Nederland vraagt opnieuw geld uit Europees coronaherstelfonds
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft bij de Europese Commissie een tweede betaalverzoek ingediend in het kader van het Herstel- en Veerkrachtplan, bedoeld om de economieën van de EU-lidstaten te helpen herstellen van de gevolgen van de coronapandemie. Dat heeft minister Eelco Heinen (Financiën) bekendgemaakt na de ministerraad.
Met dit tweede verzoek verwacht het kabinet 1,2 miljard euro binnen te halen, op een totaal voor Nederland gereserveerd potje van 5,4 miljard euro. De Europese Commissie heeft twee maanden om te beoordelen of Nederland aan de voorwaarden heeft voldaan. Het eerste betaalverzoek ter waarde van 1,3 miljard euro werd in september gehonoreerd.
Het geld uit het Herstel- en Veerkrachtplan is bedoeld voor investeringen in onder meer digitalisering, betaalbare woningen, onderwijs en zorg. De tweede tranche wordt bijvoorbeeld gebruikt voor scholing van werklozen met een zwakke positie op de arbeidsmarkt, voor betere zorg, woningbouw en voor compensaties die zijn betaald voor de beëindiging van varkenshouderijen.
Wijzigingsverzoek
Na dit tweede betaalverzoek volgen er nog drie. Om aanspraak te kunnen maken op het volledige bedrag, zal het kabinet Brussel moeten meekrijgen met een wijzigingsverzoek, want niet alle ingediende investerings- en hervormingsplannen zijn op tijd haalbaar. Ook is voor een aantal voorstellen het politieke draagvlak weggevallen, hoewel dat formeel gezien geen grond is voor aanpassingen.
Het vorige kabinet nam bijvoorbeeld rekeningrijden in de plannen op als verduurzamingsmaatregel, maar de huidige regeringscoalitie ziet daar niets in. Heinen houdt het er nu op dat deze maatregel "waarschijnlijk niet meer haalbaar" is binnen de looptijd van het Herstel- en Veerkrachtplan, en hoopt een alternatief te kunnen aandragen.
Andere plannen liepen vertraging op door schaarste aan onderdelen en krapte op de arbeidsmarkt. Het lukt daardoor bijvoorbeeld niet om tijdig voldoende windmolens op zee te bouwen en een nieuw spoorveiligheidssysteem in te voeren. En in sommige gevallen zijn inmiddels "beter passende" alternatieven voorhanden voor maatregelen uit het oorspronkelijke plan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.
9 uur geledenTER APEL (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel donderdagavond onverwachts bezocht en herhaalde daar zijn oproep aan gemeenten elders in het land om snel te komen met opvangplekken. Tijdens zijn bezoek sprak de CDA-bewindsman met medewerkers van het Rode Kruis, asielzoekers die door drukte niet werden toegelaten tot het asielzoekerscentrum, medewerkers van opvangorganisatie COA en burgemeester Jaap Velema.
20 uur geleden