Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland blijft voor lening om pensioenstrop Curaçao te voorkomen

Nederland blijft voor lening om pensioenstrop Curaçao te voorkomen

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Koninkrijksrelaties) blijft bij haar voornemen om extra geld uit te lenen aan Curaçao en Sint-Maarten om de pensioenrechten op de eilanden veilig te stellen, zei ze vrijdag na de ministerraad. Dit ondanks een negatief advies hierover van een toezichthouder op Curaçao donderdag. Het gaat om zo'n 600 miljoen euro voor circa 30.000 mensen op de eilanden.

Het College financieel toezicht (Cft) noemde de lening "zeer onwenselijk", onder meer omdat Curaçao aan het herstellen is van de coronacrisis en de nieuwe leningen de staatsschuld omhoog jagen. Maar Van Huffelen acht de hulp nodig voor de mensen, die getroffen zijn door een crisis bij pensioenverzekeraar ENNIA.

"Ik hoop dat Nederlanders aan de ene kant zeggen: ik wil dat onze regering zuinig omgaat met onze belastingmiddelen. Maar dat ze tegelijkertijd solidariteit hebben met de mensen daar die nu dreigen hun pensioen te verliezen en daarmee in grote armoede zullen vervallen. Want ja, als je pensioen niet voor 100 procent wordt uitgekeerd maar voor 20 procent of minder, dan kun je niet meer rondkomen en dan krijgen we andere problemen."

Financiële reserves uitgehold

Van Huffelen benadrukt wel dat het om leningen gaat die "gewoon moeten worden terugbetaald en wij zorgen ervoor dat dit mogelijk blijft". Volgens haar moet dat gaan lukken, ondanks dat de landen binnenkort ook Nederlandse coronaleningen moeten herfinancieren. "We zijn lid van hetzelfde koninkrijk", zegt ze. Het geld moet terug, maar wel op een wijze dat de landen belangrijke uitgaven kunnen blijven doen, zoals op het gebied van onderwijs en armoede.

Hoe het extra leningenpakket er precies uit gaat zien is nog niet duidelijk, daarover wordt nog gesproken.

De problemen bij ENNIA zouden zijn ontstaan doordat de voormalige eigenaar, de Iraans-Amerikaanse zakenman Hushang Ansary, de financiële reserves jarenlang heeft uitgehold. Hij is inmiddels veroordeeld tot het terugbetalen van zo'n 500 miljoen euro. De 97 jaar oude Ansary is hiertegen in hoger beroep gegaan.

Meer uit Financieel

Staat wil belang in ABN AMRO verlagen naar 10,5 procent

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse staat gaat zijn belang in ABN AMRO verder afbouwen naar 10,5 procent, van de huidige 20,7 procent. Dat meldt NLFI, de stichting die namens de Staat de overheidsbelangen in financiële instellingen beheert.

11 minuten geleden
Invallen bij Japanse bierbrouwers vanwege prijsafspraken

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Japanse mededingingsautoriteit heeft woensdag invallen gedaan bij vier grote Japanse bierbrouwers. Onder meer Asahi Breweries, het moederbedrijf van Grolsch, wordt verdacht van onderlinge prijsafspraken.

23 minuten geleden
Centrale bank India verhoogt rente tegen hoge inflatie

MUMBAI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Indiase centrale bank heeft woensdag de rente verhoogd om de hoge inflatie tegen te gaan. Het belangrijkste rentetarief stijgt met een kwart procentpunt tot 5,5 procent. Het is voor het eerst sinds februari 2023 dat de Reserve Bank of India (RBI) met een verhoging komt.

36 minuten geleden
Huurprijzen vrije sector weer gestegen na daling kwartaal eerder

DEN HAAG (ANP) - De huurprijzen in de vrije sector zijn in het derde kwartaal van 2026 met zo'n 2 procent gestegen ten opzichte van een kwartaal eerder. Dat melden woningplatforms Huurwoningen.nl en Pararius. De stijging volgt op een lichte daling in het tweede kwartaal.

1 uur geleden
Arbeidsproductiviteit gestegen in 2025 na twee jaar daling

DEN HAAG (ANP) - De arbeidsproductiviteit in het Nederlandse bedrijfsleven is in 2025 met 2,5 procent toegenomen ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Dit lijkt een opsteker, want in de twee jaar ervoor nam de arbeidsproductiviteit juist af. Veel economen maakten zich ook al langer zorgen over het uitblijven van duidelijke productiviteitsgroei.

1 uur geleden
S&P 500 op Wall Street sluit voor het eerst boven de 7800 punten

NEW YORK (ANP) - De S&P 500-index op de aandelenbeurzen in New York is dinsdag voor het eerst boven de 7800 punten gesloten. Koersstijgingen van technologieaandelen en gedaalde rentes op staatsobligaties zorgden voor een positieve stemming. Beleggers keken daarnaast uit naar het aankomende cijferseizoen, dat binnenkort begint.

9 uur geleden
Kledingsite ASOS bevestigt 'ongeautoriseerde' melding aan klanten

LONDEN (ANP) - De Britse kledingwebsite ASOS heeft bevestigd dat dinsdagochtend een "ongeautoriseerde klantmelding" is verstuurd. Eerder op de dag werd bekend dat gebruikers van de app een melding hadden ontvangen, waaruit kon worden opgemaakt dat de systemen van ASOS zijn gehackt. Het bedrijf laat weten onderzoek te doen naar "ongeoorloofde activiteiten via platforms van derden" die het gebruikt voor communicatie met klanten.

11 uur geleden