'Nederland moet zich meer richten op huren'
AMSTERDAM (ANP) - Nederland is jarenlang veel te sterk gericht geweest op het hebben van een eigen huis. Volgens De Nederlandsche Bank (DNB) valt de vrije huursector tussen wal en schip en zouden er veel meer huurhuizen bij moeten komen.
Een grotere vrije huursector heeft voordelen voor zowel huishoudens als de economie als geheel, zegt de toezichthouder. Huren kan bijvoorbeeld handig zijn als je een tijdelijk of flexibel arbeidscontract hebt of nog niet zo veel spaargeld. Een goed functionerende huurmarkt biedt mensen ook meer mogelijkheden om te verhuizen, bijvoorbeeld voor een nieuwe baan.
Maar het beleid van de overheid richtte zich de afgelopen decennia vooral op het bevorderen van eigenwoningbezit. Denk aan de hypotheekrenteaftrek en overheidsgaranties voor hypotheken. Men dacht dat mensen die tevens huiseigenaar zijn, hun woning automatisch beter onderhouden. Maar volgens DNB is dit nauwelijks aantoonbaar. Het resultaat is dat Nederlanders doorgaans hoge hypotheekschulden hebben, wat ons financieel kwetsbaar maakt.
Weinig aantrekkelijk
Mede dankzij beleggers die woningen commercieel verhuren, is het aantal huishoudens dat woont in de vrije huursector in het afgelopen decennium wel wat gestegen, van 4 naar 9 procent. Toch is het aandeel vrije huurwoningen nog steeds laag ten opzichte van dat in veel andere landen. In Duitsland woont bijvoorbeeld bijna de helft van de huishoudens op die manier.
Een belangrijke reden voor de kleine omvang van de huurmarkt is dat de vrije sector voor huishoudens nu weinig aantrekkelijk is, stelt DNB. Dit komt mede doordat de vrije huursector als enige niet door overheidsbeleid wordt bevoordeeld. Huizenbezitters betalen nog altijd nauwelijks belasting over het vermogen dat in hun huis zit, terwijl huurders die buiten hun woning vermogen opbouwen hierover in box 3 worden belast.
Vertraging nieuwbouw voorkomen
DNB wijst in een nieuw bulletin daarom op het belang van meer huurwoningen bouwen, en huren en kopen fiscaal gelijk behandelen. Voor de beleidsmakers is het daarbij zaak dat zij een grote vertraging van de nieuwbouw door de coronacrisis waar mogelijk voorkomen.
Komende jaren zal de vraag naar huurwoningen waarschijnlijk alleen maar toenemen, waarschuwt DNB. Want het aantal huishoudens groeit. Ook zit het aantal flexibele en tijdelijke arbeidsovereenkomsten al een tijdje in de lift.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben een bewogen handelssessie achter de rug. De belangrijkste graadmeters schommelden dinsdag hevig tussen winsten en verliezen, opgejaagd door nieuws over de situatie rond Iran en de energieprijzen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Uitzendconcern Randstad verdwijnt uit de AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. De maritiem dienstverlener voor de energiesector SBM Offshore keert terug in de hoofdindex.
5 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - Piloten van Lufthansa in Duitsland hebben de oproep gekregen om donderdag en vrijdag 48 uur lang te staken. Vakbond Vereinigung Cockpit doet die oproep vanwege een oplopend conflict over pensioenen. Naar verwachting raakt de actie vluchten die vanuit Duitsland vertrekken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieprijs is dinsdag kortstondig scherp gedaald na het bericht van de Amerikaanse energieminister Chris Wright dat de Amerikaanse marine met succes een olietanker door de Straat van Hormuz had geëscorteerd. Wright meldde dat op X, maar verwijderde de post snel daarna weer.
5 uur geledenYANBU (ANP/BLOOMBERG) - Een vloot van minstens 25 tankers is onderweg naar de Saudische haven Yanbu. Die haven aan de Rode Zee fungeert als alternatief nu de Straat van Hormuz en daardoor de Perzische Golf zijn afgesloten. Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco transporteert olie via een pijpleiding naar Yanbu en wil de hoeveelheid op korte termijn opvoeren.
6 uur geleden