'Negatieve spaarrente onwenselijk, maar niet uit te sluiten'
AMSTERDAM (ANP) - Negatieve rentes voor kleine spaarders zijn "onwenselijk" en "buitengewoon onwaarschijnlijk", heeft topman Wiebe Draijer van Rabobank laten weten. Maar hij kan niet uitsluiten dat zijn bank de rente die spaarders met een vermogen tot een ton krijgen later nog onder nul moet brengen.
Rabobank heeft het net als andere banken erg moeilijk door de aanhoudend lage rente, omdat het de inkomsten onder druk zet. Dit is een van de redenen dat de bank nu een flinke reorganisatie moet doorvoeren. De coronacrisis verergert het probleem omdat de Europese Centrale Bank (ECB) zijn rentetarieven hierdoor waarschijnlijk langer op hun extreem lage niveau moet houden om de economie te stimuleren.
Een klein aantal Rabo-spaarders, met meer dan 2,5 ton op hun rekening, betaalt nu al een beetje rente over het eigen spaargeld. Maar wie tot 100.000 euro aan spaargeld heeft, kan net als bij rivaal ING nog rekenen op 0,01 procent rente-uitkering van de bank.
Deskundigen waarschuwen al langer dat de kans groot is dat banken hun spaarrentes komende tijd verder zullen moeten verlagen. ABN AMRO beloofde in 2019 nog dat die bank de rente voor de kleinste spaarders niet negatief zou maken. Maar inmiddels durft het financiële concern niet meer zulke absolute uitspraken te doen. Volgens een woordvoerder van ABN AMRO zal er iedere keer opnieuw een afweging moeten worden gemaakt.
Dat neemt niet weg dat ook ABN AMRO weinig trek heeft in een dergelijke maatregel. Bij ABN AMRO betalen alleen spaarders met meer dan half miljoen euro momenteel rente over hun centen. Voor kleine spaarders staat de spaarrente er momenteel op nul.
De spaarrente is al tijden erg laag. Dat komt onder andere omdat de banken zelf rente moeten betalen over het geld dat ze bij de ECB stallen. Daarnaast wijzen economen erop dat structurele ontwikkelingen, zoals vergrijzing en mondialisering, de rentes drukken. Vergrijzing remt bijvoorbeeld de economische groei en daarmee ook inflatie. Dat heeft een lagere rente tot gevolg.
Meer uit Financieel
VELDHOVEN (ANP) - ASML heeft Elon Musk uitgenodigd voor een intern evenement. Dat bevestigt een woordvoerster van de Veldhovense chipmachinemaker na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad (ED). Musk zal tijdens de besloten technologieconferentie "zijn visie delen op AI, robotica, ruimtevaart en halfgeleiderproductie". Zijn bijdrage vindt virtueel plaats.
3 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Amerikaanse energiebedrijven hebben het meeste baat bij de afsluiting van de Straat van Hormuz. Dat zei topman Igor Sechin van de grote Russische olieproducent Rosneft zaterdag. Hij waarschuwde wel dat aanhoudende spanningen in de belangrijke zeestraat de langetermijnvraag naar olie zullen ondermijnen.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is de grootste tarweproducent van Europa, maar importeert steeds meer meel, volgt uit nieuwe cijfers van de Franse meelindustrie. Volgens de sector komt dat door toenemende aankopen van supermarktketens, die daarmee Franse producenten in moeilijkheden brengen.
5 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Netflix heeft een nieuwe voorzitter benoemd. Jay Hoag volgt medeoprichter Reed Hastings op, die het streamingplatform deze week na bijna dertig jaar heeft verlaten.
7 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Verschillende Amerikaanse staten bereiden een rechtszaak voor om de overname van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance te blokkeren. Dat melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Californië, waar de entertainmentindustrie is gevestigd, neemt daarbij het voortouw.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
20 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
21 uur geleden