Ngo: IS pleegde 4100 moorden sinds 'nederlaag' in 2019
DAMASCUS (ANP/AFP) - Leden van Islamitische Staat hebben nog 4100 moorden gepleegd sinds de terreurgroep in 2019 door een coalitie onder leiding van de Verenigde Staten werd verjaagd uit het gebied dat de groep controleerde in Syrië. Dat meldt de ngo Syrian Observatory for Human Rights, die vanuit het Verenigd Koninkrijk de mensenrechten in Syrië monitort.
De dodelijke aanvallen vonden plaats in gebieden die onder controle staan van de Syrische president Bashar al-Assad en ook in het Koerdische gebied in Syrië. Leden van IS voerden de aanvallen uit vanuit schuilplaatsen in de woestijn.
De meeste mensen die IS vermoordde waren soldaten, loyalisten van het regime van Bashar al-Assad en Koerdische strijders. Maar ook 627 burgers kwamen om door geweld van IS, aldus de ngo. "Er gaat bijna geen dag voorbij zonder bombardementen, hinderlagen, gerichte operaties of verrassingsaanvallen door de jihadisten in de regio", staat in het rapport.
Coalitie
In 2014 slaagde IS erin delen van Syrië en Irak in te nemen en daar een kalifaat uit te roepen, als gevolg van de chaos die was ontstaan door de Syrische burgeroorlog. Ongeveer vijf jaar later werd de groepering verjaagd uit het gebied dat het in Syrië controleerde, door een coalitie van landen waar ook Nederland deel van uitmaakte. Twee jaar daarvoor was IS al zijn gebied in Irak kwijtgeraakt.
De oorlog in Syrië heeft al aan ruim een half miljoen mensen het leven gekost. Miljoenen anderen zijn op de vlucht. De oorlog brak uit in het voorjaar van 2011 toen president al-Assad anti-regeringsprotesten probeerde neer te slaan.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlogsdoelen in de strijd met Iran ook bereikt kunnen worden via een overeenkomst. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu na overleg met Trump in een videoboodschap.
1 uur geledenBOGOTÁ (ANP) - Bij de crash van een militair vliegtuig in Colombia is één persoon overleden, maakte president Gustavo Petro bekend op X. In totaal zijn 77 mensen in het ziekenhuis opgenomen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Iraanse ambassadeur ontboden om vermeende spionage in Londen. Het Verenigd Koninkrijk spreekt van "roekeloze en ontwrichtende acties" van het Iraanse regime.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft maandag met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gebeld over beoogde onderhandelingen met Iran. Dat zegt een ingewijde tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Het treinstation Brussel-Zuid is maandagavond volledig ontruimd, nadat er twee verdachte pakketten zijn aangetroffen. Het treinverkeer ligt volledig stil en ook het metrostation wordt ontruimd. Dat melden spoorbeheerder Infrabel, spoormaatschappij NMBS en de politie.
2 uur geledenBOGOTÁ (ANP/RTR/AFP) - In Colombia is een militair vliegtuig neergestort, kort na het opstijgen. Dat heeft het ministerie van Defensie bekendgemaakt. Een bron bij het leger zegt tegen persbureau AFP dat waarschijnlijk tachtig soldaten zijn omgekomen. Het lokale medium Blu Radio schrijft dat er 110 militairen aan boord waren en er vooralsnog twintig zijn gered.
3 uur geledenROME (ANP/AFP/DPA) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft haar verlies toegegeven bij het referendum over hervormingen van het rechtssysteem. "De Italianen hebben hun keuze gemaakt. En we respecteren deze beslissing", schreef ze online.
3 uur geleden