Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland uit recessie na groei economie in afgelopen kwartaal

Nederland uit recessie na groei economie in afgelopen kwartaal

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is uit een recessie gekomen. Na drie kwartalen met economische krimp op rij, nam de omvang van de economie afgelopen kwartaal weer licht toe. De opleving is vooral te danken aan een hogere consumptie door huishoudens.

Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) groeide de economie in het vierde kwartaal van vorig jaar met 0,3 procent vergeleken met het voorgaande kwartaal. De bestedingen van huishoudens gingen daarbij met 1,8 procent vooruit.

"Afgezien van na wat coronakwartalen, is dat de grootste groei van de consumptie die we in tijden hebben gezien", zegt CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen. Dit is volgens hem voor een groot deel te danken aan de sterke arbeidsmarkt.

Flinke koopkrachtboost

"Er zijn steeds meer mensen met betaald werk", benadrukt Van Mulligen. Ook zijn de lonen flink gestegen. "In combinatie met een dalende inflatie zorgde dat voor een flinke koopkrachtboost. En mensen hebben dat extra geld ook meteen uitgegeven."

Consumenten gaven vooral meer uit aan bijvoorbeeld kleding, dagjes uit en vakanties. Aan voedingsmiddelen hebben ze juist minder gespendeerd.

Vertrouwen nog negatief

Volgens het CBS pakten de uitgaven van de overheid ook wat hoger uit. Maar Van Mulligen benadrukt dat de bedrijfsinvesteringen in bijvoorbeeld bedrijfsgebouwen en machines stevig terugliepen. De bouw beleefde volgens hem ook een matig kwartaal. "En het vertrouwen van consumenten en ondernemers is nog steeds negatief", voegt hij daaraan toe.

Daarom is het volgens Van Mulligen nog te vroeg "om te zeggen: het lek is boven en de economie groeit weer". "Dit is nog maar één kwartaal", onderstreept de econoom.

In heel vorig jaar is de Nederlandse economie uiteindelijk 0,1 procent gegroeid. Daarmee zwakte de jaargroei duidelijk af vergeleken met eerdere jaren. In 2021 en 2022 was nog sprake van plussen van 6,2 en 4,3 procent. Destijds herstelde de economie nog flink van de coronacrisis.

Meer uit Financieel

Nieuw slotrecord voor AEX-index, chipbedrijven bij koplopers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een flinke plus gesloten, waarbij een nieuw slotrecord werd bereikt. De chipfondsen ASMI, Besi en ASML stonden bij de sterkste stijgers in de hoofdgraadmeter. De olieprijzen gingen juist flink omlaag.

6 minuten geleden
Vakbond bij Samsung stelt geplande staking in Zuid-Korea uit

SEJONG (ANP/AFP/RTR) - De vakbond bij het Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung Electronics heeft een geplande staking tot nader order uitgesteld. Tienduizenden werknemers van Samsung dreigden te staken uit onvrede over het uitblijven van een deal over hogere bonussen. Maar volgens de bond is nu een voorlopige deal gesloten na arbitrage van de minister van Arbeid in het conflict.

1 uur geleden
Topman ASN Bank wil aandeel in nieuwe hypotheken verdubbelen

AMSTERDAM (ANP) - ASN Bank wil zijn aandeel in de hypotheekmarkt verdubbelen. Volgens topman Roland Boekhout kan het financiële concern dat voor elkaar krijgen door ervoor te zorgen dat een hypotheekaanvraag "appeltje-eitje" is bij de bank.

1 uur geleden
Wall Street hoger geopend, beleggers wachten op cijfers Nvidia

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse beurzen gingen woensdag hoger van start, geholpen door meevallende bedrijfsresultaten en een daling van de olieprijs. Beleggers kijken vooral uit naar de kwartaalresultaten van chipconcern Nvidia, die na de slotbel worden gepubliceerd.

2 uur geleden
Indonesië wil greep op export palmolie en kolen verstevigen

JAKARTA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Indonesische regering heeft een verregaand plan gepresenteerd om de export van een aantal belangrijke grondstoffen onder haar controle te brengen. Daarbij wordt een door de regering aangewezen exportbedrijf verantwoordelijk voor de uitvoer van onder andere palmolie en steenkool, kondigde president Prabowo Subianto aan. De stap kan grote gevolgen hebben voor de internationale grondstoffenmarkten, want Indonesië is wereldwijd de grootste exporteur van palmolie, thermische kolen en nikkel.

3 uur geleden
ING: dure brandstof raakt vooral consumptie, niet het rijgedrag

AMSTERDAM (ANP) - De hogere prijzen aan de pomp raken waarschijnlijk eerder de consumptie dan het rijgedrag van mensen. Huishoudens zullen daardoor vaker moeten besparen op andere uitgaven, staat in een rapport van ING. De economen van de bank onderzochten de gevolgen van de gestegen brandstofkosten voor huishoudens in de eurozone.

3 uur geleden
Reuters: EU en haven Rotterdam praten over kritieke mineralen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie voert gesprekken met de haven van Rotterdam en andere grote havens over de opslag van gezamenlijk ingekochte kritieke mineralen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. In december kondigde de Europese Commissie plannen aan om voor belangrijke grondstoffen minder afhankelijk te worden van China. Daar maakt gezamenlijke inkoop deel van uit.

4 uur geleden