NAVO-landen verenigen zich tegen Russische agressie in Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De dertig NAVO-landen hebben vrijdag bevestigd dat ze een eenheid vormen tegen de Russische agressie in Oekraïne. De ministers van Buitenlandse Zaken onderstreepten na digitaal overleg de noodzaak voor diplomatie, dialoog en de-escalatie, meldde de Amerikaanse NAVO-missie in Brussel op Twitter.
De lidstaten bespraken hun strategie voor de NAVO-Ruslandraad, die woensdag voor het eerst sinds 2019 wordt gehouden op het hoofdkwartier van het westerse bondgenootschap in Brussel.
Westerse landen hebben Rusland zware sancties opgelegd sinds de inlijving van de Oekraïense Krim in 2014. In dat jaar kregen pro-Russische separatisten met steun van Moskou delen van de Donbass-regio in het oosten van Oekraïne in handen.
Russische troepen
Recent hebben zich een kleine 100.000 Russische troepen langs de Oekraïense grens verzameld, wat de vrees voor een inval heeft gevoed. Volgens NAVO-topman Jens Stoltenberg gaat de opbouw door. Hij waarschuwde voor een "reëel risico" op escalatie.
Het Kremlin ontkent plannen voor een inval te hebben, maar eist wel dat westerse landen troepen weghalen uit het oosten van Europa en dat Oekraïne en andere buurlanden van Rusland zoals Zweden en Finland geen lid kunnen worden van de NAVO.
De alliantie is van mening dat landen zelf moeten kunnen bepalen of ze zich willen aansluiten en zal daar onder geen beding van afwijken, zei Stoltenberg. Rusland kan geen beperkingen opleggen aan de NAVO of een groep landen creëren die niet kunnen worden verdedigd, aldus Stoltenberg. "Wij steunen Oekraïne." De prijs die Rusland moet betalen voor een inval zal hoog zijn, waarschuwde hij nog maar eens.
Dreiging
Vooral de kleine Baltische staten vrezen de grote buur. De Letse minister Edgars Rinkevics van Buitenlandse Zaken sprak van een goed overleg. "We zijn bereid met Rusland in dialoog te treden, maar niet ten koste van onze waarden en belangrijke principes."
De VS, de NAVO en de EU hebben herhaaldelijk gedreigd met zware consequenties voor Moskou bij een inval, waaronder sancties. De Amerikaanse president Joe Biden zegde zijn Oekraïense ambtgenoot Volodimir Zelenski onlangs "resolute" steun toe mocht Rusland het land binnenvallen. Biden heeft die boodschap ook overgebracht aan de Russische president Vladimir Poetin.
Komende week wordt de kwestie niet alleen besproken in het NAVO-Ruslandberaad. Russische en Amerikaanse onderministers komen maandag bijeen in Genève. Stoltenberg beloofde dat de VS Europese bondgenoten zal raadplegen. Ook is een overleg gepland bij de OVSE.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De VS hebben een Iraanse drone neergeschoten. Dat melden Reuters en AFP op basis van een woordvoerder van het militair commando in de regio, Tim Hawkins. Het onbemande toestel zou volgens CENTCOM een Amerikaans vliegdekschip in de Arabische Zee "op agressieve wijze" zijn genaderd.
54 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO is begonnen aan de voorbereidingen voor een militaire missie in het Noordpoolgebied, waar ook Groenland ligt. Die gaat Arctic Sentry (Noordpoolschildwacht) heten, laat de hoogste commandant van de alliantie weten.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - Twee jonge Zweden zijn in Denemarken veroordeeld voor de aanslag in oktober 2024 op de Israëlische ambassade in de Deense hoofdstad Kopenhagen. Een 18-jarige kreeg twaalf jaar gevangenisstraf en een 21-jarige veertien jaar. Zij waren schuldig bevonden aan terrorisme.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP/DPA) - Rusland heeft de mensenrechten van oppositieleider Aleksej Navalny geschonden toen hij in 2021 werd gevangengenomen, zo oordeelt het hoogste Europese mensenrechtenhof. Volgens het hof werd de inmiddels overleden Navalny onderworpen aan een "onmenselijke behandeling" en was zijn gevangenneming onwettig.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - Een leerling heeft een 60-jarige lerares neergestoken in een middelbare school in het Franse Sanary-sur-Mer, aan de Middellandse Zee ten oosten van Marseille. De toestand van de docente is kritiek, melden de autoriteiten. Volgens de zender BFMTV is de leerling 14 jaar.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Peter Mandelson, de voormalige Britse ambassadeur voor de VS, stapt uit de Britse senaat. Dat meldt de BBC. De partijprominent stapte maandag al uit de Labour-fractie, nadat in de recentste vrijgave van de Epstein-files opnieuw aanwijzingen zaten die hem in opspraak brachten.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Russische luchtaanvallen op energievoorzieningen in Oekraïne ontgaan de Verenigde Staten niet, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Ze zullen dit onderkennen als een aanval op onschuldige burgers", zei Rutte op bezoek bij de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Die gaat de Amerikaanse president Trump erop wijzen dat Rusland de met Trump afgesproken aanvalspauze heeft geschonden.
3 uur geleden