Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Nederland moet zich meer richten op huren'

'Nederland moet zich meer richten op huren'

AMSTERDAM (ANP) - Nederland is jarenlang veel te sterk gericht geweest op het hebben van een eigen huis. Volgens De Nederlandsche Bank (DNB) valt de vrije huursector tussen wal en schip en zouden er veel meer huurhuizen bij moeten komen.

Een grotere vrije huursector heeft voordelen voor zowel huishoudens als de economie als geheel, zegt de toezichthouder. Huren kan bijvoorbeeld handig zijn als je een tijdelijk of flexibel arbeidscontract hebt of nog niet zo veel spaargeld. Een goed functionerende huurmarkt biedt mensen ook meer mogelijkheden om te verhuizen, bijvoorbeeld voor een nieuwe baan.

Maar het beleid van de overheid richtte zich de afgelopen decennia vooral op het bevorderen van eigenwoningbezit. Denk aan de hypotheekrenteaftrek en overheidsgaranties voor hypotheken. Men dacht dat mensen die tevens huiseigenaar zijn, hun woning automatisch beter onderhouden. Maar volgens DNB is dit nauwelijks aantoonbaar. Het resultaat is dat Nederlanders doorgaans hoge hypotheekschulden hebben, wat ons financieel kwetsbaar maakt.

Weinig aantrekkelijk

Mede dankzij beleggers die woningen commercieel verhuren, is het aantal huishoudens dat woont in de vrije huursector in het afgelopen decennium wel wat gestegen, van 4 naar 9 procent. Toch is het aandeel vrije huurwoningen nog steeds laag ten opzichte van dat in veel andere landen. In Duitsland woont bijvoorbeeld bijna de helft van de huishoudens op die manier.

Een belangrijke reden voor de kleine omvang van de huurmarkt is dat de vrije sector voor huishoudens nu weinig aantrekkelijk is, stelt DNB. Dit komt mede doordat de vrije huursector als enige niet door overheidsbeleid wordt bevoordeeld. Huizenbezitters betalen nog altijd nauwelijks belasting over het vermogen dat in hun huis zit, terwijl huurders die buiten hun woning vermogen opbouwen hierover in box 3 worden belast.

Vertraging nieuwbouw voorkomen

DNB wijst in een nieuw bulletin daarom op het belang van meer huurwoningen bouwen, en huren en kopen fiscaal gelijk behandelen. Voor de beleidsmakers is het daarbij zaak dat zij een grote vertraging van de nieuwbouw door de coronacrisis waar mogelijk voorkomen.

Komende jaren zal de vraag naar huurwoningen waarschijnlijk alleen maar toenemen, waarschuwt DNB. Want het aantal huishoudens groeit. Ook zit het aantal flexibele en tijdelijke arbeidsovereenkomsten al een tijdje in de lift.

Meer uit Financieel

Nieuwe records op Wall Street na hernieuwd AI-optimisme

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag met duidelijke winsten gesloten. De Dow-Jonesindex en de S&P 500 bereikten recordstanden, gevoed door optimisme over de groeimogelijkheden voor kunstmatige intelligentie. De Amerikaanse ingreep in Venezuela lijkt tot dusver tot weinig zorgen te leiden bij beleggers.

2 uur geleden
Overheidsfunctionarissen bespreken export olie Venezuela naar VS

HOUSTON (ANP) - Amerikaanse en Venezolaanse regeringsfunctionarissen bespreken de mogelijkheid om ruwe aardolie uit Venezuela te exporteren naar raffinaderijen in de Verenigde Staten. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.

2 uur geleden
KLM: trucks onderweg met vloeistof voor ijsvrij maken vliegtuigen

AMSTELVEEN (ANP) - KLM meldt dat de eerste trucks met vloeistof om vliegtuigen ijsvrij te maken onderweg zijn naar Nederland. Eerder op de dag waarschuwde de luchtvaartmaatschappij dat het einde van de voorraad in zicht kwam op Schiphol.

3 uur geleden
Italië positief over Brussels landbouwvoorstel in Mercosur-week

ROME (ANP) - Italië heeft positief gereageerd op het Brusselse voorstel om een groter deel van landbouwgelden uit de komende meerjarenbegroting van de Europese Unie eerder beschikbaar te stellen. De Europese Commissie zette die stap in aanloop naar belangrijke gesprekken over een handelsakkoord met de Zuid-Amerikaanse landen van de Mercosur. De Italiaanse regering lag vorige maand nog dwars bij een besluit over zo'n deal met Brazilië, Paraguay, Argentinië en Uruguay omdat ze meer toezeggingen wilde over steun voor Europese boeren.

6 uur geleden
Maker Patriot-raketten verdrievoudigt productie met contract VS

WASHINGTON (ANP) - De maker van de begeerde en schaarse Patriot-luchtverdedigingsraketten gaat de productie verdrievoudigen. De Amerikaanse regering heeft daarvoor een contract met defensiefabrikant Lockheed Martin gesloten. Oekraïne zit voortdurend om de projectielen verlegen en ook westerse bondgenoten willen hun krappe, leeggeraakte arsenalen aanvullen.

6 uur geleden
AEX bereikt recordstand en nadert grens van 1000 punten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de aandelenbeurs in Amsterdam heeft dinsdag een recordstand bereikt. De graadmeter staat ook op het punt om voor het eerst door de grens van 1000 punten te breken.

7 uur geleden
Maatschappijen schrappen woensdag 600 vluchten op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen annuleren woensdag op Schiphol uit voorzorg ruim zeshonderd vluchten vanwege de verwachte sneeuwval en sterke wind. Waarschijnlijk loopt het aantal geschrapte vluchten die dag verder op, meldt de luchthaven. Het gaat voor het overgrote deel om KLM-vluchten. Vooral vluchten binnen Europa worden geannuleerd.

7 uur geleden