Nederlandse import uit Rusland vooral fossiele brandstoffen
DEN HAAG (ANP) - Het overgrote deel van de import vanuit Rusland betrof vorig jaar fossiele brandstoffen zoals olie en gas, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Die categorie was goed voor 87 procent van alle goederen die Nederland uit Rusland haalde. Nederland haalt verder onder meer metalen als nikkel en koper uit Rusland. De totale waarde van de import bedroeg 18,4 miljard euro.
Die import verdubbelde bijna ten opzichte van 2020, wat deels te verklaren is door meer economische activiteit ten opzichte van het eerste coronajaar. Ook de vorig jaar al stijgende prijzen voor olie en gas speelden echter een belangrijke rol. Nederland was vorig jaar de zesde exporteur van Russische goederen.
De Nederlandse export naar Rusland bedroeg 6,6 miljard euro, waarvan 4,1 miljard euro in Nederland gemaakt was. Belangrijke goederenstromen naar het land zijn geneesmiddelen, wegvoertuigen en bloemen. Wederuitvoer, de export van eerder in Nederland ingevoerde producten, betreft onder meer elektronische schakelingen, telefoons en geneesmiddelen. Qua exportgrootte is Nederland de achtste handelspartner van Rusland.
Plantaardige oliën
De import uit Oekraïne ging vorig jaar voor het eerst door de grens van 2 miljard euro heen. Nederlandse bedrijven halen hoofdzakelijk plantaardige oliën en vetten, zoals zonnebloemolie, en maïs uit het land. Van dat landbouwproduct is Oekraïne zelfs de belangrijkste leverancier voor Nederland.
De uitvoer naar Oekraïne kwam vorig jaar uit op 1,2 miljard euro, slechts 0,2 procent van de totale Nederlandse export. Geneesmiddelen, bloemen en planten, cacao, computers en mobiele telefoons zijn de belangrijkste categorieën, maar zijn tezamen goed voor niet meer dan een derde van de exportwaarde naar het land. Dat geeft aan dat er een breed scala aan producten vanuit Nederland naar Oekraïne gaat, meldt het CBS.
Meer uit Financieel
SINGAPORE (ANP) - De olieprijzen zijn donderdagochtend flink omhooggegaan na nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran. Daarnaast zei de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) dat een Amerikaanse luchtmachtbasis is aangevallen. Daarmee lijkt een einde aan de oorlog in het Midden-Oosten weer verder uit beeld.
32 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - TikTok brengt TikTok Shop naar Nederland. Vanaf 15 juni kunnen Nederlandse gebruikers van het socialemediaplatform producten die in filmpjes worden aangeprezen direct kopen, zonder dat ze daarvoor de app hoeven te verlaten. De Consumentenbond laat weten kritisch te zijn.
43 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU wil haar belangrijke industriële sectoren beter beschermen tegen een "existentiële" bedreiging van Chinese import. Dat zegt Stéphane Séjourné, de vicevoorzitter van de Europese Commissie en Eurocommissaris voor Welvaart en Industriële Strategie, in de Financial Times.
47 minuten geledenDOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
7 uur geledenDOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Aandelen van Meta Platforms waren woensdag in trek onder beleggers op Wall Street. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram is begonnen met de verkoop van de eerste consumentenabonnementen voor zijn Meta AI-chatbot. Dat wordt gezien als een belangrijke stap in het opbouwen van een businessmodel dat de honderden miljarden dollars aan investeringen in kunstmatige intelligentie moet compenseren.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oprichter Ed Bindels van Apple-keten Amac doet een stap terug. Hij is niet langer topman van de Nederlandse verkoper van Apple-producten, maar gaat bij het bedrijf verder als voorzitter van de raad van commissarissen. Volgens Amac was de topfunctie voor Bindels niet meer te combineren met zijn werkzaamheden bij de door hem opgezette horecagelegenheid Liemès en het recent geopende Apple Museum.
9 uur geleden