Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlanders werkten in 2023 meer: 17.000 banen erbij

Nederlanders werkten in 2023 meer: 17.000 banen erbij

DEN HAAG (ANP) - Mensen in Nederland zijn vorig jaar per saldo meer gaan werken. De groep mensen die meer uren is gaan werken was iets groter dan de groep die minder ging werken. Daardoor steeg het totaal aan gewerkte uren per saldo met omgerekend 17.000 voltijdsbanen, berekende het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Werklozen die aan een baan begonnen leverden veruit de grootste bijdrage.

De arbeidsmarkt in Nederland is nog altijd erg krap en door de vergrijzing van de bevolking vrezen werkgevers steeds meer schaarste op de arbeidsmarkt. Daardoor is er veel aandacht voor manieren om deeltijdwerkers meer uren te laten draaien. Het CBS deed tegen die achtergrond voor het eerst onderzoek naar de mate waarin deeltijdwerkers die meer wilden werken ook echt langere werkweken maakten.

Vorig jaar telde Nederland 528.000 deeltijders die meer wilden werken. Die groep bestond bijna voor de helft uit scholieren of studenten met een flexibele bijbaan. Van deze zogeheten onderbenutte deeltijders gingen gemiddeld 150.000 een kwartaal later inderdaad meer werken, oftewel 29 procent. Dat leverde het equivalent van 20.000 extra voltijdsbanen op.

Voltijdsbanen

Ook veel werkenden die niet per se hadden aangegeven meer te willen werken, gingen dat toch doen. In totaal gingen 802.000 mensen meer uren werken en begonnen 346.000 met een baan. Maar daartegenover stonden 313.000 personen die stopten met werken en 773.000 mensen die minder gingen werken.

Het CBS benadrukt dat de bijdrage van werkenden die meer zijn gaan werken beperkt was vergeleken met die van voormalige werklozen. Het aantal voltijdsbanen dat erbij kwam dankzij die laatste groep was vier keer zo groot als het aantal banen van werkenden die meer uren dan voorheen draaiden.

Meer uit Financieel

Voorzitter Brits olieconcern BP ontslagen om 'ernstige zorgen'

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Albert Manifold, voorzitter van het Britse olie- en gasconcern BP, is per direct ontslagen. De raad van bestuur van het bedrijf heeft hem vanwege "ernstige zorgen" uit zijn functie ontheven. De zorgen hebben betrekking op goed bestuur, toezicht en gedrag. BP brengt daarbij geen verdere details naar buiten.

9 minuten geleden
Vakbond FNV gaat staken in zuivelindustrie na verlopen ultimatum

UTRECHT (ANP) - FNV gaat staken bij makers van melkproducten, kaas, yoghurt en babyvoeding. De vakbond had een ultimatum gesteld aan de Nederlandse Zuivel Organisatie (NZO) in een conflict over een nieuwe cao. Wanneer de stakingen plaatsvinden en welke omvang deze zullen hebben, kan een woordvoerder van FNV nog niet zeggen.

53 minuten geleden
Zoon Mango-oprichter stapt opzij voor onderzoek dood vader

MARTORELL (ANP/BLOOMBERG/BELGA) - Jonathan Andic, de zoon van Mango-oprichter Isak Andic, treedt tijdelijk af als vicevoorzitter van de raad van bestuur van de Spaanse modeketen. Dat laat hij weten in een brief, gepubliceerd door persbureau EFE. Jonathan wordt in verband gebracht met de dood van zijn vader in december 2024.

1 uur geleden
Werkgevers kampen met planningsproblemen door personeelstekort

DEN HAAG (ANP) - Personeelstekorten blijven in Nederland problemen geven voor werkgevers. Dat meldt werkgeversvereniging AWVN na een ledenonderzoek. Bijna driekwart van de werkgevers krijgt volgens de onderzoekers hun planning niet rond.

2 uur geleden
Gasprijs stijgt door onzekerheid over vredesakkoord VS en Iran

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is dinsdag weer gestegen na de flinke daling een dag eerder. De stijging volgde op nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran. De Amerikaanse strijdkrachten vielen maandagnacht doelen aan in het zuiden van Iran. Doelwit waren onder andere boten die mijnen wilden leggen en raketlanceerinstallaties. Volgens Washington ging het om zelfverdedigingsaanvallen.

3 uur geleden
Topman OpenAI: AI kost minder banen dan gevreesd

SYDNEY (ANP/RTR) - Sam Altman, topman van OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT, zegt dat de ontwikkeling van AI niet zoveel banen voor hoger opgeleiden heeft gekost als waarvoor werd gevreesd. Dit zei hij tijdens een conferentie van de Commonwealth Bank of Australia. Hij onderbouwde zijn uitspraken niet met cijfers.

4 uur geleden
AEX-index begint afwachtend na nieuwe aanvallen VS op Iran

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet dinsdag weinig beweging zien. Beleggers namen een afwachtende houding aan na de nieuwe aanvallen van de Amerikaanse strijdkrachten op doelen in het zuiden van Iran. Volgens Washington ging het om zelfverdedigingsaanvallen. Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is een akkoord om de oorlog te beƫindigen echter "nog steeds mogelijk".

5 uur geleden