Nederlanders werkten in 2023 meer: 17.000 banen erbij
DEN HAAG (ANP) - Mensen in Nederland zijn vorig jaar per saldo meer gaan werken. De groep mensen die meer uren is gaan werken was iets groter dan de groep die minder ging werken. Daardoor steeg het totaal aan gewerkte uren per saldo met omgerekend 17.000 voltijdsbanen, berekende het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Werklozen die aan een baan begonnen leverden veruit de grootste bijdrage.
De arbeidsmarkt in Nederland is nog altijd erg krap en door de vergrijzing van de bevolking vrezen werkgevers steeds meer schaarste op de arbeidsmarkt. Daardoor is er veel aandacht voor manieren om deeltijdwerkers meer uren te laten draaien. Het CBS deed tegen die achtergrond voor het eerst onderzoek naar de mate waarin deeltijdwerkers die meer wilden werken ook echt langere werkweken maakten.
Vorig jaar telde Nederland 528.000 deeltijders die meer wilden werken. Die groep bestond bijna voor de helft uit scholieren of studenten met een flexibele bijbaan. Van deze zogeheten onderbenutte deeltijders gingen gemiddeld 150.000 een kwartaal later inderdaad meer werken, oftewel 29 procent. Dat leverde het equivalent van 20.000 extra voltijdsbanen op.
Voltijdsbanen
Ook veel werkenden die niet per se hadden aangegeven meer te willen werken, gingen dat toch doen. In totaal gingen 802.000 mensen meer uren werken en begonnen 346.000 met een baan. Maar daartegenover stonden 313.000 personen die stopten met werken en 773.000 mensen die minder gingen werken.
Het CBS benadrukt dat de bijdrage van werkenden die meer zijn gaan werken beperkt was vergeleken met die van voormalige werklozen. Het aantal voltijdsbanen dat erbij kwam dankzij die laatste groep was vier keer zo groot als het aantal banen van werkenden die meer uren dan voorheen draaiden.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Canada met nieuwe importheffingen van 100 procent op alle goederen uit het land. Hij wil die belastingen invoeren als Canada een handelsdeal sluit met China, schrijft hij op zijn berichtendienst Truth Social.
7 uur geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Libië heeft een overeenkomst gesloten met TotalEnergies uit Frankrijk en ConocoPhillips uit de Verenigde Staten om de eigen olieproductie op te voeren. De olieconcerns hebben een 25-jarige overeenkomst getekend met staatsbedrijf Waha Oil. Daar is meer dan 20 miljard dollar (16,9 miljard euro) aan buitenlandse investeringen mee gemoeid, meldde premier Abdulhamid al-Dbeibah op X.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Air France gaat weer vliegen naar Dubai. Eerder schortte de Franse luchtvaartmaatschappij de vluchten naar het emiraat op vanwege de geopolitieke situatie in het Midden-Oosten.
8 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft moeite met het omboeken van reizigers die zijn getroffen door de beslissing om voorlopig het luchtruim boven een aantal landen in het Midden-Oosten te mijden. Andere maatschappijen schrappen namelijk ook vluchten naar dat gebied. Daarom biedt KLM deze passagiers nog geen vervangende reis aan op zaterdag of zondag. "Zodra het kan, worden de passagiers omgeboekt", meldt het bedrijf op de eigen website.
9 uur geledenDAVOS (ANP) - De investeringsdrift in bepaalde delen van de AI-technologiesector heeft kenmerken van een zeepbel, zegt Google-onderzoeker Demis Hassabis tegen Financial Times. De chef van Googles onderzoeksafdeling naar kunstmatige intelligentie DeepMind verwacht dat zijn eigen werkgever daar weinig last van krijgt.
10 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Voedingsmiddelenconcern Danone heeft zijn terugroepactie van babyvoeding uitgebreid. Eerder werd bekend dat het Franse bedrijf in Singapore partijen babyvoeding terughaalde. Nu doet het bedrijf achter merken als Nutrilon en Nutricia dat ook in Frankrijk en een aantal andere landen.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn vrijdag behoorlijk gestegen door het oplopen van de spanningen rond Iran. De aandelenmarkten op Wall Street sloten de handelssessie evenwel af op een relatief rustige noot, na een turbulente week waarbij beleggers vooral reageerden op de dreiging van gewapend conflict over Groenland.
23 uur geleden