Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nest van Aziatische hoornaars gevonden in Tholen-Noord

Nest van Aziatische hoornaars gevonden in Tholen-Noord

THOLEN - In Tholen-Noord is deze week vrijwel zeker een nest van de Aziatische hoornaar ontdekt. Een nest van dit insect kan onderdak geven aan zo’n 1500 hoornaars. De gemeente en de provincie zijn op de hoogte. “Het nest in Tholen bevindt zich hoog in de bomen, wat typerend is voor deze soort”, zegt Theo Zeegers van EIS Kenniscentrum Insecten.

Een oplettende voorbijganger spotte een geelkleurig nest in een boom op de kruising van de Machteld van Gelrestraat en de Burgemeester van der Hoevenstraat. Het nest heeft de grootte van een voetbal. De voorbijganger maakte hier foto’s van en Theo Zeegers van stichting EIS heeft deze beoordeeld. Hij heeft vastgesteld dat het ‘zeer aannemelijk’ is dat het om een nest van de Aziatische hoornaar gaat.

Gevaarlijk insect

De volgende stap ligt nu bij de provincie, legt Zeegers uit. “Het probleem met deze nesten is dat er altijd de kans bestaat dat het van een andere soort is. We moeten hier voorzichtig mee omgaan en de informatie zorgvuldig valideren. Op basis van mijn beoordeling gaat het om een nest van een Aziatische hoornaar. Het is nu aan de provincie om te beslissen of ze het nest willen bestrijden.”

De Aziatische hoornaar heeft veel invloed op de biodiversiteit, de imkerij en de fruitteelt. Ook kan het diertje gevaarlijk zijn voor de mens. Meerdere personen zijn al met spoed in het ziekenhuis beland na een steek van het insect. De ‘bijenkiller’ is iets groter dan een normale wesp en kan meerdere keren steken.

Bestrijdingsbedrijf

De Provincie Zeeland laat weten dat de waarneming van de voorbijganger klopt en bevestigt de genomen stappen. “Wij hebben het ongediertebestrijdingsbedrijf op de hoogte gebracht van het nest en de locatie. De Aziatische hoornaar bouwt in de zomer vaak een nest hoog in de bomen, zoals het nest in Tholen-Noord. Het bestrijdingsbedrijf zal het nest verwijderen”, laat een woordvoerder weten.

Ook de gemeente Tholen is op de hoogte van de melding. “We werken nauw samen met de provincie om de ontwikkelingen te volgen en de nodige maatregelen te nemen. Vanuit de gemeente volgen we de ontwikkeling van het nest op de voet.”

Stofzuigermethode

Om het nest te verwijderen wordt een stofzuiger gebruikt, laat provincie Zeeland weten. “Het nest wordt verwijderd met behulp van de stofzuigermethode, waarbij de hoornaars worden opgezogen in een speciale afgesloten box, die later in de vriezer wordt geplaatst om de insecten te doden. Het is een effectieve manier om de Aziatische hoornaar te bestrijden en verdere verspreiding te voorkomen.”

In Zeeland worden veel van deze nesten gevonden. Op Tholen is nog niet eerder een nest van de Aziatische hoornaar ontdekt, maar hij is wel al meerdere keren gesignaleerd op het eiland. Nu lijkt het nest dus gevonden. Het insect valt te herkennen aan zijn zwarte, fluwelen borststuk. De poten zijn zwart en hebben opvallend gele uiteinden. Het beestje is tussen de twee en drie centimeter lang.

Meer uit Tholen

‘Hier kan ik gewoon mijn ding doen’: WHS-jeugd trots op eigen club

SINT-ANNALAND - "Gelukkig spelen we in de competitie beter dan de afgelopen dagen in het toernooi. Meedoen is belangrijker dan winnen. Het zijn nu ook wel hele goede internationale teams waar we tegen moeten spelen. Op één wedstrijd na hebben we helaas alles verloren", zo vertellen Liam Borst en Finn van der Graaf.

4 uur geleden
Vrienden van Siem klaar voor tweede Roparun: ‘We hebben de smaak te pakken’

SINT-ANNALAND - Op zaterdag 23 mei starten meer dan tweehonderd teams aan de Roparun. Dag en nacht leggen zij kilometers af  om geld in te zamelen voor palliatieve zorg voor mensen met kanker. Teamcaptain Mustafa Khuder reist dit weekend met zijn team Vrienden van Siem naar Frankrijk voor de estafetteloop. Het team uit Tholen deed vorig jaar voor het eerst mee en had de smaak meteen te pakken.

21 uur geleden
Van jeugdspeler tot voorzitter: Anco Fase al halve eeuw gezicht van WHS

SINT-ANNALAND - In 1974 begon Anco Fase bij de jeugd. Vervolgens heeft bij nagenoeg bij elk team binnen WHS gespeeld. Op het veld is hij anno 2026 nog steeds actief bij het walking football, maar naast het veld is hij één van de onmisbare krachten van WHS.

1 dag geleden
‘Dezelfde plek, andere tijd’: Rico Verhoeven eert overleden moeder in Egypte

OUD-VOSSEMEER - Kickbokser Rico Verhoeven heeft tijdens een reis door Egypte een emotioneel eerbetoon gebracht aan zijn moeder, die begin februari overleed. De sporter bezocht plekken waar zijn moeder ruim 33 jaar geleden ook foto's maakte en recreëerde die beelden nu zelf. Verhoeven groeide de eerste zes jaar van zijn leven op bij zijn moeder in Oud-Vossemeer, voordat hij bij zijn vader Jos in Tholen ging wonen.

2 dagen geleden
Drie dagen feest in Sint-Annaland: WHS blikt terug én vooruit bij 95-jarig jubileum

SINT-ANNALAND - Al 95 jaar vormt het groen-wit van WHS de vertrouwde basis voor voetbalminnend Stalland. Een feestje wat dan ook niet onopgemerkt voorbij kon gaan. Met een internationaal U11-toernooi, walking football en een afsluitende feestavond was het drie dagen één groot feest op sportpark De Waaije. "Niet enkel een terugblik op het verleden, maar vooral vooruitkijken en ruimte bieden voor de jongere generatie", zo vertelt penningmeester Peter Wielaard.

2 dagen geleden
Thoolse lezersfoto van de week: ‘Lage avondzon vanaf de Kadijk bij Poortvliet’

THOLEN - Elke week prijkt er op de ontspanningspagina van de wekelijkse Thoolse Bode een lezersfoto. Dit keer was het een foto van Wim Reichardt die de spotlight mocht vangen.

3 dagen geleden
Avondvierdaagse start komende week in meerdere dorpen, keuze uit drie afstanden

SCHERPENISSE/SINT-MAARTENSDIJK/SINT PHILIPSLAND - In drie dorpen van de gemeente Tholen start op maandag 18 mei de avondvierdaagse. Wandelaars kunnen in al deze dorpen kiezen uit drie verschillende afstanden.

4 dagen geleden