Netanyahu steunt VS-voorstel voor wapenstilstand, zegt Blinken
TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken zegt dat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu hem verzekerd heeft een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren in Gaza te steunen. Blinken wil nu Hamas onder druk zetten om eveneens akkoord te gaan met wat hij noemt een "overbruggingsvoorstel".
"In een zeer constructieve ontmoeting met premier Netanyahu vandaag, bevestigde hij mij dat Israël het overbruggingsvoorstel accepteert", zei Blinken in Tel Aviv. "Hij steunt het. Het is nu de plicht van Hamas om hetzelfde te doen."
Blinken zei niet of het overbruggingsvoorstel ingaat op de Israëlische eisen voor controle over twee strategische corridors in Gaza, waarvan Hamas heeft gezegd dat die onbespreekbaar zijn. Ook liet hij zich niet uit over andere kwesties die de onderhandelingen al langer in de weg zitten, zoals de voorwaarde van Hamas dat Israël zijn troepen geheel uit Gaza terugtrekt.
Caïro
Na de ontmoeting met Blinken benadrukte Netanyahu in een videoboodschap dat hij "een maximum aan levende gijzelaars" vrij wil krijgen in de eerste fase van het Amerikaanse plan.
Blinken reist dinsdag naar Caïro waar de komende dagen de gesprekken over een staakt-het-vuren worden hervat. Volgens diplomaten kan een deal een grotere escalatie in de regio voorkomen. Na zijn tussenstop in Egypte doet Blinken ook nog Qatar aan. Egypte en Qatar "zijn onze twee cruciale partners bij deze poging om de wapenstilstandsovereenkomst over de streep te trekken, de gijzelaars naar huis te krijgen en iedereen op een beter pad naar blijvende vrede en veiligheid te brengen", aldus Blinken.
Vaccinatiecampagne polio
Verder liet Blinken nog optekenen dat Israël ermee heeft ingestemd de inspanningen te ondersteunen om kinderen in Gaza te vaccineren tegen polio "in de komende weken". De Verenigde Naties roepen de strijdende partijen in de Gazastrook al langer op om de gevechten te pauzeren, zodat kinderen massaal kunnen worden ingeënt.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse jihadist Sabri Essid is bij verstek veroordeeld tot levenslang voor zijn rol bij de misdaden van Islamitische Staat (IS) tegen de Jezidi-minderheid in Irak. Hij werd schuldig bevonden aan onder meer genocide en misdaden tegen de menselijkheid, omdat hij deel zou hebben genomen aan de handel in tot slaaf gemaakte Jezidi's.
20 minuten geledenHONOLULU (ANP/AFP) - Acteur Chuck Norris is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat maakte zijn familie vrijdag bekend. Norris geldt als een van de grote actiehelden van de jaren tachtig.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op sociale media hard uitgehaald naar bondgenoten die niet bijdragen aan het heropenen van de Straat van Hormuz. Hij maakte ze in hoofdletters uit voor lafaards. "We zullen dit onthouden."
1 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Rusland wil het mogelijk maken om de krijgsmacht in te zetten om burgers te helpen die in het buitenland te maken krijgen met vervolging. Parlementsvoorzitter Vjatsjeslav Volodin zegt dat het voorstel versneld zal worden behandeld.
1 uur geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Een beschadigde Russische olietanker die al meer dan twee weken onbemand op de Middellandse Zee drijft, dreigt een ecologische ramp te veroorzaken. Het schip bevindt zich op vier tot zes dagen varen van de Libische kust, meldt een Italiaanse functionaris. Dat zou op minder dan 100 kilometer afstand zijn van hoofdstad Tripoli.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Een missie van de NAVO voor trainingen in Irak (NMI) is tijdelijk stilgelegd. De circa zeshonderd leden van de NAVO-missie ter plaatse zijn of worden om veiligheidsredenen teruggehaald. De aanval van Israël en de VS heeft ook in Irak tot veel spanningen geleid en tot beschietingen door pro-Iraanse sjiitische milities. De NAVO heeft bevestigd dat "de missie is aangepast".
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Scheepsbemanningen in de Perzische Golf zeggen begonnen te zijn met het rantsoeneren van voedsel en water. Door de Iraanse blokkade kunnen vrijwel geen schepen door de Straat van Hormuz. Volgens de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN zitten zo'n 20.000 zeelieden vast op ongeveer 3200 schepen.
2 uur geleden