Nederlandse start-up krijgt fiat voor test verdikken poolijs
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse start-up Arctic Reflections heeft toestemming gekregen om deze maand een techniek voor het verdikken van zee-ijs bij Spitsbergen te testen. Op die manier wil de organisatie, die samenwerkt met onderzoeksinstituten TU Delft en het Noorse UNIS, voorkomen dat de ijslaag te snel verdwijnt. Dat zou de opwarming van de aarde kunnen tegengaan, omdat het ijs ervoor zorgt dat de hitte van de zon wordt teruggekaatst naar de ruimte.
De gouverneur van Spitsbergen is nu akkoord met een eerste test, meldt Arctic Reflections' financierder CarbonFix. De start-up wil door ijskoud zeewater op het ijsoppervlak te spuiten zorgen dat dit bevriest en de ijslaag daarmee verstevigt. Het systeem dat Arctic Reflections hiervoor gebruikt wordt al tientallen jaren gebruikt om ijswegen aan te leggen in Canada en Scandinavië.
Arctic Reflections verzamelt bij de test verschillende data en maakt deze openbaar. "Als de test succesvol is, zou dit de eerste stap kunnen zijn om Arctic Ice Thickening in te zetten voor het behoud van lokale natuurlijke habitats en zee-ijs als reflecterend oppervlak", aldus CarbonFix in een persbericht.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Door de onrust in het Midden-Oosten was het een lastig eerste kwartaal voor pensioenfondsen. Ambtenarenpensioenfonds ABP en metalektrofonds PME zagen hun financiële positie verslechteren, maar houden niettemin een stevige buffer over. Daardoor houden aangesloten gepensioneerden en andere deelnemers zicht op een mogelijke pensioenverhoging, als de fondsen volgend jaar overgaan naar het nieuwe pensioenstelsel.
2 uur geledenAUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn winst opgevoerd, nadat de elektrische autofabrikant vorig jaar nog last had van lagere verkopen en hogere kosten. De elektrische autofabrikant van topman Elon Musk boekte een nettowinst van 477 miljoen dollar, omgerekend zo'n 407,5 miljoen euro. Dat is 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar.
4 uur geledenHSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, de grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen ter wereld, is voorlopig niet van plan om de geavanceerdste machines van het Nederlandse ASML aan te schaffen. Het bedrijf wil hiermee wachten tot in 2029 om kosten te besparen, heeft een hoge leidinggevende bij TSMC tegen verslaggevers gezegd.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn woensdag met winsten de handel uitgegaan, nadat de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde de wapenstilstand met Iran te verlengen. De brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq sloten op een recordstand. De Straat van Hormuz is nog altijd gesloten en de olieprijzen stegen daardoor opnieuw.
5 uur geledenSUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.
7 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.
8 uur geleden