Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nevi: grootste achteruitgang Nederlandse industrie sinds mei 2020

Nevi: grootste achteruitgang Nederlandse industrie sinds mei 2020

ZEIST (ANP) - De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie laat de grootste achteruitgang zien sinds mei 2020, meldt de Nederlandse Vereniging van Inkoopmanagers (Nevi). Volgens de maandelijkse peiling van de organisatie zijn zowel de productieomvang als het aantal nieuwe orders afgelopen maand flink gedaald. Veel ondernemingen verlengen tijdelijke contracten nu ook niet meer.

De zogeheten inkoopmanagersindex van de Nevi kwam voor september uit op een stand van 43,6. Een niveau van 50 of meer wijst op groei, daaronder op krimp. De Nederlandse industrie heeft al langer last van een afnemende vraag naar producten te midden van de recessie waarin de economie zich bevindt.

Ook de graadmeter voor de werkgelegenheid lag vorige maand met 45,1 duidelijk onder de 50. Bedrijven gaven aan dat de kleinere personeelsbestanden het gevolg waren van het niet vervangen van vertrekkende personeelsleden en het niet verlengen van tijdelijke contracten. De overcapaciteit werd verder duidelijk uit een aanzienlijke daling van de achterstanden en de inkoopkosten.

Pessimistisch

"De situatie is niet zo ernstig als aan het begin van de pandemie, toen toeleveringsketens stil vielen, maar het is duidelijk dat de malaise in de industrie voortduurt", zegt sectoreconoom Albert Jan Swart van ABN AMRO in een reactie op de Nevi-cijfers. "Opvallend is dat een aanzienlijk deel van de bedrijven snijdt in het aantal banen", voegt hij toe. "Vermoedelijk zijn de meeste ondernemers pessimistisch over de komende maanden."

Ook ABN AMRO verwacht volgens Swart voorlopig nog geen sterk herstel van de vraag naar industriële producten. "Daarvoor moet eerst de inflatie worden beteugeld en de rente worden verlaagd", geeft hij aan. Voor dit jaar gaat de bank uit van een krimp van de productie van de industrie met 7,5 procent. "Naar verwachting kan de vraag pas volgend jaar geleidelijk herstellen."

Meer uit Financieel

Oorlog in Midden-Oosten stuwt wereldvoedselprijzen, ziet FAO

ROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.

53 minuten geleden
Bloomberg: eerste West-Europese schip verlaat Straat van Hormuz

NEW YORK (ANP) - Een containerschip van een Franse eigenaar is door de Straat van Hormuz gevaren, meldt persbureau Bloomberg. Daarmee lijkt de eerste doorvaart van een West-Europees schip sinds de start van de Iranoorlog volgens het persbureau een feit.

2 uur geleden
Investeerders Vesteda stemmen in met pakket maatregelen

AMSTERDAM (ANP) - Investeerders van Vesteda hebben het bedrijf weer wat financiële lucht gegeven, nadat ze hebben ingestemd met een pakket maatregelen. Donderdag leek de grootste commerciële woningbelegger van Nederland nog verder onder financiële druk te komen, waardoor mogelijk veel woningen zouden moeten worden verkocht.

2 uur geleden
Gasunie: Nederlandse gasvoorraden worden voorzichtig aangevuld

GRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden worden "voorzichtig" weer aangevuld. Dat laat Gasunie vrijdagochtend weten. Donderdag vond de eerste vulling plaats. Door een koude winter was de gasvoorraad tot het laagste niveau in zeker tien jaar gezakt. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.

3 uur geleden
Dieselprijs aan de pomp meer dan 10 eurocent omhoog

EINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.

4 uur geleden
Beurzen Japan en Zuid-Korea klimmen na hoop op heropening Hormuz

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Azië lieten vrijdag herstel zien na verliezen van een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan een bericht dat Iran samen met Oman aan een protocol werkt rondom de Straat van Hormuz. Japan en Zuid-Korea zijn voor olie erg afhankelijk van import uit het Midden-Oosten.

4 uur geleden
Bronnen: SpaceX mikt bij grootste beursgang op biljoenenwaarde

NEW YORK (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX mikt op een veel hogere waardering bij zijn beursgang dan eerder gemeld. De onderneming van multimiljardair Elon Musk hoopt dat de waarde bij de beursnotering uitkomt op meer dan 2 biljoen dollar, omgerekend 1,73 biljoen of 1730 miljard euro. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Na de overname van Musks AI-bedrijf xAI in februari werd de waarde nog geschat op 1,25 biljoen dollar.

4 uur geleden