'Nederland moet zich meer richten op huren'
AMSTERDAM (ANP) - Nederland is jarenlang veel te sterk gericht geweest op het hebben van een eigen huis. Volgens De Nederlandsche Bank (DNB) valt de vrije huursector tussen wal en schip en zouden er veel meer huurhuizen bij moeten komen.
Een grotere vrije huursector heeft voordelen voor zowel huishoudens als de economie als geheel, zegt de toezichthouder. Huren kan bijvoorbeeld handig zijn als je een tijdelijk of flexibel arbeidscontract hebt of nog niet zo veel spaargeld. Een goed functionerende huurmarkt biedt mensen ook meer mogelijkheden om te verhuizen, bijvoorbeeld voor een nieuwe baan.
Maar het beleid van de overheid richtte zich de afgelopen decennia vooral op het bevorderen van eigenwoningbezit. Denk aan de hypotheekrenteaftrek en overheidsgaranties voor hypotheken. Men dacht dat mensen die tevens huiseigenaar zijn, hun woning automatisch beter onderhouden. Maar volgens DNB is dit nauwelijks aantoonbaar. Het resultaat is dat Nederlanders doorgaans hoge hypotheekschulden hebben, wat ons financieel kwetsbaar maakt.
Weinig aantrekkelijk
Mede dankzij beleggers die woningen commercieel verhuren, is het aantal huishoudens dat woont in de vrije huursector in het afgelopen decennium wel wat gestegen, van 4 naar 9 procent. Toch is het aandeel vrije huurwoningen nog steeds laag ten opzichte van dat in veel andere landen. In Duitsland woont bijvoorbeeld bijna de helft van de huishoudens op die manier.
Een belangrijke reden voor de kleine omvang van de huurmarkt is dat de vrije sector voor huishoudens nu weinig aantrekkelijk is, stelt DNB. Dit komt mede doordat de vrije huursector als enige niet door overheidsbeleid wordt bevoordeeld. Huizenbezitters betalen nog altijd nauwelijks belasting over het vermogen dat in hun huis zit, terwijl huurders die buiten hun woning vermogen opbouwen hierover in box 3 worden belast.
Vertraging nieuwbouw voorkomen
DNB wijst in een nieuw bulletin daarom op het belang van meer huurwoningen bouwen, en huren en kopen fiscaal gelijk behandelen. Voor de beleidsmakers is het daarbij zaak dat zij een grote vertraging van de nieuwbouw door de coronacrisis waar mogelijk voorkomen.
Komende jaren zal de vraag naar huurwoningen waarschijnlijk alleen maar toenemen, waarschuwt DNB. Want het aantal huishoudens groeit. Ook zit het aantal flexibele en tijdelijke arbeidsovereenkomsten al een tijdje in de lift.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
17 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
17 uur geleden