Nederland wil actie tegen Polen en Hongarije om Oekraïens graan
BRUSSEL (ANP) - Nederland wil dat de Europese Commissie in actie komt nu Polen, Hongarije en Slowakije op eigen houtje Oekraïense landbouwproducten blijven weren. "Ik heb vandaag duidelijk gemaakt dat dit niet de manier is om met Oekraïne om te gaan", zegt landbouwminister Piet Adema na overleg met zijn EU-collega's.
Polen, Hongarije en Slowakije hebben aangekondigd landbouwproducten uit Oekraïne te blijven tegenhouden nu de EU dat niet langer doet. De Europese Commissie, die over de handel gaat, trok vrijdag de tijdelijke importbeperkingen in die zij in mei op aandringen van Oekraïnes buren had ingesteld. De buurlanden klaagden dat hun boeren te lijden hadden onder de goedkope tarwe, maïs, koolzaad en zonnebloempitten uit Oekraïne. Die gingen voorheen naar vooral het Midden-Oosten en Afrika, maar hoopten zich sinds de Russische blokkade van Oekraïense graanhavens in Oost-Europa op.
Landen als Nederland en Duitsland maakten in het voorjaar al bezwaar tegen de Europese maatregelen. Die zouden het al zo geplaagde Oekraïne én de gemeenschappelijke Europese markt schaden. Maar met het solo-optreden van de oostelijke lidstaten hebben ze al helemaal niets op. Hongarije wil zelfs nog meer Oekraïense landbouwproducten weren, memoreert Adema. "Ik vind dat gewoon een slechte ontwikkeling", en dat gold volgens hem voor veel landen. "Daar zou de Europese Commissie wat mee moeten gaan doen. Het is nu aan de commissie."
De commissie kan onder meer een strafprocedure starten die de drie dwarse lidstaten voor de Europese rechter kan brengen. Die kan boetes en dwangsommen opleggen, maar daar gaan al gauw vele maanden overheen.
Meer uit Financieel
HOUSTON (ANP) - Het Amerikaanse olie- en gasconcern ExxonMobil tempert de verwachtingen rond de investeringen die het bedrijf de komende jaren doet in projecten die weinig CO2 uitstoten. Vorig jaar kondigde Exxon aan tot en met 2030 30 miljard dollar te investeren in CO2-arme energie. In een interview met Financial Times zegt topman Darren Woods nu dat hij het tempo van die investeringen aanpast aan de tegenvallende vraag naar bijvoorbeeld waterstof en biobrandstoffen.
7 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft bevestigd dat het exportverbod voor chipmaker Nexperia grotendeels wordt opgeheven. Alle chips die voor niet-militaire doeleinden worden gebruikt, mogen weer vanuit een Chinese fabriek van de Nederlandse halfgeleiderfabrikant naar het buitenland, zei het Chinese ministerie van Handel. Eerder dit weekend meldde Eurocommissaris Maroš Šefčovič de versoepeling ook al.
10 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China heeft een verbod op de export van drie metaalsoorten naar de Verenigde Staten opgeschort. Daarmee doet het Aziatische land opnieuw een concessie richting de VS in de handelsoorlog tussen de twee grootmachten.
12 uur geledenHAARLEM (ANP) - Projecten die via het failliete Winst Uit Je Woning liepen, kunnen binnenkort weer geld ontvangen. Als tussenpersoon regelde Winst Uit Je Woning voor tal van gemeenten en hun inwoners subsidies, adviseurs of vaklieden voor verduurzamingsprojecten. Maar het bedrijf ging deze week failliet, waardoor alle activiteiten stil kwamen te liggen.
12 uur geledenBELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
1 dag geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
1 dag geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
1 dag geleden