
NAVO-chef: snel naar Turkije om Zweedse toetreding te bespreken
OSLO (ANP/RTR/AFP) - Secretaris-generaal van de NAVO Jens Stoltenberg reist binnenkort naar Turkije om te praten over de toetreding van Zweden tot het bondgenootschap. Hij zal naar eigen zeggen met de onlangs herkozen president Recep Tayyip Erdogan bespreken dat "het in het belang van de hele NAVO is om Zweden bij de NAVO te hebben".
Turkije vindt dat Zweden onvoldoende optreedt tegen aanhangers van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK), en houdt de toetreding daarom tegen. Volgens Stoltenberg is het tijd om een oplossing te vinden.
"Ik ben er natuurlijk van overtuigd dat Zweden lid zal worden, en dan werken we eraan om dat zo snel mogelijk voor elkaar te krijgen", zei hij voorafgaand aan een overleg van buitenlandministers van NAVO-landen in Oslo. Stoltenberg wijst bijvoorbeeld op nieuwe Zweedse antiterreurwetten die volgens Zweden betrekking hebben op terroristen van de PKK.
Optimisme
De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken zegt dat het land voldaan heeft aan alle eisen. Ook hij vindt dat Turkije moet kunnen instemmen met de toetreding van zijn land, evenals Hongarije, dat ook dwarsligt. "Het is geen sprint maar een marathon en het einde is in zicht", aldus Tobias Billström.
Verschillende buitenlandministers toonden zich donderdagochtend optimistisch dat de Zweedse toetreding er snel van kan komen, mogelijk al voor de eerstvolgende NAVO-top in het Litouwse Vilnius, 11 en 12 juli. Duitsland zei daarop te "hopen", Frankrijk erop te "mikken" en Litouwen sprak van een "hooggespannen verwachting".
Meer uit Buitenland
LJUBLJANA (ANP) - De Sloveense regering probeert met hoog spel verzet tegen de nieuwe NAVO-norm te smoren. Zij wil de bevolking voorleggen of Slovenië al dan niet in de NAVO moet blijven.
40 minuten geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben de aanval op een vrachtschip op de Rode Zee opgeëist. Het vaartuig werd zondag voor de zuidwestkust van Jemen aangevallen. Het was de eerste aanval op de scheepvaart in de Rode Zee in maanden.
46 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Kort na zijn ontslag door president Vladimir Poetin heeft de Russische minister van Transport zichzelf doodgeschoten, melden Russische media zoals Izvestia. Bewindsman Roman Starovojt moest na ruim een jaar opstappen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Volgens de president van Iran, Masoud Pezeshkian, heeft Israël geprobeerd hem te vermoorden. Hij uitte de beschuldiging in een interview met de Amerikaanse journalist Tucker Carlson.
1 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - De Keniaanse politie heeft in de hoofdstad Nairobi het vuur geopend op een menigte demonstranten, precies 35 jaar na grootschalige betogingen voor democratie. Zeker één persoon zou gewond zijn geraakt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) maakt op 23 juli bekend welke verplichtingen het voor landen ziet om het klimaat te beschermen tegen ontwrichting door broeikasgassen, en welke gevolgen het veroorzaken van klimaatschade zou moeten hebben. De rechters spreken hun "adviserende opinie" uit tijdens een zitting in het Vredespaleis in Den Haag, heeft het VN-hof aan landen en internationale organisaties laten weten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gesproken over het vervangen van de ambassadeur van zijn land in de VS. Dat zegt een ingewijde tegen persbureau Bloomberg.
4 uur geleden