Nederlandse Posthuma op shortlist International Booker Prize
LONDEN (ANP) - De Nederlandse schrijfster Jente Posthuma is genomineerd voor de International Booker Prize. Ze staat met haar boek Waar ik liever niet aan denk op de shortlist van de prestigieuze Britse prijs voor boeken die zijn vertaald naar het Engels.
In het Engels heet het boek van Posthuma What I'd rather not think about. Het is vertaald door Sarah Timmer Harvey. Het gaat over de band tussen een tweelingzus en -broer, nadat hij een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Het boek werd in 2020 ook al genomineerd voor de EU-literatuurprijs.
De Nederlandse uitgeverij Pluim is "ontzettend blij" met de plek op de shortlist en vindt die zeer verdiend. "Jentes werk is intrigerend en sterk, zij heeft een geheel eigen toon die momenteel veel nieuwe schrijvers inspireert. Ik zou haar werk uit duizenden herkennen door de helderheid waarmee ze zowel menselijk vermogen als onvermogen aftast", aldus uitgeefster Mizzi van der Pluijm.
Zes titels
"Haar toon heeft iets laconieks maar dat is haar werk niet, integendeel, juist door die toon wordt duidelijk hoeveel belang zij hecht aan datgene wat ze beschrijft. Jente is geen veelschrijver, want ieder woord is raak en haar boeken zijn pageturners. Waar ik liever niet aan denk gaat over een tweelingzus die de dood van haar broer probeert te begrijpen, en toch is het geen gruwelijk boek, precies door haar toon en stijl", zegt Van der Pluijm.
De winnaar van de International Booker Prize ontvangt een bedrag van 50.000 Britse pond (58.350 euro), dat verdeeld moet worden tussen de auteur en de vertaler. Er staan zes titels op de shortlist. De andere genomineerde schrijvers komen uit Argentinië, Zuid-Korea, Brazilië, Duitsland en Zweden.
Vorig jaar ging de prijs naar de Bulgaarse auteur Georgi Gospodinov met zijn roman Time Shelter. In 2020 won Lucas Rijneveld de prijs met De avond is ongemak.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - Burgemeester Hubert Bruls heeft excuses aangeboden voor de rol van het Nijmeegse gemeentebestuur in het koloniale slavernijsysteem. Dat deed de burgemeester op een besloten bijeenkomst met betrokkenen op de Radboud Universiteit. De excuses zijn een reactie op de uitkomsten van een onderzoek van de Nijmeegse universiteit uit 2025 naar het slavernijverleden van de stad, en daaropvolgende gesprekken.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse regering ontbiedt de Nederlandse ambassadeur in dat land vanwege een voorval met een ambassademedewerker eerder deze week. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. Ambassadeur Emiel de Bont moet uitleg komen geven op het ministerie van Buitenlandse Zaken over de onder de Iraanse wet verboden inhoud van de bagage van zijn stafmedewerker, waaronder een Starlink-terminal.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen extreemrechtse demonstranten van Defend Netherlands zijn in Utrecht aangekomen in de buurt van politiek centrum ACU. Daar houden ze een herdenking voor de Franse uiterst-rechtse activist Quentin Deranque. Er wordt met vuurwerk gegooid en de sfeer is grimmig.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - In de binnenstad van Utrecht heeft zich aan het begin van de avond een groep van 150 tot 200 mensen verzameld die tegen het extreemrechtse Defend Netherlands demonstreren. De groep roept leuzen als "nooit meer fascisme". De politie is in de buurt aanwezig.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Kinderen spelen gemiddeld weer iets vaker buiten dan twee jaar geleden. Dat concluderen Jantje Beton en branchevereniging Spelen & Bewegen na onderzoek. Gemiddeld speelt een kind nu 7,6 uur per week buiten, tegenover 7,2 uur in 2024. In 2022 was het nog 9,9 uur per week.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een celstraf van zestien maanden, waarvan acht voorwaardelijk, geëist tegen de 33-jarige Stefan V. voor het vernielen van 32 graven en urnen op begraafplaats Westduin in Den Haag. Dat gebeurde in februari en maart vorig jaar. V. ontkende donderdag in de rechtbank in Den Haag dat hij achter de vernielingen zit.
12 uur geledenALMELO (ANP) - Een 43-jarige man is donderdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar en tien maanden. In augustus 2024 had hij zijn ex ontvoerd en verkracht. Ook probeerde hij haar te vermoorden door haar te wurgen, nadat zij een einde had gemaakt aan hun relatie. Van de rechtbank in Almelo moet hij haar ook een schadevergoeding van ruim 30.000 euro betalen.
13 uur geleden