NAVO-topman Rutte: relatie met Zuid-Korea is ijzersterk
BRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte houdt zich nog op de vlakte over de mislukte poging van de president van Zuid-Korea de macht helemaal naar zich toe te trekken. "De Zuid-Koreanen zijn zelf nog aan het proberen de situatie te stabiliseren." Maar de samenwerking tussen de NAVO en het Oost-Aziatische land zal niet veranderen, onderstreept hij.
De Zuid-Koreaanse president kondigde dinsdag de militaire noodtoestand af, wat onder meer het parlement buitenspel zou zetten. Dat bood echter weerstand door voor de opheffing van de noodtoestand te stemmen. De president was daardoor wettelijk verplicht de toestand in te trekken en deed dat ook.
De NAVO volgt "elke stap van moment tot moment", verzekert Rutte voor aanvang van overleg met de buitenlandministers van de 32 lidstaten. "Laten we eerst kijken hoe de Zuid-Koreanen de situatie het hoofd bieden. Zo nodig hoor je meer van mij."
Het westerse militaire bondgenootschap stelt volgens de Nederlandse secretaris-generaal groot belang in wat er verder in Zuid-Korea gebeurt. De democratische buur van onder andere Noord-Korea en China is een van de vier belangrijke partners van de NAVO in de regio van de Indische en Grote Oceaan. "Wees er zeker van dat onze band met Zuid-Korea cruciaal en ijzersterk is. Dat zal niet veranderen."
Meer uit Buitenland
KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
11 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
12 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
14 uur geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
15 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
16 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
17 uur geleden