Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Nederlandse uitgaven aan onderzoek dit jaar nog te laag'

'Nederlandse uitgaven aan onderzoek dit jaar nog te laag'

DEN HAAG (ANP) - Nederland geeft de komende jaren waarschijnlijk aanmerkelijk meer uit aan onderzoek en innovatie. Toch voldoet ons land ook dit jaar naar verwachting nog niet aan de Europese afspraak om hieraan 2,5 procent van het bruto binnenlands product (bbp) uit te geven, heeft het Rathenau Instituut becijferd.

Volgens de berekening zullen de uitgaven van de rijksoverheid aan zogeheten R&D en innovatie in 2025 met 9,2 miljard euro een kwart hoger liggen dan in 2019. De belangrijkste reden voor de forse stijging is het Nationaal Groeifonds dat het kabinet in september vorig jaar oprichtte om bij te dragen aan economische groei op de lange termijn.

De verwachting is dat via het Nationaal Groeifonds dit jaar zo’n 0,3 miljard euro in onderzoek en ontwikkeling wordt geïnvesteerd, en dat dit oploopt naar zo’n 1,3 miljard euro in 2025. Het Rathenau Instituut wijst er verder op dat de overheid ook extra middelen inzet om de gevolgen van de coronacrisis te bestrijden. Zo heeft ze via de corona-overbruggingslening vorig jaar zo’n 200 miljoen euro beschikbaar gesteld voor innovatie binnen het midden- en kleinbedrijf.

Half miljard euro

"Nu we de coronacrisis langzaam achter ons lijken te laten, is het belangrijk om te kijken naar wat Nederland uitgeeft aan R&D", zegt directeur Melanie Peters van het Rathenau Instituut. De afgelopen jaren bleef het percentage dat overheid, bedrijfsleven en andere partijen samen in Nederland investeren, rond de 2,2 steken. Om dit jaar toch op de 2,5 procent uit te komen, zou de overheid zo’n half miljard euro moeten investeren bovenop het al begrote bedrag. Bedrijven en andere partijen zouden dan ook nog zo’n 2,8 miljard extra moeten bijdragen.

Het Rathenau Instituut onderzoekt de impact van wetenschap, innovatie en technologie op de samenleving en is in 1986 opgericht door de toenmalige regering. De rijksoverheid is de grootste geldschieter.

Meer uit Financieel

Goudprijs voor het eerst boven 5000 dollar

SINGAPORE - (ANP/RTR) - Goud heeft voor het eerst de prijs van 5000 dollar per troy ounce (31,1 gram) bereikt. Dat is omgerekend zo'n 4215 euro. De opgelopen spanningen tussen de Verenigde Staten en de NAVO over Groenland hebben de goudprijs in de afgelopen weken verder doen stijgen.

5 minuten geleden
Warmtepomp moet goedkoper worden voor sociale huurwoningen

DEN HAAG (ANP) - Een warmtepomp in huurwoningen moet veel goedkoper worden, vinden woningcorporaties, installateurs en fabrikanten. Daarvoor hebben de branches een plan gemaakt met het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De samenwerking moet ertoe leiden dat de kosten van warmtepompen in een groot aantal huurwoningen met de helft omlaag gaan.

12 minuten geleden
Goudprijs voor het eerst boven 5000 dollar

SINGAPORE - (ANP) - Goud heeft voor het eerst de prijs van 5000 dollar per troy ounce (31,1 gram) bereikt. Dat is omgerekend zo'n 4215 euro. De opgelopen spanningen tussen de Verenigde Staten en de NAVO over Groenland hebben de goudprijs in de afgelopen weken verder doen oplopen.

6 uur geleden
DNB-baas: maak Europese Unie economisch hechter blok

AMSTERDAM (ANP) - De Europese Unie moet nog meer als één blok opereren om zich te beschermen tegen andere grootmachten, zegt de president van De Nederlandsche Bank in het programma Buitenhof. Juist op economisch vlak is er volgens DNB-baas Olaf Sleijpen nog veel te winnen.

17 uur geleden
Reuters: India verlaagt importheffing op Europese auto's

NEW DELHI (ANP) - India is van plan importheffingen voor bepaalde auto's uit de Europese Unie fors te verlagen, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tarief zou daarbij dalen naar 40 procent, terwijl dat nu nog kan oplopen tot 110 procent.

17 uur geleden
Topman VW: zonder lagere heffingen gaat fabriek in VS niet door

WOLFSBURG (ANP) - Zonder een verlaging van de kosten voor Amerikaanse importheffingen kan Volkswagen een geplande nieuwe Audi-fabriek in de Verenigde Staten niet bouwen. Die waarschuwing geeft topman Oliver Blume in een interview met Handelsblatt. De kosten als gevolg van Donald Trumps heffingen zijn volgens hem zo hoog dat die fabriek niet te financieren is.

19 uur geleden
Poolse minister zegt geen haast te maken met invoering euro

LONDEN (ANP) - Polen maakt geen haast met de invoering van de euro, zegt de minister van Financiën van het land Andrzej Domański. Het Oost-Europese lid van de Europese Unie heeft de eenheidsmunt niet per se nodig omdat de economie al hard groeit, beargumenteerde hij in een interview met de Financial Times (FT).

21 uur geleden