Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland is 's werelds grootste importeur zonnepanelen

Nederland is 's werelds grootste importeur zonnepanelen

DEN HAAG (ANP) - Nederland was vorig jaar 's werelds grootste importeur van zonnepanelen. De totale waarde van alle zonnepanelen die ons land binnenkwamen bedroeg bijna 12 miljard euro, berekende het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is ongeveer 2 miljard euro meer dan de op één na grootste importeur, de Verenigde Staten, aan zonnepanelen binnenhaalde.

Dat een klein land als Nederland zoveel zonnepanelen importeert, komt onder andere doordat het grootste deel direct weer wordt geëxporteerd. Ongeveer 60 procent van de geïmporteerde panelen ging vrijwel direct opnieuw de grens over, vaak naar andere lidstaten van de Europese Unie.

Ten opzichte van 2021 steeg de import ook sterk. Uitgedrukt in euro's ging het om meer dan een verdubbeling, want de prijzen voor zonnepanelen stegen fors door de grote vraag. De torenhoge prijzen voor gas en elektriciteit als gevolg van de oorlog in Oekraïne maakten het aantrekkelijker om te verduurzamen. In gewicht nam de import met 70 procent toe.

Nadelen

Nederland koopt niet alleen zonnepanelen in om ze te verhandelen, maar gebruikt er zelf ook veel. Binnen de Europese Unie kon Nederland in 2022 de meeste zonnestroom per inwoner opwekken. Naar schatting van de Rijksdienst van Ondernemend Nederland (RVO) kwamen er vorig jaar 10 miljoen panelen bij in Nederland, waarmee het totaal op zo'n 58 miljoen zou uitkomen.

Die stijgende populariteit heeft ook nadelen voor huishoudens met zonnepanelen op hun dak. Op zonnige momenten is het aanbod van elektriciteit soms zo groot dat de prijzen hard dalen, waardoor energiebedrijven hun vergoeding voor elektriciteit die ze terugleveren aan het net sterk hebben verlaagd. Energieleverancier Vandebron besloot onlangs zonnepanelenbezitters maandelijks 10 tot 20 euro te laten betalen voor alle kosten die het bedrijf maakt voor de teruglevering van zonnestroom.

China is veruit de grootste leverancier van de zonnepanelen die Nederland importeert, met een aandeel van 89 procent. Die afhankelijkheid van China is te verklaren doordat in het land ook veel kritieke materialen te vinden zijn die in zonnepanelen zitten. Het gaat dan bijvoorbeeld om gallium, magnesium en zeldzame aardmetalen. China is voor elk van die kritieke materialen goed voor minstens 65 procent van de wereldproductie.

Meer uit Financieel

Prijs Amerikaanse olie keldert na bericht Trump over bestand

NEW YORK (ANP) - De prijs van een vat Amerikaanse olie is met ongeveer 17 procent gedaald na het bericht van de Amerikaanse president Donald Trump dat hij de aanvallen op Iran voor twee weken opschort. Een vat West Texas Intermediate (WTI), de Amerikaanse benchmark, kostte dinsdagavond (Amerikaanse tijd) minder dan 95 dollar, meldt zakenzender CNBC. Eerder dinsdag was de prijs nog ruim 117 dollar.

1 uur geleden
IMF gaat verwachte groei wereldeconomie verlagen, zegt topvrouw

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaat zijn groeiverwachtingen voor de wereldwijde economie verlagen vanwege de Iranoorlog. Topvrouw Kristalina Georgieva van het IMF ziet gevaar in een wereldeconomie die slecht is toegerust om op schokken te reageren, heeft ze dinsdag gezegd in een interview met persbureau Bloomberg.

4 uur geleden
Kamermeerderheid steunt verdere gesprekken over vergroening Tata

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan verder met het uitwerken van verduurzamingsafspraken met Tata Steel. De gezamenlijke intentieverklaring die afgelopen najaar werd getekend, krijgt van de meeste partijen in de Tweede Kamer op zijn minst het voordeel van de twijfel. Wel dringen veel Kamerfracties erop aan dat in de definitieve deal veel hardere afspraken komen over met name de beoogde gezondheids- en klimaatwinst.

5 uur geleden
Wall Street sluit gemengd in aanloop naar deadline Trump aan Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine veranderingen gesloten. Beleggers waren terughoudend in aanloop naar de deadline die de Amerikaanse president Donald Trump Iran heeft gesteld om een deal te sluiten. De deadline verloopt om 02.00 uur Nederlandse tijd.

5 uur geleden
Bloomberg: sterkste daling olieproductie OPEC-landen sinds 1989

NEW YORK (ANP) - De productie van ruwe olie door het oliekartel OPEC liet vorige maand de grootste daling in zeker vier decennia zien door de exportverstoringen die de oorlog in het Midden-Oosten heeft veroorzaakt. Persbureau Bloomberg meldt na onderzoek dat de productie in maart met bijna 7,6 miljoen vaten per dag is afgenomen tot 22 miljoen vaten per dag.

5 uur geleden
Leiders IEA, IMF en Wereldbank praten maandag over Iranoorlog

PARIJS (ANP) - De leiders van het Internationaal Energieagentschap (IEA), het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank spreken elkaar maandag over de gevolgen van de Iranoorlog. Dat meldt het hoofd van het IEA, Fatih Birol, dinsdag op X.

7 uur geleden
Brazilië zet Chinese BYD op zwarte lijst na slavernijschandaal

SAO PAULO (ANP/RTR) - Brazilië heeft de Chinese elektrische autofabrikant BYD op een lijst geplaatst van werkgevers die hun werknemers onder slavernijachtige omstandigheden aan het werk hebben gezet. Dat gebeurde na een schandaal in 2024 waarbij Chinese werknemers slachtoffer zouden zijn geweest van mensenhandel en misleidende contracten. De lijst van het Braziliaanse ministerie van Arbeid kan de reputatie van de autofabrikant flink schaden.

8 uur geleden