloon. Maar het verdwijnen van de energietoeslag betekent een koopkrachtdaling voor de huishoudens met de laagste inkomens. Het Nibud ziet bijvoorbeeld dat de koopkracht voor een alleenstaande met bijstand in 2024 daalt met 4,3 procent.

"Deze regering is geconfronteerd met allerlei onverwachte gebeurtenissen zoals de oorlog in Oekraïne en een torenhoge inflatie. Desondanks hebben ze veel gedaan om huishoudens met lage inkomens te helpen. Dat neemt niet weg dat uit deze berekeningen blijkt dat de afhankelijkheid van (tijdelijke) toeslagen eigenlijk te groot is", geeft Vliegenthart aan.

Tijdelijke verhoging zorgtoeslag vervalt

Uit de berekeningen van het Nibud komt ook naar voren dat gezinnen met meerdere kinderen profijt hebben van de wijzigingen in het kindgebonden budget. Hun koopkracht stijgt met bedragen tussen de 50 en 370 euro. Zelfs een tweeverdienershuishouden met drie kinderen en een inkomen van 135.000 euro heeft ook nog recht op kindgebonden budget doordat de bedragen flink zijn verhoogd. "Je kunt je afvragen of dat wenselijk is", stelt de directeur van het Nibud.

Verder zullen huurders die recht hebben op huurtoeslag volgend jaar profiteren van de verhoging van de maximale huurtoeslag. Daar staat tegenover dat de tijdelijke verhoging van de zorgtoeslag die dit jaar geldt, volgend jaar vervalt. Dat zou huishoudens met een laag inkomen maandelijks met 30 tot 50 euro raken. "We zien binnen de toeslagen grotere verschuivingen dan in andere jaren. Bij de ene toeslag komt er wat bij, de andere wordt juist lager. Het is goed om daar rekening mee te houden", aldus Vliegenthart.

Meer uit Financieel

Bol verwijdert reeks eclipsbrillen uit aanbod om veiligheidseisen

UTRECHT (ANP) - Webwinkel bol heeft een twintigtal eclipsbrillen uit zijn assortiment verwijderd. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door Het Financieele Dagblad. Volgens haar was het voor bol onmogelijk te garanderen dat ze aan de eisen voldoen.

10 uur geleden
Frans parket kondigt onderzoek aan naar ontplofte squishy

SAINT-OMER (ANP/BELGA) - In Frankrijk is een onderzoek geopend naar een incident met een ontplofte squishy, een populair antistressspeelgoed. Dat meldt het parket van Saint-Omer zondag. Onlangs liep een 8-jarig jongetje tweedegraads brandwonden op toen een squishy in zijn gezicht explodeerde.

10 uur geleden
WSJ: interesse Apple in chips Chinees CXMT ondanks zorgen in VS

NEW YORK (ANP) - Apple praat met CXMT over de mogelijkheden om geheugenchips af te nemen van die Chinese maker van halfgeleiders. Elke mogelijke deal ligt politiek echter zeer gevoelig, schrijft The Wall Street Journal zondag op basis van ingewijden.

12 uur geleden
Opgeblazen rotsen en afzinkbakken helpen Roemeense kerncentrale

BOEKAREST (ANP/BLOOMBERG) - Opgeblazen rotsen en afzinkbakken helpen Roemenië om de energievoorziening aan de praat te houden. De inschatting is nu dat het land de tweede kernreactor van de Cernavoda-centrale zeker negen dagen langer kan laten draaien.

14 uur geleden
Prijstoename Chinese industrie zwakt voor het eerst in maanden af

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen die Chinese fabrikanten vragen voor hun producten zijn in juli voor het eerst sinds het uitbreken van de Iranoorlog minder hard gestegen. Volgens kenners is dit een teken dat de kostenstijgingen als gevolg van de blokkade van de Straat van Hormuz beginnen af te nemen.

15 uur geleden
Bedreigde Rheinmetall-topman krijgt dag en nacht beveiliging

DÜSSELDORF (ANP) - De topman van het Duitse defensieconcern Rheinmetall moet vanwege een reeks bedreigingen dag en nacht worden beveiligd. Toch weigert Armin Papperger zich te laten intimideren, heeft hij gezegd in een zondag gepubliceerd interview met het Duitse persbureau dpa. "Dit werk moet nu eenmaal gebeuren, en wie de druk niet aankan, hoort niet thuis in deze functie."

16 uur geleden
Hitte en droogte kunnen groei economie tenietdoen, zegt Triodos

DRIEBERGEN (ANP) - De extreme hitte en langdurige droogte in Europa kan de economie hard raken. Triodos Bank schat dat het extreme zomerweer er zelfs voor kan zorgen dat de eerder voorspelde economische groei voor dit jaar volledig teniet wordt gedaan.

18 uur geleden