Nederlanders werkten in 2023 meer: 17.000 banen erbij
DEN HAAG (ANP) - Mensen in Nederland zijn vorig jaar per saldo meer gaan werken. De groep mensen die meer uren is gaan werken was iets groter dan de groep die minder ging werken. Daardoor steeg het totaal aan gewerkte uren per saldo met omgerekend 17.000 voltijdsbanen, berekende het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Werklozen die aan een baan begonnen leverden veruit de grootste bijdrage.
De arbeidsmarkt in Nederland is nog altijd erg krap en door de vergrijzing van de bevolking vrezen werkgevers steeds meer schaarste op de arbeidsmarkt. Daardoor is er veel aandacht voor manieren om deeltijdwerkers meer uren te laten draaien. Het CBS deed tegen die achtergrond voor het eerst onderzoek naar de mate waarin deeltijdwerkers die meer wilden werken ook echt langere werkweken maakten.
Vorig jaar telde Nederland 528.000 deeltijders die meer wilden werken. Die groep bestond bijna voor de helft uit scholieren of studenten met een flexibele bijbaan. Van deze zogeheten onderbenutte deeltijders gingen gemiddeld 150.000 een kwartaal later inderdaad meer werken, oftewel 29 procent. Dat leverde het equivalent van 20.000 extra voltijdsbanen op.
Voltijdsbanen
Ook veel werkenden die niet per se hadden aangegeven meer te willen werken, gingen dat toch doen. In totaal gingen 802.000 mensen meer uren werken en begonnen 346.000 met een baan. Maar daartegenover stonden 313.000 personen die stopten met werken en 773.000 mensen die minder gingen werken.
Het CBS benadrukt dat de bijdrage van werkenden die meer zijn gaan werken beperkt was vergeleken met die van voormalige werklozen. Het aantal voltijdsbanen dat erbij kwam dankzij die laatste groep was vier keer zo groot als het aantal banen van werkenden die meer uren dan voorheen draaiden.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - De boekingen bij reisorganisaties naar de Verenigde Staten voor komende zomer lopen achter, meldt reisbrancheorganisatie ANVR. In juni en juli organiseert het land het WK voetbal samen met Canada en Mexico. Er zijn al langer berichten dat de VS minder gewild zijn als reisbestemming.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - TikTok gaat de bevindingen van de Europese Commissie op "alle mogelijke manieren" aanvechten. Dat laat een woordvoerder van de populaire filmpjesapp weten, nadat Brussel vrijdag bekend had gemaakt dat het verslavende aspect van TikTok in overtreding is met digitale regels van de Europese Unie.
1 uur geledenMUMBAI (ANP/BLOOMBERG) - Het Indiase staalconcern Tata Steel heeft de winst in het afgelopen kwartaal flink zien stijgen. De staalproducent die onder meer eigenaar is van het hoogovencomplex bij IJmuiden, profiteerde van een sterke vraag en productie bij de Indiase vestigingen en wist daarmee de stijgende kosten te compenseren.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het verslavende aspect van TikTok is in overtreding met digitale regels van de Europese Unie. Het oneindige scrollen, automatische afspelen van video's, pushmeldingen en zeer gepersonaliseerde aanbevelingen maken de socialemedia-app verslavend, concludeert de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie.
3 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Het Japanse autoconcern Toyota heeft een nieuwe topman benoemd. De grootste autofabrikant ter wereld verhoogde tegelijkertijd de verwachtingen voor de omzet en winst in het huidige boekjaar, ondanks de impact van Amerikaanse importheffingen.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Op de internationale luchthaven in Berlijn kunnen vrijdagochtend nog steeds geen vliegtuigen landen of opstijgen vanwege ijzel. Donderdagavond werd het vliegverkeer op de luchthaven in de Duitse hoofdstad al volledig stilgelegd en leidde het winterse weer tot veel annuleringen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De handel tussen Nederland en Duitsland is afgelopen jaar opnieuw gegroeid. Volgens de Duits-Nederlandse Handelskamer, die cijfers van statistiekbureau Destatis analyseerde, blijven onder meer de bedden van het Nederlandse merk Auping en kleding van het Duitse Zalando populair aan de andere kant van de grens. Energie en chemische producten werden juist minder verhandeld, wat past bij de krimpende Duitse industrie en transformatie richting een hoogwaardigere economie.
4 uur geleden