Nederlanders werkten in 2023 meer: 17.000 banen erbij
DEN HAAG (ANP) - Mensen in Nederland zijn vorig jaar per saldo meer gaan werken. De groep mensen die meer uren is gaan werken was iets groter dan de groep die minder ging werken. Daardoor steeg het totaal aan gewerkte uren per saldo met omgerekend 17.000 voltijdsbanen, berekende het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Werklozen die aan een baan begonnen leverden veruit de grootste bijdrage.
De arbeidsmarkt in Nederland is nog altijd erg krap en door de vergrijzing van de bevolking vrezen werkgevers steeds meer schaarste op de arbeidsmarkt. Daardoor is er veel aandacht voor manieren om deeltijdwerkers meer uren te laten draaien. Het CBS deed tegen die achtergrond voor het eerst onderzoek naar de mate waarin deeltijdwerkers die meer wilden werken ook echt langere werkweken maakten.
Vorig jaar telde Nederland 528.000 deeltijders die meer wilden werken. Die groep bestond bijna voor de helft uit scholieren of studenten met een flexibele bijbaan. Van deze zogeheten onderbenutte deeltijders gingen gemiddeld 150.000 een kwartaal later inderdaad meer werken, oftewel 29 procent. Dat leverde het equivalent van 20.000 extra voltijdsbanen op.
Voltijdsbanen
Ook veel werkenden die niet per se hadden aangegeven meer te willen werken, gingen dat toch doen. In totaal gingen 802.000 mensen meer uren werken en begonnen 346.000 met een baan. Maar daartegenover stonden 313.000 personen die stopten met werken en 773.000 mensen die minder gingen werken.
Het CBS benadrukt dat de bijdrage van werkenden die meer zijn gaan werken beperkt was vergeleken met die van voormalige werklozen. Het aantal voltijdsbanen dat erbij kwam dankzij die laatste groep was vier keer zo groot als het aantal banen van werkenden die meer uren dan voorheen draaiden.
Meer uit Financieel
RIO DE JANEIRO (ANP) - De productie van duurzamere vliegtuigbrandstof, ofwel sustainable aviation fuel (SAF), komt wereldwijd amper van de grond. Daarop heeft de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA dit weekend gewezen op een conferentie in Brazilië. De belangenclub waarschuwde dat doelstellingen voor luchtvaartmaatschappijen om meer gebruik hiervan te maken zo in gevaar komen.
29 minuten geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil slankere elektrische auto's, na jaren waarin grotere accu's en de groeiende vraag naar ruimte en functies personenwagens aanzienlijk groter en zwaarder hebben gemaakt. Dat meldde de Chinese staatszender CCTV zondag.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat bezuinigingen op de sociale zekerheid in Nederland niet nodig zijn en dat het mogelijk is om andere oplossingen te vinden. Dat heeft de VNO-NCW-voorzitter gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag. Hij wil met de vakbonden kijken hoe het systeem van sociale zekerheid "efficiënter" geregeld kan worden.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI is van plan zijn chatbot ChatGPT ingrijpend te vernieuwen. Het Amerikaanse techbedrijf wil er een "superapp" van maken met programmeertools en zogenoemde AI-agents om de omzet te verhogen in aanloop naar een mogelijke beursgang, meldt zakenkrant Financial Times zondag op basis van ingewijden.
5 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML heeft Elon Musk uitgenodigd voor een intern evenement. Dat bevestigt een woordvoerster van de Veldhovense chipmachinemaker na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad (ED). Musk zal tijdens de besloten technologieconferentie "zijn visie delen op AI, robotica, ruimtevaart en halfgeleiderproductie". Zijn bijdrage vindt virtueel plaats.
23 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Amerikaanse energiebedrijven hebben het meeste baat bij de afsluiting van de Straat van Hormuz. Dat zei topman Igor Sechin van de grote Russische olieproducent Rosneft zaterdag. Hij waarschuwde wel dat aanhoudende spanningen in de belangrijke zeestraat de langetermijnvraag naar olie zullen ondermijnen.
1 dag geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is de grootste tarweproducent van Europa, maar importeert steeds meer meel, volgt uit nieuwe cijfers van de Franse meelindustrie. Volgens de sector komt dat door toenemende aankopen van supermarktketens, die daarmee Franse producenten in moeilijkheden brengen.
1 dag geleden