Nederlandse industrie boekte hogere omzet door gestegen prijzen
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse industriële sector heeft in het laatste kwartaal van vorig jaar een hogere omzet op jaarbasis geboekt. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat de stijging toeschrijft aan de gestegen prijzen. Met name de voedings- en genotmiddelenindustrie wist te profiteren, evenals de aardolie-industrie. Wel gingen er in de laatste maanden van 2022 meer bedrijven failliet in de sector.
Het CBS noemt geen exacte cijfers, enkel de procentuele veranderingen. Op jaarbasis wist de industriële sector gemiddeld bijna 13 procent meer omzet te genereren. In de voedings- en genotmiddelenindustrie stegen de inkomsten met bijna 19 procent. De afzetprijzen in deze sector stegen met ruim 19 procent.
Uitschieter is de aardolie-industrie, waar de omzet omhoogging met ruim 33 procent. In die branche schoten de prijzen eveneens omhoog (plus 39,5 procent), wat de inkomsten stuwde. De enige omzetdaling (min 0,8 procent) is te zien in de textiel-, kleding- en leerindustrie.
Het aantal faillissementen viel van oktober tot en met december 65 procent hoger uit dan een jaar geleden. Aan het einde van 2022 werden 61 industriële bedrijven failliet verklaard, in dezelfde periode een jaar eerder waren dat er 37. Een verklaring daarvoor geeft het CBS niet.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in januari opnieuw gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 1,9 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In december daalden de prijzen met 1,4 procent.
41 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic weigert het ministerie van Defensie onbeperkte toegang te geven tot zijn technologie. Ook een compromisvoorstel van het Pentagon werd donderdag afgewezen. "Deze bedreigingen veranderen onze positie niet: we kunnen in goed geweten niet aan hun verzoek voldoen", aldus topman Dario Amodei.
1 uur geledenLOS GATOS (ANP/AFP) - Netflix ziet af van een verhoogd overnamebod op Warner Bros. Discovery. De co-CEO's Ted Sarandos en Greg Peters lieten donderdag weten dat de deal financieel niet langer aantrekkelijk genoeg is, waarmee de weg vrijkomt voor een overname door concurrent Paramount Skydance.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Warner Bros. Discovery noemt het nieuwste overnamebod van entertainment- en mediaconcern Paramount Skydance "superieur" aan dat van Netflix. Dat laatste streamingbedrijf krijgt nu vier werkdagen om met een nog beter bod te komen om Warner Bros over te nemen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met verliezen de handel uitgegaan. Beleggers verwerkten de kwartaalresultaten van Nvidia. Die belangrijke ontwikkelaar van AI-chips overtrof weliswaar de verwachtingen met zijn omzet en winst, maar dat nam zorgen over de houdbaarheid van de forse investeringen van de techsector in AI niet weg.
9 uur geledenNEEDHAM (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde verkoop van smartphones daalt dit jaar door tekorten aan geheugenchips met bijna 13 procent. Dat voorspelt marktonderzoeker International Data Corporation (IDC), die daarmee veel pessimistischer is dan enkele maanden geleden. Grote fabrikanten van geheugenchips zetten hun productiecapaciteit volop in voor geavanceerdere chips die data opslaan voor AI-toepassingen. Dat gaat ten koste van de productie van eenvoudigere geheugenchips voor apparaten zoals smartphones.
10 uur geledenKIEL (ANP/DPA) - Een Duitse rechtbank heeft de oliewinning uit het grootste olieveld van Duitsland geblokkeerd. Decennialang pompte het Mittelplate-platform olie op in het oostelijke deel van de Waddenzee. Een rechter oordeelde dat dit tot nader order moet stoppen, omdat een verplichte analyse van de impact op de natuur ontbreekt. De Duitse milieubeweging spreekt van een historische uitspraak.
12 uur geleden