Nederland wil maximale sancties tegen Rusland na inval Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Nederland wil "maximale sancties" tegen Rusland. Dat zei premier Mark Rutte na spoedoverleg binnen het kabinet. Hij noemde de Russische invasie van Oekraïne een "daad van ongekende agressie".
Hij wil niet zeggen hoe de sancties er precies moeten uitzien. Daarover moet binnen de Europese Unie nog consensus worden bereikt. Donderdag heeft hij overleg in Brussel daarover. Ook in alle andere verbanden wordt de komende dagen gesproken over de inval om ervoor te zorgen dat een reactie "zo stevig mogelijk is".
Buitenlandminister Wopke Hoekstra zegt dat alle opties voor sancties op tafel liggen, dus ook het uitsluiten van Rusland van het internationale betalingssysteem SWIFT. Die maatregel zou het moeilijker maken voor Russische banken om internationale betalingen te doen. Het is in ieder geval de inzet van Nederland om een "zo breed mogelijk pakket" aan sancties in te voeren.
Langere termijn
Ook vindt Hoekstra het "cruciaal" dat er voor de langere termijn humanitaire en economische hulp komt voor Oekraïne. Mogelijk wordt de oorlog in Oekraïne "een uitputtingsslag", denkt de minister.
Rutte noemt de situatie "heel ernstig", omdat het heel Europa raakt en ook de veiligheid van het NAVO-gebied. "Als we niet overgaan tot sancties, als dit normaal zou zijn dat je een ander land kan binnenvallen, dan heeft dat op lange termijn gevolgen voor veiligheid. Het is onze taak om het land en alliantie veilig te houden."
Militaire verplaatsingen
Wat er nu gebeurt, met een aanval door Rusland vanuit vier hoeken, is volgens de premier "sinds 1945 in ons deel van de wereld op deze schaal niet meer voorgekomen".
Rutte zei ook dat er de komende tijd in Nederland meer verplaatsingen van militairen en materieel te zien zullen zijn. Dat heeft te maken met de afspraken die binnen de NAVO gemaakt zijn. Nederlanders moeten er volgens hem rekening mee houden dat de gasprijs niet lager zal worden. "Het zal echt effect hebben op onze prijzen".
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Bij de wegblokkade op de A12 van Extinction Rebellion (XR) zijn aanzienlijk meer mensen aangehouden dan eerder gemeld. In totaal werden tussen de 400 en 450 activisten meegenomen door de politie.
23 minuten geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse delegatie heeft Pakistan verlaten na daar de hele dag topoverleg te hebben gevoerd, bericht onder meer nieuwszender Al Jazeera. De Iraniërs zouden Pakistaanse leiders een lijst hebben gegeven met hun voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog met de VS en Israël.
25 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft ruim tweehonderd demonstranten aangehouden na de wegblokkade van Extinction Rebellion (XR) op de A12 bij De Meern. Dat meldt de politie. Ook zijn er tot nu toe zes bestuurders van auto's aangehouden die het verkeer ophielden door de weg te blokkeren. Het gaat om mannen tussen de 40 en 79 jaar. Hun voertuigen zijn in beslag genomen.
1 uur geledenDE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.
4 uur geledenDE MEERN (ANP) - Een grote groep klimaatdemonstranten van XR is zaterdag de A12 opgelopen, ziet een ANP-verslaggever. Dat gebeurde ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. De politie probeerde hen tegen te houden, maar slaagde daar niet in.
5 uur geleden