Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland wil maximale sancties tegen Rusland na inval Oekraïne

Nederland wil maximale sancties tegen Rusland na inval Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Nederland wil "maximale sancties" tegen Rusland. Dat zei premier Mark Rutte na spoedoverleg binnen het kabinet. Hij noemde de Russische invasie van Oekraïne een "daad van ongekende agressie".

Hij wil niet zeggen hoe de sancties er precies moeten uitzien. Daarover moet binnen de Europese Unie nog consensus worden bereikt. Donderdag heeft hij overleg in Brussel daarover. Ook in alle andere verbanden wordt de komende dagen gesproken over de inval om ervoor te zorgen dat een reactie "zo stevig mogelijk is".

Buitenlandminister Wopke Hoekstra zegt dat alle opties voor sancties op tafel liggen, dus ook het uitsluiten van Rusland van het internationale betalingssysteem SWIFT. Die maatregel zou het moeilijker maken voor Russische banken om internationale betalingen te doen. Het is in ieder geval de inzet van Nederland om een "zo breed mogelijk pakket" aan sancties in te voeren.

Langere termijn

Ook vindt Hoekstra het "cruciaal" dat er voor de langere termijn humanitaire en economische hulp komt voor Oekraïne. Mogelijk wordt de oorlog in Oekraïne "een uitputtingsslag", denkt de minister.

Rutte noemt de situatie "heel ernstig", omdat het heel Europa raakt en ook de veiligheid van het NAVO-gebied. "Als we niet overgaan tot sancties, als dit normaal zou zijn dat je een ander land kan binnenvallen, dan heeft dat op lange termijn gevolgen voor veiligheid. Het is onze taak om het land en alliantie veilig te houden."

Militaire verplaatsingen

Wat er nu gebeurt, met een aanval door Rusland vanuit vier hoeken, is volgens de premier "sinds 1945 in ons deel van de wereld op deze schaal niet meer voorgekomen".

Rutte zei ook dat er de komende tijd in Nederland meer verplaatsingen van militairen en materieel te zien zullen zijn. Dat heeft te maken met de afspraken die binnen de NAVO gemaakt zijn. Nederlanders moeten er volgens hem rekening mee houden dat de gasprijs niet lager zal worden. "Het zal echt effect hebben op onze prijzen".

Meer uit Binnenland

OM onderzoekt jarenlange mishandeling kinderen in Groningen

GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de vermeende mishandeling van twee kinderen in Groningen. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door Dagblad van het Noorden (DvhN). Verder laat zij niets los over de zaak. De kinderen, een meisje van 6 en een jongen van 7, zouden jarenlang stelselmatig ernstig zijn mishandeld door hun moeders.

2 minuten geleden
Rotterdam herdenkt Duits bombardement in 1940

ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is herdacht dat de stad 86 jaar geleden, op 14 mei 1940, werd getroffen door een bombardement door nazi-Duitsland. Daarbij kwamen bijna 900 mensen om het leven en raakten 80.000 Rotterdammers hun huis kwijt door branden na de bommenregen.

17 minuten geleden
Opnieuw aanhoudingen bij protest tegen noodopvang in Apeldoorn

APELDOORN (ANP) - De politie heeft woensdagavond in Apeldoorn vijf mensen aangehouden bij een demonstratie tegen noodopvang voor asielzoekers. Op de rotonde in de wijk De Maten is de afgelopen tijd vaker geprotesteerd tegen de opvangplannen van de Gelderse gemeente.

2 uur geleden
Minderjarige aangehouden voor eerdere vernieling Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft dinsdag een jongen uit Utrecht aangehouden voor betrokkenheid bij de vernieling van het gemeentehuis in Loosdrecht op Koningsdag. Die avond werden onder andere meerdere ramen van het pand ingegooid en hekken vernield.

5 uur geleden
Aanhoudingen Loosdrecht onder meer om bezit vuurwerk

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft woensdagavond tijdens een anti-azc-protest in Loosdrecht onder meer mensen opgepakt voor het bezitten van vuurwerk en openbare dronkenschap. Dit is donderdag bekendgemaakt. Eerder werd al gemeld dat het ging om vier aanhoudingen.

6 uur geleden
Radboudumc: bloedonderzoek toont dat personeel geen risico vormde

NIJMEGEN (ANP) - De twaalf medewerkers van het Radboudumc die uit voorzorg in quarantaine zitten omdat ze mogelijk zijn blootgesteld aan het hantavirus, zijn niet besmettelijk geweest voor anderen. "Bloedonderzoek heeft dit bevestigd", meldt het Nijmeegse ziekenhuis op een pagina met veelgestelde vragen over de situatie.

15 uur geleden
Politie beëindigt protest Loosdrecht en zet waterkanon in

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft het azc-protest in Loosdrecht woensdagavond beëindigd en daarbij is tegen enkele demonstranten het waterkanon gebruikt. Dat was rond 22.00 uur.

16 uur geleden