Nederlandse Posthuma op shortlist International Booker Prize
LONDEN (ANP) - De Nederlandse schrijfster Jente Posthuma is genomineerd voor de International Booker Prize. Ze staat met haar boek Waar ik liever niet aan denk op de shortlist van de prestigieuze Britse prijs voor boeken die zijn vertaald naar het Engels.
In het Engels heet het boek van Posthuma What I'd rather not think about. Het is vertaald door Sarah Timmer Harvey. Het gaat over de band tussen een tweelingzus en -broer, nadat hij een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Het boek werd in 2020 ook al genomineerd voor de EU-literatuurprijs.
De Nederlandse uitgeverij Pluim is "ontzettend blij" met de plek op de shortlist en vindt die zeer verdiend. "Jentes werk is intrigerend en sterk, zij heeft een geheel eigen toon die momenteel veel nieuwe schrijvers inspireert. Ik zou haar werk uit duizenden herkennen door de helderheid waarmee ze zowel menselijk vermogen als onvermogen aftast", aldus uitgeefster Mizzi van der Pluijm.
Zes titels
"Haar toon heeft iets laconieks maar dat is haar werk niet, integendeel, juist door die toon wordt duidelijk hoeveel belang zij hecht aan datgene wat ze beschrijft. Jente is geen veelschrijver, want ieder woord is raak en haar boeken zijn pageturners. Waar ik liever niet aan denk gaat over een tweelingzus die de dood van haar broer probeert te begrijpen, en toch is het geen gruwelijk boek, precies door haar toon en stijl", zegt Van der Pluijm.
De winnaar van de International Booker Prize ontvangt een bedrag van 50.000 Britse pond (58.350 euro), dat verdeeld moet worden tussen de auteur en de vertaler. Er staan zes titels op de shortlist. De andere genomineerde schrijvers komen uit Argentinië, Zuid-Korea, Brazilië, Duitsland en Zweden.
Vorig jaar ging de prijs naar de Bulgaarse auteur Georgi Gospodinov met zijn roman Time Shelter. In 2020 won Lucas Rijneveld de prijs met De avond is ongemak.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - ProRail vervangt dit jaar 288 camera's langs het spoor door nieuwe, slimme camera's. Ook gaat de spoorwegbeheerder drones testen die zelfstandig kunnen vliegen en beelden kunnen analyseren. Dit moet ervoor zorgen dat sneller gereageerd kan worden op gevaarlijke situaties, zoals mensen die op het spoor lopen of stilgevallen voertuigen bij overwegen. "Dat maakt het spoor veiliger en zorgt voor minder storingen en vertragingen", aldus ProRail.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Nederland moet zich vrijdag verantwoorden op een hoorzitting van het comité dat erop toeziet dat het VN-vrouwenverdrag wordt nageleefd. In maart doet het comité dan aanbevelingen die Nederland moet volgen om vrouwenrechten te verbeteren.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het voormalige hoofdkantoor van verzekeraar Aegon in Den Haag wordt omgebouwd tot een nationaal centrum voor digitale veiligheid. In dat House of Cyber moeten onder meer het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) van het ministerie van Justitie en Veiligheid, onderzoeksinstituut TNO en het ministerie van Defensie gaan samenwerken.
9 uur geledenHATTEM (ANP) - Acht Gelderse gemeenten op en rond de Noord-Veluwe zijn bezorgd over de plannen van de beoogde coalitie voor Lelystad Airport. D66, VVD en CDA willen de luchthaven openstellen voor burgerluchtvaart, met jaarlijks zo'n 10.000 vluchten.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - VNG-voorzitter Sharon Dijksma noemt het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord verantwoord, vooruitstrevend en gericht op grote doorbraken. "In het akkoord zien we duidelijke erkenning, waardering en bereidheid tot samenwerking met gemeenten. Veel van onze bouwstenen zijn terug te vinden, wat vertrouwen geeft dat we samen stappen kunnen zetten", reageert de Utrechtse burgemeester.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is "blij en opgelucht" dat het nieuwe kabinet 512 miljoen euro per jaar wil investeren in de politie. Met het geld komt er financiële ruimte om de kwaliteit van het politiewerk te verbeteren en de organisatie "bij de tijd te brengen". "Dit draagt direct bij aan de veiligheid in ons land", zegt korpschef Janny Knol.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verdachten in een proces over de moord op Vincent Jalink in 2016 ontkennen dat zij een opdracht hebben gegeven of ontvangen om de 38-jarige man om te brengen. Jalink werd op de avond van 27 mei van dat jaar bij zijn woning in Diemen met twaalf kogels doodgeschoten voor de ogen van zijn toen 9-jarige zoontje. Schutter Gideon G. is als enige veroordeeld. Hij kreeg in 2023 in hoger beroep 22 jaar celstraf.
18 uur geleden