Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Nederlander gaat zuinig om met spaargeld'

'Nederlander gaat zuinig om met spaargeld'

AMSTERDAM (ANP) - Nederlanders gaan het geld dat ze tijdens de coronacrisis extra hebben gespaard, als het straks weer kan niet zomaar uitgeven. Mensen vinden het volgens economen van ABN AMRO moeilijk om op hun gespaarde geld in te teren, ook al is dat hoger dan ze initieel hadden voorzien. Bovendien bleven de uitgaven aan duurzame goederen als een huis, een verbouwing, een nieuwe wasmachine of een auto op niveau, waarmee een inhaalslag minder aannemelijk lijkt.

Zo werd veel elektronica aangeschaft om de thuiswerkplek in te richten en bij gebrek aan vakantie zijn consumenten aan het huis gaan klussen. Hard getroffen sectoren zoals winkels, de reis- en evenementenbranche en de horeca lenen zich daarnaast minder goed voor een forse inhaalslag. Het is daarmee volgens ABN AMRO dus maar de vraag of de gemiste uitgaven tijdens het afgelopen jaar ook daadwerkelijk allemaal worden ingehaald.

De Nederlandsche Bank (DNB) rekende uit dat Nederlanders vorig jaar bij elkaar 42 miljard euro op hun betaal- of spaarrekening bijschreven. Volgens ABN AMRO is 37 miljard euro daarvan extra gespaard door de coronacrisis. Een groot gedeelte van de 4600 euro die huishoudens extra overhielden werd in de maanden maart, april en juni gespaard.

Onzekere tijden

Volgens ABN AMRO is het in crisistijd gebruikelijk dat de spaartegoeden toenemen. Dit omdat mensen graag wat geld achter de hand willen houden in onzekere tijden. Zo spaarden Nederlanders in 2009 zo'n 14,5 miljard euro extra. In 2010 was dit 7,3 miljard.

Van de 42 miljard euro die vorig jaar werd gespaard is volgens ABN AMRO 15 miljard euro onvrijwillig op de rekeningen blijven staan, wat betekent dat het geld niet kon worden uitgeven door bijvoorbeeld horecasluitingen en vakanties die niet door konden gaan. Zo'n 10 miljard euro had eigenlijk tijdens de eerste coronagolf uitgegeven moeten worden, de resterende 5 miljard aan het einde van het jaar. De laatste weken loopt het onvrijwillige spaargeld ook weer harder op dan tijdens de eerste golf omdat niet-essentiële winkels dicht zijn.

Historische data tonen volgens ABN AMRO ook aan dat extra opgebouwd spaargeld tijdens een crisis niet direct wordt uitgegeven op het moment dat dit weer kan. Na de financiële crisis bleef de totale instroom van spaargeld groter dan de totale uitstroom, waardoor de netto inleg verder steeg.

Meer uit Financieel

Meer omzet en winst Starbucks, resultaten herstelplan zichtbaar

SEATTLE (ANP) - Starbucks heeft afgelopen boekjaar meer omzet en winst geboekt dan een jaar geleden. Dat meldt de koffieketen in zijn meest recente cijfers. Het herstelplan dat topman Brian Niccol sinds zijn aanstelling twee jaar geleden uitvoert, lijkt daarmee te werken. "Het begon als een herstelplan, maar is nu ons groeiplan", aldus de topman.

1 uur geleden
Clouddivisie Amazon groeit hard, uitgaven stijgen ook snel

SEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Technologie- en webwinkelconcern Amazon heeft in het derde kwartaal meer omzet en winst behaald met zijn clouddivisie. De vraag naar rekenkracht en opslagruimte op servers groeit hard door de snelle ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, en Amazon is daar 's werelds grootste leverancier van. Tegelijkertijd liepen de uitgaven van Amazon hard op.

2 uur geleden
Google-moeder Alphabet keldert op beurs na kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - Alphabet, het moederbedrijf van Google, is donderdag hard onderuitgegaan op de beurs na zorgen over de hoge AI-uitgaven en tegenvallende groei van zijn advertentietak. Beleggers zetten het aandeel bijna 13 procent lager, waardoor ongeveer een half biljoen aan beurswaarde verloren is gegaan. De forse daling van Alphabet zette ook enkele andere AI-aandelen onder druk, wat bijdroeg aan verliezen voor de bekendste graadmeters voor de New Yorkse beurzen.

2 uur geleden
Vakbonden en werkgevers blijven in gesprek over cao streekvervoer

UTRECHT (ANP) - De vakbonden en de werkgevers in het streekvervoer blijven in gesprek over de nieuwe cao. Dat zeggen vakbonden FNV en CNV en werkgeversorganisatie VWOV. Om eruit te komen hebben de partijen vrijdag nog een extra dag ingepland om verder te praten.

4 uur geleden
Universal Music Group verdient meer aan abonnementen

HILVERSUM (ANP) - Universal Music Group (UMG), 's werelds grootste muziekconcern, heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. Daarbij profiteerde het bedrijf dat artiesten als Taylor Swift en Billie Eilish vertegenwoordigt vooral van meer opbrengsten uit betaalde streamingabonnementen. Deze omzet steeg harder dan in het voorgaande kwartaal.

4 uur geleden
Commissarissen Audi extra bijeen over optreden topman bij Trump

INGOLSTADT (ANP) - De raad van commissarissen van autofabrikant Audi komt vrijdag extra bijeen om het te hebben over de geplande fabriek in de Verenigde Staten en het bekritiseerde optreden van topman Gernot Döllner bij de bekendmaking. Dat meldt het Duitse persbureau dpa op basis van ingewijden.

5 uur geleden
Waakhond VS sluit Chinese laboratoria uit van testen elektronica

WASHINGTON (ANP/RTR) - Chinese laboratoria kunnen straks geen elektronische apparaten meer testen die in de Verenigde Staten gebruikt moeten gaan worden. Dat komt doordat de Amerikaanse toezichthouder Federal Communications Commission (FCC) donderdag nieuwe regels heeft aangenomen. Volgens FCC-voorzitter Brendan Carr werd in 2025 82 procent van de elektronica getest in China.

5 uur geleden