Ngo: IS pleegde 4100 moorden sinds 'nederlaag' in 2019
DAMASCUS (ANP/AFP) - Leden van Islamitische Staat hebben nog 4100 moorden gepleegd sinds de terreurgroep in 2019 door een coalitie onder leiding van de Verenigde Staten werd verjaagd uit het gebied dat de groep controleerde in Syrië. Dat meldt de ngo Syrian Observatory for Human Rights, die vanuit het Verenigd Koninkrijk de mensenrechten in Syrië monitort.
De dodelijke aanvallen vonden plaats in gebieden die onder controle staan van de Syrische president Bashar al-Assad en ook in het Koerdische gebied in Syrië. Leden van IS voerden de aanvallen uit vanuit schuilplaatsen in de woestijn.
De meeste mensen die IS vermoordde waren soldaten, loyalisten van het regime van Bashar al-Assad en Koerdische strijders. Maar ook 627 burgers kwamen om door geweld van IS, aldus de ngo. "Er gaat bijna geen dag voorbij zonder bombardementen, hinderlagen, gerichte operaties of verrassingsaanvallen door de jihadisten in de regio", staat in het rapport.
Coalitie
In 2014 slaagde IS erin delen van Syrië en Irak in te nemen en daar een kalifaat uit te roepen, als gevolg van de chaos die was ontstaan door de Syrische burgeroorlog. Ongeveer vijf jaar later werd de groepering verjaagd uit het gebied dat het in Syrië controleerde, door een coalitie van landen waar ook Nederland deel van uitmaakte. Twee jaar daarvoor was IS al zijn gebied in Irak kwijtgeraakt.
De oorlog in Syrië heeft al aan ruim een half miljoen mensen het leven gekost. Miljoenen anderen zijn op de vlucht. De oorlog brak uit in het voorjaar van 2011 toen president al-Assad anti-regeringsprotesten probeerde neer te slaan.
Meer uit Buitenland
ASJKELON (ANP/AFP) - Twee activisten van de Global Sumud Flotilla zijn voorgeleid in Israël. De rechter heeft hun detentie met twee dagen verlengd.
2 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio reist komende week naar Italië en Vaticaanstad. Volgens Italiaanse media komt hij om de relatieschade te herstellen die vorige maand is ontstaan toen president Donald Trump meerdere malen de paus schoffeerde.
5 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft zogenoemde evacuatiebevelen uitgevaardigd voor elf dorpen in Zuid-Libanon. Alle inwoners moeten vertrekken, omdat het leger zegt aanvallen uit te voeren op doelen van Hezbollah.
6 uur geledenWEST PALM BEACH (ANP) - De Verenigde Staten gaan "fors meer" dan 5000 militairen terugtrekken uit Duitsland, zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag tegen verslaggevers in Florida. "We gaan het fors terugbrengen, en we gaan veel verder dan 5000," zei Trump over het besluit van Washington om troepen terug te trekken uit Duitsland, dat vrijdag werd aangekondigd.
13 uur geledenWEST PALM BEACH (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat er een mogelijkheid is dat de Verenigde Staten de luchtaanvallen op Iran zullen hervatten. Trumps uitspraak was een reactie op een vraag van een verslaggever in West Palm Beach.
14 uur geledenDAMASCUS (ANP) - De Syrische staatstelevisie meldt dat Jordanië luchtaanvallen heeft uitgevoerd op een opslagplaats voor wapens en drugs in de zuidelijke provincie Sweida. Lokale bronnen melden aan de staatstelevisie dat het Jordaanse leger "waarschijnlijk" een hoofdkwartier heeft getroffen dat onder controle stond van rebellengroepen in het dorp Shahba. Het Jordaanse leger meldt een "afschrikkingsoperatie" gericht op verschillende plekken langs de noordgrens van Jordanië, die door wapen- en drugshandelaren gebruikt zouden worden.
14 uur geledenBOURGES (ANP/AFP) - Een illegale rave op een militair terrein in Zuid-Frankrijk heeft tot zo'n 40.000 feestgangers bijeengebracht. De autoriteiten waarschuwden voorafgaand aan de rave voor gevaren in de vorm van onontplofte munitie uit de Tweede Wereldoorlog.
16 uur geleden