Nederland uit recessie na groei economie in afgelopen kwartaal
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is uit een recessie gekomen. Na drie kwartalen met economische krimp op rij, nam de omvang van de economie afgelopen kwartaal weer licht toe. De opleving is vooral te danken aan een hogere consumptie door huishoudens.
Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) groeide de economie in het vierde kwartaal van vorig jaar met 0,3 procent vergeleken met het voorgaande kwartaal. De bestedingen van huishoudens gingen daarbij met 1,8 procent vooruit.
"Afgezien van na wat coronakwartalen, is dat de grootste groei van de consumptie die we in tijden hebben gezien", zegt CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen. Dit is volgens hem voor een groot deel te danken aan de sterke arbeidsmarkt.
Flinke koopkrachtboost
"Er zijn steeds meer mensen met betaald werk", benadrukt Van Mulligen. Ook zijn de lonen flink gestegen. "In combinatie met een dalende inflatie zorgde dat voor een flinke koopkrachtboost. En mensen hebben dat extra geld ook meteen uitgegeven."
Consumenten gaven vooral meer uit aan bijvoorbeeld kleding, dagjes uit en vakanties. Aan voedingsmiddelen hebben ze juist minder gespendeerd.
Vertrouwen nog negatief
Volgens het CBS pakten de uitgaven van de overheid ook wat hoger uit. Maar Van Mulligen benadrukt dat de bedrijfsinvesteringen in bijvoorbeeld bedrijfsgebouwen en machines stevig terugliepen. De bouw beleefde volgens hem ook een matig kwartaal. "En het vertrouwen van consumenten en ondernemers is nog steeds negatief", voegt hij daaraan toe.
Daarom is het volgens Van Mulligen nog te vroeg "om te zeggen: het lek is boven en de economie groeit weer". "Dit is nog maar één kwartaal", onderstreept de econoom.
In heel vorig jaar is de Nederlandse economie uiteindelijk 0,1 procent gegroeid. Daarmee zwakte de jaargroei duidelijk af vergeleken met eerdere jaren. In 2021 en 2022 was nog sprake van plussen van 6,2 en 4,3 procent. Destijds herstelde de economie nog flink van de coronacrisis.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP) - Beleidsmakers van de Europese Centrale Bank (ECB) hebben bij de rentevergadering ook besproken of ze de leenkosten moesten verhogen. Dat zei Christine Lagarde in een persconferentie over het rentebesluit, waarbij de centrale bank voor de eurozone de rentetarieven onveranderd liet.
20 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchthaven Schiphol voert tussen maandag 4 en dinsdag 12 mei het jaarlijkse onderhoud uit aan de Polderbaan. De start- en landingsbaan is op werkdagen niet beschikbaar voor het luchtverkeer, meldt Schiphol.
21 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Alphabet behoorde donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Het moederbedrijf van Google presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Vooral via de cloud- en platformdiensten van Google Cloud kwam er meer geld binnen, dankzij de toepassingen van AI en de achterliggende rekenkracht die het bedrijf klanten aanbiedt. Het aandeel werd 6,9 procent hoger gezet.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft inmiddels 10,2 miljoen belastingaangiftes binnen, vlak voor het aflopen van de aangiftetermijn. Mensen kunnen tot middernacht aangifte doen voor de inkomstenbelasting. "Met het aflopen van de aangiftetermijn is het traditioneel druk bij de Belastingdienst", meldt de fiscus, die ziet dat sommige mensen wederom op het laatste moment nog snel hun aangifte indienen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting sleept Netflix voor de rechter om prijsverhogingen die de streamingdienst de afgelopen jaren heeft doorgevoerd voor lopende abonnementen. Stichting Bescherming Consumentenbelang stelt dat die onrechtmatig zijn en wil dat het bedrijf gedupeerde consumenten terugbetaalt.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) vindt het nog niet nodig om in te grijpen vanwege de oplopende inflatie. De beleidsbepalers bij de centrale bank in Frankfurt besloten donderdag de rente in de eurozone opnieuw ongewijzigd te laten.
2 uur geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Greenpeace heeft de actie rondom de aandeelhoudersvergadering van vleesverwerkingsbedrijf JBS beëindigd. Het is onduidelijk of de vergadering elders is voortgezet of op een later moment plaatsvindt.
2 uur geleden