Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verliezen op beurzen, olieprijzen almaar verder omhoog

Verliezen op beurzen, olieprijzen almaar verder omhoog

AMSTERDAM (ANP) - Op de aandelenbeurzen in Europa waren woensdag overwegend verliezen te zien door de aanhoudende Iranoorlog. De olieprijzen lijken almaar verder te stijgen en beleggers vrezen dat een escalatie van de strijd in het Midden-Oosten tot meer verstoringen op energiemarkten en een hogere inflatie zou kunnen leiden.

De AEX-index, met daarin de grootste fondsen aan de beurs in Amsterdam, ging met een min van 1,3 procent de handel uit op 999,98 punten. De MidKap, de graadmeter voor de middelgrote fondsen aan het Damrak, won 0,4 procent tot 984,13 punten. In Frankfurt en Londen daalden de belangrijkste graadmeters rond de 1 procent, terwijl de CAC 40-index in Parijs 0,1 procent lager sloot.

De prijs van Brent, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten en de Noordzee, ging zo'n 5 procent omhoog en bedraagt inmiddels meer dan 108 dollar per vat. De olieprijzen zijn al bijna 50 procent gestegen sinds de Verenigde Staten en Israël eind februari hun oorlog tegen Iran begonnen.

Straat van Hormuz

Dit komt vooral door de blokkade van de Straat van Hormuz. Door die zeestraat varen normaal veel olie- en gastankers en dat is nu amper mogelijk. De situatie is ook te merken aan de Nederlandse pomp, waar de adviesprijzen zijn gestegen tot meer dan 2,50 euro per liter. De gasprijs op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs ging woensdag verder zo'n 3 euro omhoog tot bijna 55 euro per megawattuur.

Met afstand de grootste daler bij de hoofdfondsen in Amsterdam was Prosus. De investeerder verloor meer dan 7 procent aan beurswaarde na het verschijnen van cijfers van het Chinese techbedrijf Tencent. In dat bedrijf heeft Prosus een groot belang. Tencent kondigde daarbij plannen aan om zijn investeringen in kunstmatige intelligentie dit jaar zeker te verdubbelen.

Ook Unilever was een flinke verliezer op de beurs, met een min van ruim 3 procent. Beleggers reageerden op een gerucht dat het concern overweegt zijn voedingsmiddelentak af te splitsen. Gesprekken daarover zouden zich wel nog in een vroege fase bevinden, meldde persbureau Bloomberg. Het bedrijf achter merken als Knorr, Calvé en Hellmann's onderzoekt al langer hoe het zijn merkenportfolio kan verkleinen en kijkt daarbij nadrukkelijk naar voedingsmerken. Een woordvoerder van Unilever liet weten niet in te gaan op geruchten.

Meer uit Financieel

ACM beboet bedrijf achter veilingwebsite voor misleiding

AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) legt een boete van 270.000 euro op aan het bedrijf achter de inmiddels gestopte veilingwebsite Ticketveiling.nl. Volgens de ACM heeft dat bedrijf, House of Tickets, consumenten misleid doordat deelnemers dachten dat zij opboden tegen andere mensen. Maar in werkelijkheid boden zij op tegen een zogeheten biedbot die onder wisselende namen meebood om de prijs onrechtmatig te verhogen.

19 minuten geleden
Transavia trekt zaak om halvering grondafhandelaren Schiphol in

HAARLEM (ANP) - Transavia heeft de rechtszaak die donderdag zou worden behandeld in Haarlem over de halvering van het aantal grondafhandelaren op Schiphol ingetrokken. Een woordvoerster van Transavia zegt dat de luchtvaartmaatschappij dat heeft besloten nadat "een heroverweging" is gemaakt.

33 minuten geleden
AEX-index licht lager na aanval VS op Iran, olieprijs stijgt

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een klein verlies begonnen na nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran. De aanvallen waren gericht op een militaire locatie die volgens de Amerikanen een bedreiging vormde voor hun troepen en het commerciële scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz. Iran meldde daarnaast een Amerikaanse luchtmachtbasis te hebben aangevallen. De olieprijzen gingen omhoog door de afnemende hoop op een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten.

1 uur geleden
Investeringen in olieprojecten dalen door Iranoorlog, zegt IEA

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde investeringen in olieprojecten zullen naar verwachting in 2026 voor het derde jaar op rij dalen, meldt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Ondanks de hogere olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nemen de uitgaven aan olieprojecten volgens het IEA dit jaar af tot onder de 500 miljard dollar (ongeveer 431 miljard euro).

2 uur geleden
DNB: ruim helft baanwisselaars stapt over naar andere sector

AMSTERDAM (ANP) - Meer dan de helft van de mensen die in Nederland van baan wisselen, gaat aan de slag in een andere sector. Per bedrijfstak zijn daarin wel grote verschillen, schrijft De Nederlandsche Bank (DNB) na een analyse van arbeidsmarktcijfers van 2011 tot 2025.

2 uur geleden
UWV: werkgever laat kans liggen door niet elders in EU te werven

AMSTERDAM (ANP) - Werkgevers in Nederland laten een hoop kansen op personeel liggen door niet buiten de landsgrenzen te werven. Daarop wijst uitkeringsorganisatie UWV na een nieuwe analyse van beroepen waar juist te veel of te weinig mensen voor zijn in Europa.

2 uur geleden
KPN werkt met Duitse partij aan Europese 'soevereine cloud'

ROTTERDAM (ANP) - Telecombedrijf KPN en het Duitse Schwarz Digits willen volgend jaar een Europese soevereine cloud in Nederland aanbieden. Daarmee willen ze een Europees alternatief bieden voor het opslaan van data, stellen de partijen. Europese organisaties zijn nu voor een groot deel afhankelijk van Amerikaanse bedrijven, zoals Amazon, Google en Microsoft.

2 uur geleden