Nederland steunt onderzoek naar geweld Israël en Hamas
DEN HAAG (ANP) - Nederland zal een "gebalanceerd" onderzoek van de VN-Mensenrechtenraad naar het recente geweld tussen Israël en de Palestijnse Hamas steunen. Dat zei demissionair minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken donderdag in de Tweede Kamer.
Een deel van de partijen pleitte in het debat voor een breed onderzoek naar de escalatie van de strijd. Daardoor zijn al meer dan tweehonderd Palestijnen omgekomen en twaalf mensen in Israël. Hamas vuurde vanuit Gaza duizenden raketten af op Israël. Dat land bombardeerde de Gazastrook.
De resolutie die het onderzoek mogelijk moet maken, komt mogelijk volgende week in stemming in het VN-orgaan. Blok vindt het heel belangrijk dat het geen eenzijdige resolutie is waarin het alleen om Israël draait. Dat is in het verleden nogal eens voorgekomen in de Mensenrechtenraad.
Mensenrechtenschendingen
Blok gaat "heel zorgvuldig" met gelijkgezinde landen naar de resolutie kijken. Ook zou het onderzoek iets moeten toevoegen aan de naspeuringen van het Internationaal Strafhof (ICC) naar mensenrechtenschendingen in Palestijnse gebieden. Het ICC heeft gezegd ook het huidige geweld in zijn onderzoek mee te nemen.
Het kabinet vindt dat er zo snel mogelijk een staakt-het-vuren moet komen. Daarna moeten Israël en de Palestijnen weer om tafel gaan zitten en gaan onderhandelen over vrede. Blok ziet daarbij vooral een rol weggelegd voor de Europese Unie. Dat willen betrokken landen in de regio ook, aldus de bewindsman.
Meer uit Binnenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij heeft ingestemd "met het opschorten van de bombardementen en aanvallen op Iran voor een periode van twee weken". Eerder op dinsdag vroeg bemiddelaar Pakistan de Verenigde Staten en Iran om een wapenstilstand van twee weken.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Diverse ziekenhuizen houden de ontwikkelingen rond een cyberaanval op softwareleverancier ChipSoft nauwlettend in de gaten. Ze zijn door expertisecentrum Z-CERT op de hoogte gebracht van de aanval op het bedrijf, dat onder meer een grote speler is in elektronische patiëntendossiers, meldt onder meer ziekenhuis Rijnstate in Arnhem. Ook dat ziekenhuis gebruikt de bewuste software, maar benadrukt dat gegevens daar veilig zijn.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël maakt deel uit van het twee weken durende staakt-het-vuren met Iran, melden de Israëlische staatsomroep Kan en CNN op basis van een hoge functionaris van het Witte Huis.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - De uitspraken die rapper Ye in het verleden heeft gedaan, zijn op zich geen reden om een vergunning te weigeren, "hoe verwerpelijk ook". Dat zegt burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem dinsdag. Ye, ook bekend als Kanye West, treedt op 6 en 8 juni op in stadion GelreDome in de Gelderse hoofdstad.
9 uur geledenRITTHEM (ANP) - De politie gaat ervan uit dat de piloot van het neergestorte sportvliegtuigje bij Middelburg het voertuig opzettelijk heeft laten neerstorten. Dat meldt een woordvoerder. De piloot is overleden.
10 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De spelers en staf van PSV zijn iets na 18.00 uur verschenen op het bordes van het stadhuis in Eindhoven. Daar wordt de selectie, die voor de derde keer op rij landskampioen is, gehuldigd. Op het plein worden in de uitzinnige rood-witte menigte met fans veel rode fakkels afgestoken. Ook klinken er af en toe knallen, ondanks het vuurwerkverbod van de gemeente.
12 uur geledenVREDEPEEL (ANP) - Nederland krijgt een extra Patriot-luchtverdedigingsbatterij. Kopers verdringen zich voor het schaarse Amerikaanse systeem en een bestelling duurt al gauw een jaar of acht, maar Nederland heeft voorrang gekregen.
14 uur geleden