Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-landen verenigen zich tegen Russische agressie in Oekraïne

NAVO-landen verenigen zich tegen Russische agressie in Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De dertig NAVO-landen hebben vrijdag bevestigd dat ze een eenheid vormen tegen de Russische agressie in Oekraïne. De ministers van Buitenlandse Zaken onderstreepten na digitaal overleg de noodzaak voor diplomatie, dialoog en de-escalatie, meldde de Amerikaanse NAVO-missie in Brussel op Twitter.

De lidstaten bespraken hun strategie voor de NAVO-Ruslandraad, die woensdag voor het eerst sinds 2019 wordt gehouden op het hoofdkwartier van het westerse bondgenootschap in Brussel.

Westerse landen hebben Rusland zware sancties opgelegd sinds de inlijving van de Oekraïense Krim in 2014. In dat jaar kregen pro-Russische separatisten met steun van Moskou delen van de Donbass-regio in het oosten van Oekraïne in handen.

Russische troepen

Recent hebben zich een kleine 100.000 Russische troepen langs de Oekraïense grens verzameld, wat de vrees voor een inval heeft gevoed. Volgens NAVO-topman Jens Stoltenberg gaat de opbouw door. Hij waarschuwde voor een "reëel risico" op escalatie.

Het Kremlin ontkent plannen voor een inval te hebben, maar eist wel dat westerse landen troepen weghalen uit het oosten van Europa en dat Oekraïne en andere buurlanden van Rusland zoals Zweden en Finland geen lid kunnen worden van de NAVO.

De alliantie is van mening dat landen zelf moeten kunnen bepalen of ze zich willen aansluiten en zal daar onder geen beding van afwijken, zei Stoltenberg. Rusland kan geen beperkingen opleggen aan de NAVO of een groep landen creëren die niet kunnen worden verdedigd, aldus Stoltenberg. "Wij steunen Oekraïne." De prijs die Rusland moet betalen voor een inval zal hoog zijn, waarschuwde hij nog maar eens.

Dreiging

Vooral de kleine Baltische staten vrezen de grote buur. De Letse minister Edgars Rinkevics van Buitenlandse Zaken sprak van een goed overleg. "We zijn bereid met Rusland in dialoog te treden, maar niet ten koste van onze waarden en belangrijke principes."

De VS, de NAVO en de EU hebben herhaaldelijk gedreigd met zware consequenties voor Moskou bij een inval, waaronder sancties. De Amerikaanse president Joe Biden zegde zijn Oekraïense ambtgenoot Volodimir Zelenski onlangs "resolute" steun toe mocht Rusland het land binnenvallen. Biden heeft die boodschap ook overgebracht aan de Russische president Vladimir Poetin.

Komende week wordt de kwestie niet alleen besproken in het NAVO-Ruslandberaad. Russische en Amerikaanse onderministers komen maandag bijeen in Genève. Stoltenberg beloofde dat de VS Europese bondgenoten zal raadplegen. Ook is een overleg gepland bij de OVSE.

Meer uit Buitenland

Meloni geeft nederlaag toe bij referendum over rechtssysteem

ROME (ANP/AFP/DPA) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft haar verlies toegegeven bij het referendum over hervormingen van het rechtssysteem. "De Italianen hebben hun keuze gemaakt. En we respecteren deze beslissing", schreef ze online.

8 minuten geleden
Iraanse parlementsvoorzitter noemt gesprekken met VS nepnieuws

TEHERAN (ANP/RTR) - De voorzitter van het Iraanse parlement, Mohammad Baqer Qalibaf, heeft ontkend dat er gesprekken met de Verenigde Staten zijn geweest over een einde aan de oorlog. Hij doet die bewering van de Amerikaanse president Donald Trump af als nepnieuws, dat volgens hem bedoeld is "om de financiële en oliemarkten te manipuleren en te ontsnappen aan het moeras waarin de VS en Israël gevangenzitten".

19 minuten geleden
Oekraïne beschuldigt Rusland van steun aan Iran

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky beschuldigt Rusland ervan het regime in Iran te blijven helpen door inlichtingen te verstrekken. Zelensky claimt in een bericht op X daar "onweerlegbaar bewijs" van te hebben.

32 minuten geleden
Europese leiders blij met uitspraken Trump over Iran

BRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - Europese leiders zijn blij met de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump dat er voorlopig geen aanvallen worden uitgevoerd op de Iraanse energie-infrastructuur.

1 uur geleden
Burgemeesters Zuid-Libanon: Israël beveelt wegsturen ontheemden

BEIROET (ANP/AFP) - Burgemeesters van plaatsen in het zuiden van Libanon zeggen bevelen van de Israëlische krijgsmacht (IDF) te hebben gekregen om de ontheemden die daar worden opgevangen weer weg te sturen. Het gaat om mensen die gevlucht zijn uit andere dorpen en steden, plaatsen die bekendstaan als bolwerken van Hezbollah.

1 uur geleden
Meloni lijkt referendum over rechtssysteem nipt te verliezen

ROME (ANP/RTR) - Het lijkt erop dat de Italiaanse premier Giorgia Meloni het referendum over een belangrijke hervorming van het rechtssysteem nipt heeft verloren, blijkt uit de exitpolls. Dit kan een klap voor de regering betekenen in aanloop naar de verkiezingen van volgend jaar.

1 uur geleden
VN-hoofdkwartier Libanon geraakt door projectiel

NAQURA (ANP/AFP) - Het hoofdkwartier van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) is geraakt door een projectiel, meldt de organisatie in een verklaring. UNIFIL denkt dat het projectiel is afgevuurd door een "niet-statelijke actor". De Libanese beweging Hezbollah verklaarde eerder Israëlische troepen in dezelfde stad te hebben aangevallen.

2 uur geleden