Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland koopt honderdduizenden doses nog onaf Brits vaccin

Nederland koopt honderdduizenden doses nog onaf Brits vaccin

DEN HAAG (ANP) - Nederland krijgt mogelijk eind dit jaar al "enkele honderdduizenden" doses van een Brits vaccin dat tegen het coronavirus zou kunnen beschermen. Met Duitsland, Frankrijk, Italië koopt Nederland 300 miljoen doses van het middel, waarvan nog moet worden aangetoond dat het werkt en veilig is. Ze willen de gereserveerde partij verdelen over de Europese Unie.

Het vaccin wordt ontwikkeld door de universiteit van Oxford en medicijnenfabrikant AstraZeneca. De eerste tests op mensen zijn al gedaan en de uitkomsten daarvan worden al binnenkort verwacht. Aanvankelijk waren er hoge verwachtingen van het vaccin, maar die zijn wel wat getemperd sinds proeven met apen tegenvielen. Niettemin hebben de Verenigde Staten eerder al 400 miljoen doses gereserveerd.

Door de order "bestaat de kans om al eind 2020 een eerste hoeveelheid vaccins tegen het coronavirus beschikbaar te hebben voor Europa", schrijft minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) aan de Tweede Kamer. AstraZeneca kan volgens hem door de opdracht van het vierkoppige 'coronaverbond' nu alles al klaar maken om het middel op grote schaal te gaan maken. De bestelde partij komt dan stapsgewijs beschikbaar.

EU

De koop zou vrijdag al gesloten worden, maar viel slecht bij de Europese Commissie en sommige andere EU-lidstaten. De commissie wil zelf namens de lidstaten onderhandelen en voelt zich door de Nederlands-Duits-Frans-Italiaanse kopgroep in de wielen gereden.

Het vierlandenverbond benadrukt dat alle lidstaten straks mogen meedelen. Als het vaccin veilig en effectief blijkt en op de Europese markt wordt toegelaten, houden de vier landen niet de hele aangekochte partij voor zichzelf. Die wordt eerlijk verdeeld over de landen van de Europese Unie, die 446 miljoen inwoners telt.

Hoeveel mensen dan kunnen worden ingeënt, is nog onduidelijk. Misschien moet de prik bijvoorbeeld worden herhaald. De Jonge en zijn drie collega's hebben een optie op nog eens 100 miljoen doses. Wat de vier landen op tafel leggen voor het vaccin, is geheim.

Meer uit Binnenland

RWS: Extra onderzoek Merwedebrug rechtvaardigt vrachtwagenverbod

GORINCHEM (ANP) - De stalen boogconstructie van de Merwedebrug is dermate verzwakt dat een verbod op zware voertuigen nodig blijft. Dat wijst aanvullend onderzoek naar de verzwakte brug uit, dat Rijkswaterstaat heeft laten uitvoeren door ingenieursbureau Movares en onderzoeksorganisatie TNO. Het beeld is ten opzichte van de eerdere testen, waarna het verbod werd ingesteld, niet veranderd.

26 minuten geleden
Nog een kleine honderd jeneverbesstruiken over na brand Oostrum

OOSTRUM (ANP) - Door de grote brand in het Noord-Limburgse natuurgebied Boschhuizerbergen zijn er van de ongeveer 4000 jeneverbesstruiken die daar voorkwamen nog maar een kleine honderd over. Dat meldt stichting Het Limburgs Landschap.

8 uur geleden
Waterschap stelt grondwaterverbod in om natuur Zuidoost-Drenthe

ALMELO (ANP) - In delen van Zuidoost-Drenthe is vanaf donderdag een verbod op het gebruik van grondwater van kracht. Waterschap Vechtstromen meldt dat het verbod wordt ingesteld om kwetsbare natuur te beschermen.

8 uur geleden
Wethouder Van der Horst ontkent achterhouden kosten Oostbrug

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse wethouder Melanie van der Horst (D66) heeft niet bewust informatie achtergehouden voor de gemeenteraadsverkiezingen eerder dit jaar. Dat schrijft zij in een verklaring, nadat stadsomroep AT5 eerder dinsdag schreef dat Van der Horst al voor de verkiezingen wist van een forse kostenoverschrijding voor de geplande Oostbrug over het IJ. Volgens AT5 hield ze die informatie achter.

11 uur geleden
Dag voor zonsverduistering nog veel vraag naar eclipsbrillen

DEN HAAG (ANP) - Veel mensen zijn dinsdag nog op zoek naar eclipsbrillen om de gedeeltelijke zonsverduistering woensdagavond te kunnen aanschouwen. Bij winkels op tal van plekken zijn de speciale brillen uitverkocht, bij sommige winkels waar ze nog wel te koop zijn, stonden mensen in de rij.

14 uur geleden
Organisaties van introductieweken treffen maatregelen om hitte

UTRECHT (ANP) - De organisaties van de introductieweken voor nieuwe studenten treffen maatregelen vanwege het hete weer. Deze week zijn de introweken van Groningen, Leiden en Utrecht. Ook zijn ontgroeningen bij een aantal studentenverenigingen begonnen, zoals bij het Amsterdamse studentenkorps A.S.C./A.V.S.V.

17 uur geleden
Rivierafvoeren historisch laag, einde droogte nog niet in zicht

DEN HAAG (ANP) - De afvoer van de Rijn is met 615 kubieke meter per seconde "lager dan ooit gemeten", meldt Rijkswaterstaat (RWS) in de wekelijkse droogtemonitor. Ook de afvoer van de Maas is laag, grondwaterstanden zijn op de meeste plaatsen laag tot extreem laag en het waterpeil van het IJsselmeer daalt. "Het einde van de droogte is niet in zicht", aldus Rijkswaterstaat.

17 uur geleden