
Nederlandse dammers favoriet voor wereldtitel op warm Curaçao
WILLEMSTAD (ANP) - De Nederlandse dammers zijn klaar voor het WK dat donderdag begint op Curaçao. Met vier spelers in de top vijf van de plaatsingslijst hoopt bondscoach Rik Keurentjes op een Nederlandse opvolger van de uittredend wereldkampioen Roel Boomstra. "Het zou mooi zijn als we straks de top vier bezetten en dan mogen ze zelf uitmaken in welke volgorde", zei Keurentjes in aanloop naar het toernooi.
De vier dammers van TeamNL behoren al enige tijd tot de top van de wereld. Jan Groenendijk, Martijn van IJzendoorn, Jitse Slump en Wouter Sipma maken alle vier kans op de wereldtitel. Alleen de Let Guntis Valneris heeft zich als nummer 3 van de plaatsingslijst tussen de Nederlanders weten te wringen.
"Wij mogen dus ook wel de ambitie hebben om wereldkampioen te worden", zei Keurentjes. "We zijn een groot damland en de wereldranglijst kleurt oranje. Daardoor hebben we ook een extra grote afvaardiging kunnen sturen. Naast de vier waar ik verantwoordelijk voor ben zijn er meer goede Nederlandse dammers op Curaçao, onder wie Sven Winkel. In totaal zijn er negen Nederlandse mannen en vier vrouwen, dus we hopen op zoveel mogelijk podiumplaatsen."
Voorbereiding
Behalve de kwaliteiten aan het dambord is dit jaar ook de voorbereiding van extra groot belang. Waar de inmiddels gestopte Boomstra zijn drie wereldtitels in Nederland veroverde, vergt de locatie van het aankomende toernooi meer tijd en moeite.
"Wij zijn vanwege de warmte en het tijdsverschil vrijdag al naar Curaçao gegaan. We hebben alle adviezen van NOC*NSF hierover opgevolgd. We hebben onze voorbereiding op Sicilië gedaan en zijn hier ook juist de warmte ingegaan voor exposure, zodat we zijn gewend aan de temperatuur. We mogen geen ijsvesten uitreiken tijdens de wedstrijden, maar ik neem aan dat er airco in de zaal is", aldus Keurentjes.
Concurrenten
Naast Valneris lijken de grootste concurrenten uit Oekraïne te komen. Dit komt mede door de afwezigheid van de Russische en Belarussische dammers, realiseerde de bondscoach zich. "Maar als zij er niet zijn, dan kun je er niet tegen spelen. Wij hebben daar geen invloed op. Het enige wat wij kunnen doen is zelf zo sterk mogelijk voor de dag komen."
Op het WK, dat loopt van 28 september tot en met 13 oktober, spelen de twintig deelnemers allemaal een keer tegen elkaar. Het eindklassement wordt gebaseerd op het totaal aantal behaalde punten na negentien rondes.
Meer uit Sport
MICHALOVCE (ANP) - De Nederlandse handballers hebben zich gekwalificeerd voor het EK van 2026. De ploeg van bondscoach Staffan Olsson boekte in de vijfde speelronde een ruime zege van 35-27 op Oekraïne en zag later de Faeröer met 25-23 winnen van Kosovo. Daarmee is een plek bij de eerste twee in de poule verzekerd en is het EK-ticket binnen. Komende zondag speelt Oranje nog de laatste wedstrijd in de kwalificatiereeks in Den Bosch tegen Kosovo.
10 uur geledenLAGUNAS DE NEILA (ANP) - Demi Vollering droeg haar zege in de vijfde etappe van de Vuelta Femenina donderdag op aan "alle mensen die het mentaal moeilijk hebben". Dat zei de Nederlandse renster van FDJ-Suez nadat ze in de beklimming naar de Lagunas de Neila al haar concurrenten had achtergelaten. Met haar ritwinst nam ze een voorschot op haar tweede eindzege in de Ronde van Spanje voor vrouwen.
12 uur geledenLAGUNAS DE NEILA (ANP) - Wielrenster Demi Vollering heeft in de vijfde etappe de Ronde van Spanje naar haar hand gezet. Ze soleerde in de 120 kilometer lange bergrit naar de winst op de steile slotklim naar Lagunas de Neila en nam de rode leiderstrui over van Femke Gerritse.
13 uur geledenLOS ANGELES (ANP/RTR) - De openings- en sluitingsceremonie van de Olympische Spelen van 2028 in Los Angeles vinden plaats in het historische Memorial Coliseum, meldt de organisatie. Het Coliseum diende ook al als locatie bij de twee vorige Spelen in Los Angeles, in 1932 en 1984. Het is het eerste stadion waar tijdens drie Olympische Spelen evenementen worden gehouden. De openingsceremonie van LA28 is op 14 juli, het sluitingsfestijn op 30 juli.
14 uur geledenROME (ANP) - Tennisser Jannik Sinner maakt zaterdag in Rome zijn rentree na een schorsing van drie maanden wegens overtreding van de dopingregels. De Italiaanse nummer 1 van de wereld treft dan de Argentijn Mariano Navone, die zich donderdag kwalificeerde voor de tweede ronde van het masterstoernooi in Rome. Sinner had een bye in de eerste ronde.
14 uur geledenDURRËS (ANP) - Casper van Uden begint vrijdag in de Giro d'Italia aan zijn eerste grote ronde. De 23-jarige Schiedammer werd in de winter al aangewezen als de sprinttroef van wielerploeg Picnic PostNL in de Italiaanse koers, die begint met drie etappes in Albanië. De afgelopen dagen zag hij daar vooral veel hobbelige wegen en weinig fietsers. "Maar we zijn nog niet op het parcours geweest", meldde Van Uden donderdag telefonisch aan het ANP, kort voor een trainingsrit.
17 uur geledenROME (ANP) - Tennisser Jesper de Jong heeft de tweede ronde bereikt van het masterstoernooi van Rome. De 24-jarige Haarlemmer versloeg in de eerste ronde Alexander Shevchenko uit Kazachstan in twee sets: 6-2 6-4.
18 uur geleden