Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO stuurt flink meer troepen naar oosten om dreiging Rusland

NAVO stuurt flink meer troepen naar oosten om dreiging Rusland

BRUSSEL (ANP) - De NAVO gaat "substantieel" meer troepen sturen naar oostelijke lidstaten om hen te beschermen tegen Rusland. Bovendien willen NAVO-landen Oekraïne met luchtdoelgeschut, antitankwapens en ander wapentuig helpen zichzelf te verdedigen, zegt NAVO-chef Jens Stoltenberg na overleg met de dertig lidstaten. Maar de westerse militaire alliantie gaat zich niet gewapenderhand in de Russische oorlog tegen zijn buur mengen.

De NAVO begint aan een "herziening" van haar verdediging, hebben defensieminister Kajsa Ollongren en haar 29 collega's woensdag op het hoofdkwartier in Brussel afgesproken. Ze hebben de militaire leiding van het bondgenootschap gevraagd plannen te maken om zijn oostflank te versterken. De extra troepen moeten bovendien sneller gevechtsklaar kunnen zijn. Eind juni buigen de leiders van de lidstaten zich erover op een top in Madrid.

"We moeten ervan uitgaan dat de veiligheidssituatie voor Europa echt is veranderd en dat dat nog jaren kan duren", legt Ollongren uit. Daarom "moet je ook op langere termijn een plan hebben en precies weten wat je nodig hebt en hoe je dat opbouwt zodat de oostflank verdedigd blijft".

No-flyzone

De defensieminister van Oekraïne, dat geen lid is van de NAVO, sprak zijn ambtgenoten toe. Die spraken hun "steun en bewondering" uit, zegt Ollongren. Maar ze houden vol dat ze zijn vurige wensen, zoals een no-flyzone, niet willen vervullen. Ook al zijn sommige lidstaten daarvoor wel te vinden.

De NAVO gaat Russische vliegtuigen niet uit het Oekraïense luchtruim verjagen of troepen sturen, beklemtoonde Stoltenberg na afloop nog maar eens. Daarover zijn de NAVO-landen eensgezind, stelt hij. Baltische bondgenoten drongen voor de bijeenkomst aan op een no-flyzone en Polen opperde een NAVO-vredesmissie, maar zij kregen dus geen bijval.

De dertig defensieministers hebben wel "de boodschap onderstreept dat het belangrijk is Oekraïne te steunen" met onder meer wapens, aldus Stoltenberg. De NAVO laat dat aan de lidstaten, om niet als alliantie betrokken te raken. Rusland heeft gewaarschuwd elke zending als doelwit te beschouwen. Om dat kracht bij te zetten, bombardeerde het onlangs een legerbasis vlak bij de Poolse grens die voor de aanvoer van westerse wapens en vrijwilligers zou dienen.

Meer uit Buitenland

Xi: Rusland en China moeten groot plan maken voor nauwe relaties

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Chinese leider Xi Jinping heeft president Vladimir Poetin van Rusland gezegd dat de twee landen een groot plan moeten maken voor de verdere ontwikkeling van hun relaties. De twee hebben een videogesprek gevoerd. Poetin noemde de banden met China "een belangrijke stabiliserende factor in een turbulente wereld".

32 minuten geleden
Duitse treinconducteur overleden door aanval zwartrijder

LANDSTUHL (ANP) - Een 36-jarige treinconducteur van de Duitse spoorwegen is doodgeslagen door een zwartrijder. De medewerker van Deutsche Bahn, Serkan, is in het ziekenhuis overleden, melden Duitse media. Hij werd maandagavond in een trein vlak bij Landstuhl in deelstaat Rijnland-Palts door een 26-jarige zwartrijder zo hard geslagen dat hij het bewustzijn verloor.

1 uur geleden
Japan schrapt kersenbloesemfestival om overlast toeristen

TOKIO (ANP) - Een Japans kersenbloesemfestival op een populair uitkijkpunt met zicht op de berg Fuji gaat niet door. Lokale autoriteiten hebben het evenement geschrapt wegens zorgen van bewoners over drukte en overlast van toeristen, meldt persbureau Kyodo.

1 uur geleden
Minister Italië noemt ophef over komst ICE bij Spelen onnodig

ROME (ANP/AFP) - Agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE hebben in Italië geen operationele rol bij de Olympische Spelen. Dat benadrukte minister van Binnenlandse Zaken Matteo Piantedosi, die de ophef over de komst van de Amerikanen onnodig noemde. "ICE kan geen operationele politietaken uitvoeren op ons nationale grondgebied en zal dat ook nooit kunnen."

1 uur geleden
Ex-prins Andrew verhuisd na vrijgeven Epstein-dossiers

LONDEN (ANP) - De voormalige Britse prins Andrew is maandagnacht vertrokken uit Royal Lodge in Windsor en woont nu in Wood Farm Cottage in Sandringham, meldt onder meer de BBC. De verhuizing komt na het vrijgeven van nieuwe documenten waarin hij weer wordt gelinkt aan de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein.

2 uur geleden
Dodental door winterweer in Japan verder opgelopen

TOKIO (ANP/AFP) - Het dodental door de zware sneeuwval in Japan is opgelopen tot 35. Ook raakten de afgelopen tijd zeker 393 mensen gewond, melden de autoriteiten. Die waarschuwen voor nieuwe risico's nu de temperaturen weer stijgen.

3 uur geleden
FT: Russen onderscheppen communicatie Europese satellieten

MOSKOU (ANP) - Europese veiligheidsfunctionarissen vermoeden dat Rusland de communicatie van een aantal belangrijke satellieten heeft onderschept, schrijft The Financial Times. Daardoor bestaat niet alleen het risico dat de Russen gevoelige informatie in handen krijgen, maar mogelijk zouden ze zelfs de koers van de satellieten kunnen aanpassen.

3 uur geleden