Nederlanders kopen minder rozen voor Valentijnsdag door carnaval
DEN HAAG (ANP) - Carnaval lijkt er dit jaar voor te zorgen dat Nederlanders hun geliefden minder rozen geven voor Valentijnsdag. Marco Maasse, directeur van Vereniging Bloemist Winkeliers (VBW), ziet dit in het zuiden van het land gebeuren. "Als in een plaats stevig carnaval wordt gevierd, is er even iets minder aandacht voor bloemen", zegt hij. Bij Topbloemen.nl zijn minder rozen besteld vanwege carnaval en de voorjaarsvakantie.
De dagen voor Valentijnsdag en de dag zelf zijn een belangrijke periode voor bloemisten. Dit jaar valt die volgens Maasse "niet helemaal gelukkig" vanwege de vakantie en carnaval. "Ik weet dat er bloemenwinkels zijn die zeggen: als het carnaval is, heeft het geen zin om open te zijn en gaan we zaterdag carnaval vieren." Hij zegt wel dat de verkopen voor Valentijnsdag nog op gang moeten komen en verwacht dat in het noorden en midden van Nederland ongeveer net zoveel rozen worden aangeschaft als vorig jaar.
De bestellingen bij Topbloemen.nl lopen tot nu toe 10 tot 12 procent achter op vorig jaar, zegt topman Edwin van Arkel. Toch vindt hij dat het "voorspoedig" gaat. "We hadden het dit jaar lager ingeschat omdat het ongunstig valt vanwege carnaval en de vakantieperiode. We lijken de prognose wel te overtreffen", licht hij toe. De prijzen zijn volgens hem vergelijkbaar met vorig jaar. Hij verwacht dat mensen uiteindelijk net zoveel rozen bestellen als vorig jaar en dat vrijdag de drukste dag wordt.
Buitenland
Via Royal FloraHolland, de grootste bloemenveiling ter wereld, zijn dit jaar meer rozen en andere bloemen verhandeld. Een woordvoerder wijst erop dat sommige bloemen naar het buitenland gaan. Van vorige week maandag tot en met afgelopen donderdag zijn 150 miljoen rozen via de klok en directe handel verkocht, 6 miljoen meer dan vorig jaar. "Het is goed om te zien dat bloemen ontzettend in trek blijven voor Valentijn", zegt hij.
De prijzen zijn volgens hem over het algemeen lager dan in 2025. "Er was ook wat meer aanbod dan vorig jaar. Daarnaast hoor ik ook wel dat het feit dat Valentijnsdag in het weekend valt niet voordelig is voor de vraag."
Volgens de bloemenveiling, VBW en Topbloemen.nl blijven rode rozen onverminderd populair. Van Arkel merkt dat consumenten dit jaar meer speciale valentijnsverpakkingen willen, "zodat het echt een compleet geschenk is". Royal FloraHolland ziet dat tulpen de afgelopen jaren populairdere valentijnscadeaus zijn geworden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag verder omhoog na de stevige koerswinsten een dag eerder. De hoop op een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten en een snelle heropening van de Straat van Hormuz bleef zorgen voor optimisme bij beleggers. Verder ging de aandacht vooral uit naar de beursgang van Elon Musks ruimtevaartbedrijf SpaceX.
1 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Het plan om vergunningen voor twee fabrieken op het terrein van Tata Steel Nederland bij IJmuiden in te trekken, zorgt voor onzekerheid over het voortbestaan van de staalfabrikant. Dat schrijven accountants van PwC in het jaarverslag van de Nederlandse tak van Tata Steel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ondernemingskamer heeft op juridisch juiste gronden gehandeld toen deze in oktober vorig jaar ingreep bij de Nijmeegse chipmaker Nexperia. Dat stelt de advocaat-generaal in een advies aan de Hoge Raad. De Hoge Raad buigt zich over klachten van onder meer de Chinese topman die werd geschorst door de ondernemingskamer. De advocaat-generaal adviseert om het cassatieberoep van de Chinees te verwerpen.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) hoeft voorlopig niet mee te betalen aan de compensatie voor in waarde gedaalde woningen in het aardbevingsgebied in Groningen die nog niet zijn verkocht. Het ministerie van Binnenlandse Zaken bracht voor die compensatie uit 2020 en 2021 het jaar daarna ongeveer een half miljard euro in rekening bij NAM, maar dat was volgens de rechtbank in Groningen onterecht.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) spreekt TOTO Online aan op het gebruik van rolmodellen om mensen aan te zetten tot gokken. Online kansspelaanbieders mogen geen gebruikmaken van BN'ers, influencers of in dit geval (oud-)profvoetballers. Deze regels zijn bedoeld om kwetsbare doelgroepen, zoals jongeren en risico- en probleemspelers, te beschermen tegen de aantrekkingskracht van kansspelreclame.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De economische groei van Nederland valt dit jaar terug van een eerder verwachte 1,2 procent naar 0,8 procent. Dat komt volgens De Nederlandsche Bank (DNB) door de haperende wereldhandel als gevolg van de Iranoorlog. Ook de prijzen gaan harder omhoog dan eerder gedacht, onder aanvoering van duurdere olie. Maar de gevolgen voor Nederland zijn vooralsnog minder groot dan tijdens de energiecrisis van 2022.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse begrotingstekort komt dit jaar uit boven de norm vanuit de Europese Unie van 3 procent, verwacht De Nederlandsche Bank (DNB). Dat zou voor het eerst zijn sinds coronajaar 2020 en pas voor de tweede keer sinds 2012. Het begrotingstekort is groter dan eerder gedacht door de afnemende economische groei als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
5 uur geleden