Netbeheerders verplichten grote stroomverbruikers tot spitsmijden
ARNHEM (ANP) - Hoogspanningsnetbeheerder TenneT benadert grote verbruikers van elektriciteit in Nederland om ze te verplichten tot zogenoemd spitsmijden op het overvolle stroomnet. Tijdens piekdrukte op het net wordt hen gevraagd minder elektriciteit aan het net terug te leveren of te verbruiken. In de provincie Utrecht wordt scherper ingegrepen en daar worden door TenneT en de lokale netbeheerder Stedin ook middelgrote stroomverbruikers benaderd.
De verplichting tot spitsmijden bestaat eigenlijk al langer maar grote elektriciteitsverbruikers worden hier nu op geattendeerd, laat TenneT in een verklaring weten. De netbeheerder neemt de komende dagen contact op met de grootverbruikers die nog niet deelnemen om de maatregel uit te leggen en als zij flexibel vermogen hebben de nodige afspraken te maken. De ingreep geldt in eerste instantie voor organisaties die tot 60 megawatt aan stroom afnemen. Maar regionaal kan de verplichting ook gelden voor kleinere stroomverbruikers.
Het verbruik van elektriciteit in de provincie Utrecht groeit zo hard dat als er niets gebeurt het net daar overbelast raakt. TenneT en Stedin benaderen daar vanaf deze week zo'n twintig partijen met een aansluiting groter dan 3 megawatt. "We vinden het enorm vervelend dat dit nodig is en we begrijpen dat we veel vragen. Voor veel bedrijven is dit nieuwe materie", zegt Warmold ten Zijthoff, regiodirecteur Utrecht bij Stedin.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Belgische financieel dienstverlener Euroclear krijgt toegang tot het AI-model Mythos van Anthropic. Dat bevestigt de grote afhandelaar van effectentransacties tegenover persbureau Belga. Mythos kan zwakke plekken in softwarebeveiliging razendsnel opsporen. Dat heeft tot grote zorgen geleid over de gevolgen als het systeem in verkeerde handen valt.
16 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - HSBC wordt in Frankrijk verdacht van hulp aan de voormalige gouverneur van de Libanese centrale bank bij het wegsluizen van geld, meldden Franse financieel aanklagers. Ze beschuldigen de Zwitserse divisie van de bank van witwassen en betrokkenheid bij omkoping en verduistering.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin daalt donderdag voor de vijfde dag op rij; de langste verliesreeks van de grootste cryptomunt sinds augustus vorig jaar. De daling volgt onder meer op het verrassende besluit van beursgenoteerde bitcoinopkoper Strategy om bitcoins te verkopen en door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom is donderdag hard onderuitgegaan na de opening van de beurzen in New York. De Amerikaanse chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht door de sterke vraag naar AI-chips, maar de vooruitzichten voldeden niet aan de hoge verwachtingen van beleggers. Het aandeel werd ruim 14 procent lager gezet. Dat is het grootste dagverlies voor Broadcom in ruim een jaar.
6 uur geleden