Nederlander op Britse sanctielijst om handel in Russische olie
LONDEN (ANP) - De Britse overheid heeft sancties opgelegd aan de Nederlandse oliehandelaar Niels Troost, omdat hij zou hebben geholpen bij het omzeilen van boycotmaatregelen tegen Russische olie. Zijn bedrijf Paramount Energy & Commodities maakte "onbelemmerde handel in Russische olie mogelijk buiten het bereik van sancties van het Verenigd Koninkrijk en de G7", maakte het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend.
De in Zaandam geboren Troost maakte het volgens de Britse regering via zijn bedrijf onder andere mogelijk om onder het prijsplafond uit te komen dat de landen van de G7 hebben ingevoerd voor Russische olie.
De onderneming van Troost kondigt aan in beroep te gaan tegen de "ondoordachte en incorrecte maatregel" van de Britse regering. "Paramount SA heeft altijd in lijn met alle geldende wetten en regelgeving gehandeld", reageert een woordvoerder voor Troost en het handelsbedrijf.
Prijsplafond
Het prijsplafond voor de handel in Russische olie was een van de vergeldingsmaatregelen voor de inval in Oekraïne. Om te voorkomen dat olie-inkomsten de Russische oorlogskas te veel spekken, is het westerse rederijen, verzekeringsmaatschappijen of andere dienstverleners verboden mee te werken aan de verkoop van Russische olie boven een bepaalde prijs. Dat moet ook de handel in olie raken tussen Rusland en landen die geen boycot van olie uit dat land hebben afgekondigd.
De Britten bevriezen nu eventuele bezittingen van Troost in het Verenigd Koninkrijk. Ook mag hij het land niet in. Daarnaast is het voortaan verboden om hem trustdiensten te verlenen, zoals het oprichten van brievenbusfirma's of het optreden als bestuurder van een van Troosts ondernemingen.
Het bedrijf van Troost, Paramount, is gevestigd in de Zwitserse stad Genève. Op de eigen site stelt de onderneming betaalbare energie- en landbouwproducten aan Afrika te willen leveren.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag gemengd gesloten, nadat kort na aanvang van de handel op Wall Street plussen op de borden stonden. De aandacht bleef uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers verwerkten nieuwe dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan Iran.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie Mistral heeft 830 miljoen dollar (725 miljoen euro) aan schuldfinanciering opgehaald voor een nieuw datacenterproject net buiten Parijs. Het AI-bedrijf wil een Europees alternatief ontwikkelen voor Amerikaanse AI-bedrijven, zoals de eigenaar van ChatGPT, OpenAI.
11 uur geledenBREDA (ANP) - Nederlandse bedrijven kunnen helpen om Oekraïne weer op te bouwen. Dat zei minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking Sjoerd Sjoerdsma op het bedrijvenforum voor Nederlandse en Oekraïense bedrijven voorafgaand aan de Lviv-conferentie.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASML, ASMI en Besi hoorden maandag bij de verliezers op het Damrak. De chipbedrijven staan onder druk na een doorbraak die Google vorige week meldde. Analisten hebben tegen persbureau Bloomberg gezegd dat de vraag naar bepaalde soorten opslagruimte en daarmee chips daardoor kan afnemen.
12 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen zeggen bereid te zijn "alle noodzakelijke maatregelen" te nemen om de stabiliteit van de energiemarkt te waarborgen. De ministers van Financiën en de leiders van de centrale banken van de economische grootmachten spraken elkaar maandag tijdens een onlineconferentie over een gezamenlijke aanpak tegen de verstoorde energiemarkt. De centrale banken zeggen zich in te zetten voor het handhaven van prijsstabiliteit en willen de volatiliteit beperken.
12 uur geledenBREDA (ANP) - Bij een datalek zijn gevoelige gegevens van klanten van vakantieaanbieder Roan buitgemaakt. Het gaat om onder meer namen, telefoonnummers, e-mailadressen, de bestemmingen en aankomst- en vertrekdata. Het in Breda gevestigde Roan, dat ruim honderd campings aanbiedt in zeven Europese landen, zegt dat "verschillende andere bedrijven in de vakantiesector helaas ook zijn getroffen door dit beveiligingslek".
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York krabbelden maandag wat op na de zware koersverliezen op vrijdag. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers lijken wel enige moed te putten uit opmerkingen van president Donald Trump dat de Verenigde Staten en Iran "direct en indirect" overleg hebben gevoerd en dat Pakistan, als tussenpersoon, heeft aangegeven dat er de komende dagen "betekenisvolle gesprekken" zouden kunnen plaatsvinden.
15 uur geleden